Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Posudek o vině za boule na nové D11 dostaly stát i Skanska, obsah tají

  8:26aktualizováno  8:26
Experti z pražského vysokého technického učení v úterý předali Ředitelství silnic a dálnic i stavitelské firmě Skanska posudek o boulích na nové dálnici D11 na Královéhradecku. Měl určit, kdo za závady způsobené spodní vodou může. O jeho obsahu však zatím obě strany svorně mlčí.
Na boule na dálnici upozorňují značky s doporučeným snížením rychlosti, které ale málokdo dodržuje.

Na boule na dálnici upozorňují značky s doporučeným snížením rychlosti, které ale málokdo dodržuje. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na několikasetmetrovém úseku u Dobřenic se boule objevily krátce po zprovoznění na konci roku 2006. Způsobují je poměrně mocné prameny spodní vody, která zdeformovala podloží. Od té doby se zjišťuje, zda je to reklamovatelná vada způsobená špatný stavebním postupem, nebo špatným průzkumem před stavbou.

Několikastránkovou studii silničářům a stavařům předal Ludvík Vébr ze stavební fakulty pražského ČVUT. Oba doposud znesvářené tábory ale ihned po převzetí uzavřely pakt o neútočení a ohradily se hradbou mlčenlivosti. Svorně tvrdí, že si vše musí řádně prostudovat.

Kdo bude platit

Opravy D11 začnou až poté, co se zastaví pohyby spodní vody. Jisté je, že rekonstrukce vozovky si vyžádá desítky milionů korun. Vozovka se bude muset frézovat až na podloží.

Až nezávislý hydrogeologický průzkum odborníků z ČVUT určí, kdo za boule může. Pokud se viníka zjistit nepodaří, peníze na opravy nejspíš půjdou z kapes daňových poplatníků.

Stále tak není jisté, kdo nakonec opravy boulí zaplatí. Zda společnost Skanska jako uznanou reklamaci, nebo daňoví poplatníci jako nepředvídatelnou okolnost.

"Výsledky jsme obdrželi, ale kvůli rozsáhlosti materiálu a jeho technické složitosti si ho nejdřív obě strany potřebují prostudovat," uvedla tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Oznámila také, že v průběhu příštího týdne se uskuteční společné jednání mezi ŘSD a Skanskou: "Z něj vzejde společný návrh dalších kroků k odstranění poruch s cílem zahájit opravy v co nejkratším termínu."

Podobné argumenty použila i mluvčí Skansky Lucie Nováková. Ta ale navíc dodala: "Skanska je připravena co nejdříve zahájit práce na opravě tak, aby mohla dálnice v co nejkratší době plně sloužit veřejnosti. To považujeme za naši prioritu."

Výkonný ředitel divize Silniční stavitelství Skanska Michal Reiter nedávno uvedl, že společnost opravy provede co nejdříve z vlastních peněz a teprve poté se bude ptát, kdo a kolik má vlastně platit. Dobrou zprávou pro řidiče je, že nebezpečné boule by měly zmizet ještě letos.

Problém je hlavně se zeminou v podloží

Na posudku pro silničáře a stavaře od konce letošního ledna pod vedením Vébra pracovalo pět lidí. "Bylo to složité tak jako posuzování všech dopravních staveb. Problém na této dálnici je zejména se zeminou v podloží. Ale s tím se v dnešní době takové stavby potýkají velmi často," uvedl Vébr.

Dodal, že při takových projektech se často dává přednost úsporám: "Hledí se třeba na to, aby se zemina ze stavby neodvážela a nevyměňovala za jinou. To má ale mnohdy negativní dopady, příroda je zkrátka pánem a nenechá si od nás poroučet."

Vébrův tým se při posuzování musel prokousávat stohy dokumentů. "Představte si, že máte před sebou půl druhého metru dokumentů, které musíte prostudovat," uvedl Vébr.

Problémem dnešní stavařiny je podle něj přebujelá legislativa a spousta nedokonalých předpisů: "Ty si v některých případech i protiřečí. Tím pádem se musíte prokousat dalším množstvím podkladů a dát je do souvislostí. Navíc od zpracování prvotního projektu uběhlo již téměř deset let."

Kromě studia dokumentů experti provedli i několik průzkumů přímo na místě. "Ale většinou jsme vycházeli z podkladů," řekl Vébr. Také on odmítl sdělit, k čemu znalci dospěli: "To můžou říci jen z ŘSD či ze Skansky."

Možnou odpověď nedávno nabídl místostarosta Dobřenic. Upozornil, že kolem obce bývala soustava rybníků a o spodní vodě místní po staletí vědí. "Když se dálnice zaměřovala, vydal jsem se přímo na místo a jednoho inženýra jsem na spodní vodu upozorňoval," říká Vlastimil Málek.

Odpovědi se mu dostalo, avšak značně nestandardní: "Otče, dnes už jsou na to technologie," vzpomínal Málek na slova geologa.

Problematický úsek na D11 u Dobřenic

Problematický úsek na D11 u Dobřenic

Autor:Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz