Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska.

Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska. | foto: ČTK

Před lety rozdával rány obuškem, teď komunista Ondráček kontroluje BIS

  • 725
Zatímco končí Palachův týden, někdejší esenbák Zdeněk Ondráček, který před 25 lety bil demonstranty, dnes jako poslanec za KSČM a člen speciální komise kontroluje Bezpečnostní informační službu. On sám v tom problém nevidí.

Zdeněk Ondráček před 25 lety oblékal stejnokroj Sboru národní bezpečnosti (SNB) a byl u toho, když se tvrdě zasahovalo proti demonstrantům při Palachovu týdnu. A coby mladý agitátor čety brutální zákrok obhajoval tím, že studenti byli ozbrojeni kudlami, řetězy i boxery (video najdete zde).

Střih. Zatímco vysokoškoláci si právě končící Palachův týden připomínají zapálenými svíčkami, 44letý Ondráček "v barvách" KSČM zasedá v Poslanecké sněmovně, má prověrku pro stupeň utajení přísně tajné vystavený Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) a je členem komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS).

Vyjádřete se!

Je morální, aby komunista, který při Palachově týdnu v lednu 1989 zasahoval proti studentům, dnes dohlížel na činnost BIS?

Pište na redhk@mfdnes.cz.

"Do komise mě nominoval politický klub," vysvětluje Ondráček, který už tento týden dostane na stůl nový zpravodajský materiál.

"Budu se seznamovat se zprávou, kterou BIS do Poslanecké sněmovny pravidelně posílá. Komise se dál samozřejmě zajímá i o podněty k tomu, co se děje uvnitř BIS," pokračuje absolvent policejní školy a někdejší vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, jenž v říjnu 2011 od policie odešel.

Nevidím v tom problém, říká Ondráček

Zdeňku Ondráčkovi však došla řeč při otázce, zda pokládá za morální a etické, když někdejší esenbák nyní kontroluje zpravodajskou službu.

"Etiku nechte na našem politickém klubu, ale já v tom nevidím problém," prohlašuje trutnovský poslanec, jemuž v loňských volbách dalo preferenční hlas přesně 2 999 voličů.

Za pozornost stojí popis pravomocí komise pro kontrolu BIS. "Pokud se kontrolní orgán domnívá, že BIS při své práci nezákonně omezuje - nebo poškozuje - práva a svobody občanů, má právo žádat od ředitele Služby vysvětlení," praví se v dokumentu. Přitom zrovna Ondráček o svobody občanů příliš nedbal, když rozdával rány obuškem.

"Je třeba respektovat vůli voličů, kteří mu dali hlas, ale jeho účast v komisi pro kontrolu BIS je minimálně nešťastná. Když byl někdo členem KSČ, dá se to odpustit. Ale v tomto případě jde o vyloženě aktivní výkon politiky KSČ, který se promítl v to, že tehdejší Veřejná bezpečnost tloukla demonstranty," uvedl bezpečnostní expert a někdejší náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Co si myslí chartisté a politologové?

Podle signatáře Charty 77 a bývalého disidenta Stanislava Pitaše se chyba stala už za prezidenta Havla, mimochodem jeho dobrého přítele.

"Václav řekl, že uděláme tlustou čáru a dál půjdeme s čistým štítem, což jsem mu vyčítal. Pořád totiž vypadávají noví a noví kostlivci ze skříní a já jsem zvědav, kdy se to konečně zastaví. Je dobré upozorňovat na tyto šmejdy," říká ostře Pitaš.

Rovněž politolog z pražské fakulty sociálních věd Kamil Švec se domnívá, že etika v případě účasti Ondráčka v komisi pro BIS dostala za vyučenou, avšak zároveň jej zcela neodsuzuje.

"V jeho případě bych to viděl spíš na nevědomost mladého příslušníka SNB. Samozřejmě je to škraloup, na který je třeba upozorňovat, ale určitě nebylo jeho zcela dobrovolným rozhodnutím mlátit do někoho obuškem. Neměl moc na výběr," soudí Švec.

"Člověk se může změnit, a záleží na tom, jak se k některým věcem z minulosti staví dnes. Je to ale i vizitka té strany, která takového člověka na kandidátku umístí a navrhne do této funkce," navazuje Miroslav Mareš, politolog a expert na extremismus z Masarykovy univerzity.

I on označuje Ondráčkovo členství v komisi pro kontrolu BIS za kontroverzní. "Je pochopitelné, že osobám postiženým komunistickým režimem se to nebude líbit," říká politolog.

Prošel bezpečnostní prověrkou, ale petice chce jeho rezignaci

Andor Šándor se však pozastavuje nad tím, jak Ondráček mohl bez problémů dostat prověrku NBÚ pro stupeň utajení přísně tajné.

"Někdo musel posuzoval jeho život. Je otázka, zda pan poslanec do dotazníku pro Národní bezpečnostní úřad uvedl pravdu o zásazích proti demonstrantům, nebo na to trošku zapomněl," spekuluje generál ve výslužbě. 

Otázku Ondráčkovy prověrky NBÚ kromě Šádora položil i politolog Mareš.

"Bezpečnostní prověrky se týkají toho, zda prověřovaný člověk představuje bezprostřední riziko. Je tedy otázka, jestli je rizikový i v současné době. A pokud ne, je potřeba respektovat právní řád a vyvozovat pouze politickou odpovědnost jeho a strany, která ho nominovala," říká Mareš.

Po politické odpovědnosti a hlavně po poslanecké rezignaci Ondráčka volá na internetu petice, která vznikla bezprostředně po jeho říjnovém zvolení do Sněmovny. Na Facebooku ji však zatím podepsalo jen 101 nespokojených lidí.

"Petiční právo je politickým právem občanů. Mandát poslance jsem získal od voličů a právě jim jsem za výkon své funkce politicky odpovědný," odepsal Ondráček v e-mailové komunikaci. O svém působení v SNB i v komisi pro kontrolu BIS se však dál odmítl bavit po telefonu.