Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah, který chtěl ubít spoluvězně, bude propuštěn za 45 let, potvrdil soud

  15:14aktualizováno  15:14
Sedmadvacetiletý Patrik Kónya, který předloni na jaře málem ubil spoluvězně ve Valdicích kladivem, si za pokus vraždy odpyká 30 let. Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze. Kromě toho zbývá Kónyovi ještě 15 let trestu za dřívější vraždu otčíma. Po propuštění z věznice ho navíc čeká detence.

Vrah z Valdic Patrik Kónya u hradeckého krajského soudu po vynesení rozsudku (23.2.2015). | foto: Tomáš Kučera

Kónyu k soudu přivezla eskorta. Na žádost jejího velitele zůstal v jednací síni spoutaný. Po celou dobu ho hlídali čtyři členové vězeňské služby. Svou vinu nepopíral, odvolal se ale proti třicetiletému trestu a následnému umístění do zabezpečovací detence. 

Naopak žalobkyně požadovala pro Kónyu doživotní trest. Státní zástupkyně Marcela Kratochvílová zdůraznila, že obžalovaný zločin provedl zvlášť trýznivým způsobem. „Doslova ubíjel poškozeného, a tento způsob je třeba zvlášť odlišit od vraždy bodnutím nebo zastřelením,“ uvedla. 

Poznamenala také, že stejný postup užil Kónya už na svého otčíma. Právě za tuto vraždu si Kónya odpykával ve Valdicích dvacetiletý trest, když se dopustil dalšího zločinu. 

Advokát Jiří Šlenc ale připomněl událost, kdy se Kónya aktivně podílel na záchraně jiného spoluvězně stiženého infarktem. „Není to bezcharakterní člověk,“ zmínil a navrhl mu snížení trestu na 25 let a vypuštění následné detence. 

Předseda senátu Jiří Lněnička ale obě odvolání zamítl. „I zabezpečovací detence je zcela na místě. V době, kdy bude propouštěn z výkonu trestu, nebude existovat jiná možnost, jak omezit jeho pobyt na svobodě. Pokud lékaři dojdou k závěru, že důvody detence pominuly, může být propuštěn,“ řekl Lněnička. 

Spoluvězně pětkrát udeřil kladivem do hlavy

Kónya 21. března 2013 napadl svého spoluvězně. Oba ve Valdicích pracovali na střeženém pracovišti. Kónya vzal kladivo o váze 680 gramů a muže napadl v prostoru záchodků. „Udeřil ho nejméně pětkrát do hlavy,“ stojí v obžalobě. 

Spoluvězni způsobil mimo jiné frakturu spodiny lebeční, obou čelistí, nosní kosti, roztržení levého oka a zhmoždění obou laloků mozku. Poškozený musel být ihned převezen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové a operován. Jeho život se lékařům podařilo zachránit, ale těžké doživotní následky mu zůstaly. V současné době je muž stále v nemocnici a kvůli jeho zdravotnímu stavu mu soud přerušil výkon trestu.  

Kónya zločin nepopíral, tvrdil pouze, že útok neplánoval. Na záchod si kladivo vzal prý proto, aby rozbil umyvadlo. Až na místě se rozhodl pro jiný cíl. 

Podle znalkyně z oboru psychiatrie má Kónya smíšenou poruchu osobnosti a běžná ústavní léčba by u něj neměla smysl. „Objevují se disociální rysy, nerespektuje společenské normy, chybí schopnost poučit se z trestu, nemá výčitky či soucit s druhou osobou,“ uvedla mimo jiné znalkyně. 

Kónya si tresty 20 let za vraždu otčíma a 30 let za pokus vraždy spoluvězně má odpykat postupně. Zatím má za sebou pouze pět let z prvního trestu. Z vězení se proto podle advokát dostane až za 45 let. „V té době mu bude 71 let. Je otázka, jestli se toho ve vězení dožije,“ řekl. Kónya má sice možnost podmíněného propuštění, ta je ale i podle jeho advokáta v tomto případě spíše teoretická. Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz