Politici minulý týden otevřeli i krytý bazén v Rychnově nad Kněžnou

Politici minulý týden otevřeli i krytý bazén v Rychnově nad Kněžnou | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Politici stříhají pásky: dejte nám hlas, postavili jsme pro vás tobogan

  • 1
Nůžky do ruky, nasadit připravený úsměv a jde se před voliče: současná vedení měst a obcí se předhánějí ve slavnostním přestříhávání pásek nových sportovišť, cyklistických stezek či divadel.

Královéhradecká ODS vytáhla do předvolebního boje s koupalištěm Flošna. Vždyť také projekty různých akvaparků a koupališť na voliče nejvíce zabírají.

A možná s tím počítají i v Meziměstí, Jičíně nebo Rychnově nad Kněžnou, kde představitelé současných vedení radnic v poslední době buď otevřeli nebo ještě otevřou nová koupaliště.

Jinde se o takové zařízení alespoň vehementně snaží. Jako třeba v Broumově.

Například hradecká ODS, která vládne na radnici už osm let, se může "chlubit" stavbami jako je třeba terminál hromadné dopravy, startovací byty pro mladé, školní a dětská hřiště, domy s pečovatelskou službou, cyklostezka z Malšovic do Malšovy Lhoty či Labyrint loutek Divadla Drak.

"Právě proto, že jsme zvítězili ve volbách roku 2006, mohli jsme se rozmáchnout. Byli jsme schopni dokončit dlouhodobé a velké investice jako koupaliště Flošna. Právě to získalo ve všelidovém hlasování nejvíce bodů jako investice číslo jedna. A dnes velmi dobře plní svou funkci i přes všechny peripetie a zvýšené náklady," řekl současný náměstek primátora a dvojka na kandidátce do komunálních voleb Martin Soukup.

Jednička na kandidátce ČSSD a kandidátka na primátorku Hana Orgoníková z ČSSD upozorňuje, že koupaliště Flošna vzniklo z veřejných prostředků a že ho neplatila ODS.

"Nejsou to peníze těch, kteří pak u staveb stříhají pásky. Peníze na koupaliště vytvářela i opozice a na mnohé stavby jdou peníze z Evropské unie, i když Hradec těchto peněz moc nevyužíval. Chápu, že lidé chtěli, aby koupaliště v Hradci Králové stálo. Ale určitě mohlo být levnější. A já bych se tím moc v současnosti ani nechlubila, protože královéhradecká radnice je hrozně zadlužená," míní Hana Orgoníková, lídr hradecké ČSSD v komunálních volbách.

Jičín zaspal léto, koupaliště otevře v pátek

Jičín otevře ještě do voleb zbrusu nové koupaliště Kníže s nerezovým bazénem, toboganem, sportovišti a dalšími atrakcemi. Celodenní veselici, na které vystoupí Heidi Janků, YoYo Band nebo Maxim Turbulenc, naplánovala radnice na tento pátek.

V rychlém sledu potom bude následovat otevření nové tělocvičny u 1. základní školy, městské kompostárny, dalšího oddělení domova pro seniory či nové galerie autora pohádkového Rumcajse, výtvarníka Radka Pilaře.

Zářijové zasedání městského zastupitelstva by navíc mělo schválit zastřešení zimního stadionu za 90 milionů korun.

"Všechny akce jsme dlouhodobě připravovali. A že některé končí a jiné mají začít právě teď, to je skutečně náhoda. Například nové koupaliště jsme samozřejmě chtěli otevřít hned na začátku letní sezony, ale vzhledem k náročnému výběrovému řízení na dodavatele a dalším okolnostem, které jsme nemohli ovlivinit, tak můžeme učinit až nyní," vysvětlil jičínský starosta Martin Puš (ODS).

Zahájení zkušebního provozu koupaliště za 207 milionů korun až v samém závěru prázdnin zohlední jičínská radnice v ceně letošního vstupného, které bude symbolické.

Trutnov otevře Uffo pár dnů před volbami

Trutnov se chystá před komunálními volbami otevřít veřejnosti nové divadlo za bezmála půl miliardy korun.

Ponese název Uffo podle německy píšícího spisovatele, politika a místního rodáka Uffo Daniela Horna. Poprvé prohlédnout si je budou moci obyvatelé v pátek 24. září v rámci oslav 750. výročí založení města.

"Výstavbu nového divadla jsme připravovali řadu let a shodou okolností jsme získali evropské peníze tak, že jeho otevření vyšlo na tento termín. Náš záměr to rozhodně nebyl," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).

Výstavbu městského divadla měly podle něj ve svých volebních programech všechny strany zastoupené v současném zastupitelstvu.

Vybudování nejmodernějšího divadla v zemi stálo podkrkonošské město 480 milionů korun. Část investice uhradila trutnovská radnice z dotace ve výši 190 milionů korun z fondů Evropské unie, zbytek peněz si vypůjčila od banky.

Rychnov si s bazénem pospíšil, stojí i sportovní areál

V Rychnově nad Kněžnou může starosta Jiří Rokl, který donedávna "kopal" za stranu SNK-ED, ale nyní už je ve sdružení Nestraníci, použít jako příklady splněných volebních slibů nedávno otevřený krytý bazén.

A to není vše. Starosta stříhal v květnu pásku také k novému sportovnímu areálu BR Sport Centrum. Stavbou obřího sportoviště se v Rychnově podařilo využít zanedbaný a chátrající prostor bývalé průmyslové výrobny, takzvaný brownfield.

Starosta Jiří Rokl už rychnovské radnici vládne více než jedno volební období. Proti němu však letos kandidují "velká zvířata", jako je nynější náměstek hejtmana kraje Helmut Dohnálek, který nahradil právě Rokla na kandidátce SNK-ED nebo krajský radní Josef Ješina.

Politici stříhání pásek přeceňují, říká politolog

Politolog Petr Just z fakulty sociálních věd na pražské Karlově univerzitě pochází z Trutnova, takže poměry v rodném městě i v Královéhradeckém kraji dobře zná. A nad otevíráním nejrůznějších nových staveb těsně před komunálními volbami se nijak nepozastavuje. "Není to nic neobvyklého nejen na komunální úrovni, ale i v rámci krajů či celého státu."

Takže takovou úrodu slavnostně otevíraných staveb těsně před volbami nevidíte jako čistě účelový krok, který má současným radním pomoci udržet jejich křesla i na další čtyři roky?

Beru to jako naprosto normální a přirozený jev, se kterým se setkáváme a setkávat budeme. Pokud se někde před komunálními volbami otevírají věci, které jsou hotové a navíc ve stanoveném termínu, tak se dá radnicím dokonce uvěřit i to, že jim to tak opravdu vyšlo třeba náhodou.

Jak velkou roli podle vás hraje stříhání pásek při rozhodování voličů?

Nemyslím si, že by to mohlo nějak výrazně zamíchat volebními výsledky. Je jasné, že ty strany, které byly dosud ve vedení obce, se budou snažit úspěšné dokončení významých staveb využít ve svůj prospěch. Na druhé straně většinu radnic vedou koalice, takže ta šance, že by z toho mohla profitovat jen jedna strana, je velice malá.

Dopad stříhání pásek na voliče tedy nemusí být zdaleka tak silný, jak si politici zřejmě často myslí?

To je pro vládnoucí politickou reprezentaci naprosto typické, že přeceňuje dopady svých rozhodnutí a činů. Přitom mnoho lidí nemá ani tušení, kdo jim na radnicích vládne. Úspěšné dokončení nějaké stavby si proto vůbec nespojí s nějakou konkrétní politickou stranou či uskupením.

,