Za tři roky vyměnili terénní pracovníci 80 drogově závislým přes 24 tisíc injekčních stříkaček (ilustrační foto)

Za tři roky vyměnili terénní pracovníci 80 drogově závislým přes 24 tisíc injekčních stříkaček (ilustrační foto) | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Pomoc drogově závislým odchází z Trutnovska, sdružení nedostalo peníze

  • 1
Občanské sdružení Laxus, které v posledních třech letech pomáhalo drogově závislým na Trutnovsku, odchází. Finanční podpora z evropských fondů, díky které mohli terénní pracovníci pečovat o 80 drogově závislých v regionu, totiž skončila a nová není.

"Zakázku jsme dostali od krajského úřadu a byla přesně daná na tři roky. V práci s klienty z Trutnovska bychom rádi pokračovali dál, ale zatím na to nemáme finanční ani personální kapacitu," uvedl mluvčí sdružení Laxus Lukáš Gilányi.

O služby terénních pracovníků byl podle něj zájem. Od července roku 2009 se jim podařilo úspěšně kontaktovat 80 drogově závislých a vyměnit jim přes 24 tisíc injekčních stříkaček.

"Dalších několik desítek jich posbírali přímo v ulicích, kde by mohly ohrozit veřejnost. Klientům, kteří měli zájem, naši pracovníci rovněž prováděli orientační testy na HIV a žloutenku," říká Gilányi.

Počet narkomanů v regionu prý odpovídá celorepublikovým průměrům. Stejně jako jinde mezi nimi převládají muži. S Laxusem jich spolupracovalo celkem 61. Se všemi závislými na Trutnovsku se ale terénní pracovníci do styku nedostali. "Během tří let neměli šanci oslovit všechny," podotkl Lukáš Gilányi.

V regionu frčí pervitin a opium

Díky docházení terénních pracovníků se 23 narkomanů odhodlalo zapojit do programu léčby závislosti. Většina z nich na Trutnovsku bere pervitin, hodně rozšířené tam je i opium.

"Je to tím, že region je položen ve vyšší nadmořské výšce, takže máky tam dozrávají déle a zároveň déle vydrží," poukázal Gilányi na zajímavou skutečnost.

V době abstinence od opia se prý většina závislých uchyluje k alkoholu nebo už zmiňovanému pervitinu.

Pracovníci občanského sdružení také pravidelně spolupracovali na preventivních aktivitách, například v základní škole v Úpici nebo v nízkoprahovém centru Střelka ve Dvoře Králové nad Labem. Drogově závislí ale o podporu nepřijdou úplně.

"Klienty, kteří s námi spolupracovali, odkazujeme na existující služby v okolí. Terénní programy v ostatních okresech pokračují dále a to i přes několik let klesající podporu státních institucí," popsal vedoucí Centra terénních programů Královéhradeckého kraje Jiří Staníček situaci, s níž se v České republice potýká naprostá většina sociálních služeb.