Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj vytáhl na řidiče oponentní posudek, autobus zastaví na 20 vteřin

  17:50aktualizováno  17:50
Zákopovou válku připomíná spor Královéhradeckého kraje a řidičů o podobu tendru na autobusovou dopravu. Odboráři ho napadli vlastní analýzou, která parametry tendru zpochybnila. Kraj poté analýzu rozcupoval vlastním posudkem. O pokračování sporu rozhodne antimonopolní úřad.

Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či oranžových reflexních vestách (5.1.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Protestující odboráři našli v zadávacích podmínkách více než pětimiliardového tendru na zajištění autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji řadu chyb. Královéhradecký kraj si nechal zpracovat analýzu analýzy a úředníci úder vracejí: odborářský posudek je podle toho krajského plný faktických chyb a hraničí s poplašnou zprávou.

MF DNES proto požádala o názor profesionálního řidiče Pavla Mokrého z Jihomoravského kraje, který některé sporné body posoudil na základě svých zkušeností z letité praxe.

1 Zrychlení autobusu

Odborářská analýza se s krajskou neshodne na výpočtech zrychlení autobusu, které je potřeba znát pro stanovení časové délky jízdy na jednotlivých linkách. Firma B&C dopravní systémy, která zpracovala analýzu pro odbory, vypočítala, že na zrychlení z nuly na 50 kilometrů v hodině autobus potřebuje 694,4 metru.

„Tato dráha se spíš blíží zrychlení u železničních vozidel, chyba výpočtu je způsobena záměnou jednotek u výsledné rychlosti, místo na 50 kilometrů za hodinu zpracovatel zrychluje na 50 metrů za sekundu,“ argumentují krajští úředníci. Podle jejich výpočtu na 50 kilometrů v hodině autobus může zrychlit na 53,58 metrech.

„Pokud by šlo jen o to rozjet se s prázdným autobusem, tak by to na padesáti metrech možné bylo. V provozu, kdy za sebou vezu desítky lidí, z nichž někteří v případě naplněného autobusu i stojí, to je však nesmysl,“ míní Pavel Mokrý.

2 Zastávka za 20 vteřin

Analýzy se neshodnou ani na čase odbavení cestujících na jedné zastávce. Odboráři pracují se 60 vteřinami na zastávku. Podle posudku úředníků je však tato doba od skutečné diametrálně odlišná.

„Například na trase Náchod - Hradec Králové zpracovatel uvádí dobu odbavení 15 krát 1 minuta, což je 15 minut, správná hodnota je však maximálně 5 minut,“ uvádí krajský posudek. V průměru tak dle něj na to, aby nechal cestující vystoupit, nastoupit a prodal jim lístky, případně uložil zavazadla, řidič má na každé zastávce na trase 20 vteřin.

„Na jižní Moravě máme nastavené jízdní řády podobně, tedy že řidič na zastávce jen zastaví a hned jede dál. Když ale někde nastupují tři lidé a kupují si jízdenku, už mám 2 minuty zpoždění. Když je takových zastávek po cestě pět, tak se zpoždění hned vyšplhá na 10 minut, a to bez jakékoliv příčiny,“ popisuje praxi Mokrý.

Podle královéhradeckých úředníků to je však v tamním regionu jiné. „Doba odbavení na jedné zastávce se pohybuje průměrně okolo 25 sekund,“ říká mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

3 Devadesátkou v obci?

Autorům analýzy, kterou si nechali zpracovat odboráři, u některých linek vyšlo, že pro dodržení stanoveného času by šoféři museli jet v průměru devadesátikilometrovou rychlostí, a to i v obcích. To však kraj popírá a tvrdí, že ten, kdo analýzu zpracovával, chyboval.

„Naše statistiky ukazují, že nejčastější rychlost autobusů je mezi 30-34 kilometry za hodinu,“ tvrdí krajský radní pro dopravu Karel Janeček (ČSSD), který ve věci tendru začal vystupovat až od konce března, kdy ho odboráři vyzvali k odstoupení. Do té doby tendr veřejně řešil hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Protest řidičů: v lednu vyjeli v reflexních vestách

Kraj vypsal tendr na zajištění autobusové dopravy v regionu na roky 2017 až 2026 ještě v loňském roce, aby měl na výběrové řízení více času. Koncem roku se ukázalo, že to bylo od představitelů kraje prozřetelné, protože několik dnů před otevíráním obálek, k němuž mělo dojít 18. prosince, šoféři a jejich odbory tendr napadli (více čtěte zde). A to nejen kvůli údajným chybám, ale především ze strachu o výši svých mezd, neboť se některými podmínkami tendru cítí ohroženi.

Posledním termínem otevření obálek byl 5. duben, den předtím však Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tendr pozastavil (o rozhodnutí jsme psali zde). Antimonopolní úřad uvedl, že má důvodné podezření, že zadávací podmínky nemusí být stanoveny v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a nabídky mohou být neporovnatelné.

Kraj se rozhodl podat právní rozklad. ÚOHS se má definitivně rozhodnout do 1. května. Buď tendr nechá pokračovat, nebo ho zruší úplně. V tom případě by kraj musel od 1. ledna 2017 najít jiné řešení dopravy v regionu, protože by nestihl vypsat nový tendr a vysoutěžit zadavatele.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz