Speciální zákrok ve dvorské zoo má vést k tomu, aby samice nosorožce Nabiré...

Speciální zákrok ve dvorské zoo má vést k tomu, aby samice nosorožce Nabiré mohla mít potomka. | foto: Zoo Dvůr Králové

Posledního samce bílého nosorožce hlídají v Keni před pytláky ozbrojenci

  • 32
Súdán, poslední samec vzácného severního bílého nosorožce na světě, který žije v keňské rezervaci Ol Pejeta, je pod trvalým ozbrojeným dohledem. Strážci ho hlídají před pytláky 24 hodin denně, stejně jako jeho dvě družky.

Trojice tam byla v prosinci 2009 převezena ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Kvůli bezpečnosti je Súdán vybaven vysílačkou a přišel taky o své rohy, aby pytláky nelákaly.

„Roste poptávka po rozích nosorožců a slonovině, takže čelíme mnoha pytláckým pokusům. Často při tom riskujeme životy,“ řekl jeden ze Súdánových hlídačů Simon Irungu v rozhovoru s britským magazínem World of Animals.

Zoo se pokusila zvýšit šanci na záchranu nosorožců bílých severních tím, že v roce 2009 přemístila čtyři nosorožce do přirozených podmínek rezervace Ol Pejeta v Keni. Kromě samce Súdána a dvou samic Nájin a její dcery Fatu žijí na světě už jen další dvě samice severního bílého nosorožce, jedna ve Dvoře Králové a druhá v americkém San Diegu. Ta rovněž patří zoo ve Dvoře Králové.

V africké přírodě se však nemají k rozmnožování. Vědci přesto neztrácejí naději a nosorožce se snaží rozmnožit s pomocí asistované reprodukce.

Naději dala zoologům loňská vyšetření jednatřicetileté samice Nabiré ve dvorské zoo, která je posledním žijícím exemplářem v Evropě. 

Ukázalo se, že by se mohla stát dárkyní buněk, ze kterých by mohlo v umělých podmínkách vzniknout embryo, které by případně mohla donosit samice jiného druhu (více o výzkumu čtěte zde).

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žily ještě v roce 1960 na zemi více než dva tisíce kusů severního bílého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat.

Loni v říjnu v keňské rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Bylo mu 34 let (více naleznete zde). Po jeho smrti zůstalo už jen pět jedinců svého druhu na světě.   

Proti genocidě nosorožců v Africe a nelegálnímu obchodu s rohy spálila demonstrativně dvorská zoo loni v září rohy za miliony korun (více čtěte zde). Tradiční asijská medicína přisuzuje rohovině zázračné léčivé účinky, moderní věda však takové účinky odmítá. 

Zoo dohromady spálila 23 rohů o celkové hmotnosti 53 kilogramů. „Lékařské účinky rohoviny nebyly nikdy prokázané, nemá proto žádnou hodnotu a nemělo by se s ní obchodovat,“ řekl ředitel dvorské zahrady Přemysl Rabas.

,