Výuka nového psacího písma Comenia Script na škole v Nové Pace

Výuka nového psacího písma Comenia Script na škole v Nové Pace | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pomůcky pro psaní bez obloučků stojí tisíce, v kraji se ho učí zatím dva školáci

  • 16
Jediní dva školáci se zatím v Královéhradeckém kraji učí psát novým povoleným písmem Comenia Script. Je jednodušší než krasopis, nenutí prvňáky vykreslovat obloučky a spojovat písmena dohromady. Příprava na výuku ale stojí tisíce, učitelky si ale nové písmo chválí.

V Královéhradeckém kraji se nové písmo Comenia Script učí jen dva žáci z malé církevní základní školy v Nové Pace.

Ředitelka školy Dana Kašparová se do projektu přihlásila hned poté, co se o zavádění nového písma do škol dozvěděla.

"To písmo znám už dlouho, setkala jsem se s ním už v dětství. Píšou tak v Anglii, Polsku, Americe. Už od mládí mám kontakty v zahraničí, tak to pro mě nebylo cizí. S kolegyněmi jsme o takovém písmu už dlouho snily, protože víme, jak je pro děti někdy těžké správně vykrucovat psací písmenka," vysvětluje Kašparová, proč se rozhodla ve své škole Comenia Script zavést.

Největší výhodou podle ní je, že písmenka při psaní na sebe nemusí navazovat, píší se samostatně, takže dětem odpadá těžké spojování. "Také tvary písmen jsou mnohem snáz zapamatovatelné, protože se podobají tiskacím, které děti čtou v knihách," říká ředitelka.

Se zavedením písma prý souhlasili rodiče obou prvňáků. "V podstatě cokoliv nového v každém rodiči vzbuzuje strach a nedůvěru. Rodičům jsme to ale vysvětlili a oni si pak další informace našli na internetu a nakonec s tím souhlasili," říká Kašparová.

Ema Koťátková, která prvňáky učí, musela absolvovat jen několik školení a písmo se naučit. "Když se ho učila, zjistila, že to písmo už v podstatě umí, mezi Comenia Script a tiskacím písmem je jen malý rozdíl. Navíc u některých písmenek si každý může vybrat, jak je bude psát, třeba u malého k nebo f," vysvětluje ředitelka.

Všechny pomůcky pro výuku nového písma si škola musela zaplatit. "Bylo to hodně drahé, šlo to do tisíců," sděluje Kašparová, která doufá, že písmo se postupně rozšíří do více škol.