Pavla Finfrlová a Otakar Divíšek

Pavla Finfrlová a Otakar Divíšek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Politici vydělávají statisíce v dozorčích radách a dalších funkcích

  • 2
Někteří politici v Hradci Králové si za poslední tři roky přišli na statisíce korun jako odměny z dozorčích rad či představenstev společností, do kterých byli delegování díky své politické funkci.

1,982 milionu korun. Tolik si jen za tři roky k primátorskému platu "přilepšil" Otakar Divíšek. Téměř dva miliony odcházejícímu šéfovi Hradce náleží jako odměna za funkce v představenstvech opatovické elektrárny a Královéhradecká provozní.

Redakce MF DNES ale z majetkových přiznání zjišťovala také údaje o odměnách radních a zastupitelů krajského města. Politiků se ptala a podívala se i na to, kolik jim vyplatily městské společnosti celkem na odměnách.

Podle zákona o střetu zájmu nesmějí mít uvolnění funkcionáři odměnu za zastupování města v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech podnikajících společností, pokud v nich město má podíl nebo hlasovací práva. Přesto ale brát politikům odměny v určité době umožnily mezery a úpravy zákona.

Politici navíc mohou brát odměny v těch společnostech, kde nemá podíl přímo město, ale do jejichž orgánů se díky funkci dostanou. A této možnosti využívají. Mají tak nárok na odměny třeba od Královéhradecké provozní, protože tam zastupují čtyřiatřicetiprocentního akcionáře Vodovody a kanalizace Hradec Králové (Vak).

Zastupitelé města mají v elektrárně smysl, řekl Divíšek

Skoro dva miliony korun měl Divíšek mimo svůj primátorský plat od roku 2007 do loňska za členství v představenstvu elektrárny Opatovice, která dodává teplo do Hradce, Pardubic a Chrudimi, a funkci místopředsedy představenstva Královéhradecké provozní.

"Dával jsem ty peníze všude možně, ale to je moje osobní věc, máte právo se na to zeptat, ale já vám na to nemusím odpovědět, to se na mě nezlobte," řekl Divíšek, když redakce zjišťovala, zda dával peníze také na charitu či své straně.

Divíšek dříve uvedl, že zastoupení představitelů měst v orgánech elektrárny má smysl: "Například se nám podařilo prosadit, aby se uvedly do provozu náhradní zdroje, což předchozí majitelé původně odmítali. Přitom kdyby se, nedej pánbůh, cokoli stalo na parovodech nebo na elektrárně, tak by byla třetina obyvatel na Pardubicku i Hradecku bez tepla a teplé vody."

Čtěte ve víkendové MF DNES

Na kolik peněz si v dozorčích radách a dalších funkcích přišli jiní politici z Hradeckého kraje? Proč je to podle nich normální? Čtěte ve víkendové MF Dnes.

.

Mají brát radní či zastupitelé odměny v představenstvech městských či soukromých firem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 20. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 425
Ano
Ano 180
, ,