Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah, který chtěl ubít spoluvězně, bude propuštěn za 45 let, potvrdil soud

  15:14aktualizováno  15:14
Sedmadvacetiletý Patrik Kónya, který předloni na jaře málem ubil spoluvězně ve Valdicích kladivem, si za pokus vraždy odpyká 30 let. Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze. Kromě toho zbývá Kónyovi ještě 15 let trestu za dřívější vraždu otčíma. Po propuštění z věznice ho navíc čeká detence.

Vrah z Valdic Patrik Kónya u hradeckého krajského soudu po vynesení rozsudku (23.2.2015). | foto: Tomáš Kučera

Kónyu k soudu přivezla eskorta. Na žádost jejího velitele zůstal v jednací síni spoutaný. Po celou dobu ho hlídali čtyři členové vězeňské služby. Svou vinu nepopíral, odvolal se ale proti třicetiletému trestu a následnému umístění do zabezpečovací detence. 

Naopak žalobkyně požadovala pro Kónyu doživotní trest. Státní zástupkyně Marcela Kratochvílová zdůraznila, že obžalovaný zločin provedl zvlášť trýznivým způsobem. „Doslova ubíjel poškozeného, a tento způsob je třeba zvlášť odlišit od vraždy bodnutím nebo zastřelením,“ uvedla. 

Poznamenala také, že stejný postup užil Kónya už na svého otčíma. Právě za tuto vraždu si Kónya odpykával ve Valdicích dvacetiletý trest, když se dopustil dalšího zločinu. 

Advokát Jiří Šlenc ale připomněl událost, kdy se Kónya aktivně podílel na záchraně jiného spoluvězně stiženého infarktem. „Není to bezcharakterní člověk,“ zmínil a navrhl mu snížení trestu na 25 let a vypuštění následné detence. 

Předseda senátu Jiří Lněnička ale obě odvolání zamítl. „I zabezpečovací detence je zcela na místě. V době, kdy bude propouštěn z výkonu trestu, nebude existovat jiná možnost, jak omezit jeho pobyt na svobodě. Pokud lékaři dojdou k závěru, že důvody detence pominuly, může být propuštěn,“ řekl Lněnička. 

Spoluvězně pětkrát udeřil kladivem do hlavy

Kónya 21. března 2013 napadl svého spoluvězně. Oba ve Valdicích pracovali na střeženém pracovišti. Kónya vzal kladivo o váze 680 gramů a muže napadl v prostoru záchodků. „Udeřil ho nejméně pětkrát do hlavy,“ stojí v obžalobě. 

Spoluvězni způsobil mimo jiné frakturu spodiny lebeční, obou čelistí, nosní kosti, roztržení levého oka a zhmoždění obou laloků mozku. Poškozený musel být ihned převezen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové a operován. Jeho život se lékařům podařilo zachránit, ale těžké doživotní následky mu zůstaly. V současné době je muž stále v nemocnici a kvůli jeho zdravotnímu stavu mu soud přerušil výkon trestu.  

Kónya zločin nepopíral, tvrdil pouze, že útok neplánoval. Na záchod si kladivo vzal prý proto, aby rozbil umyvadlo. Až na místě se rozhodl pro jiný cíl. 

Podle znalkyně z oboru psychiatrie má Kónya smíšenou poruchu osobnosti a běžná ústavní léčba by u něj neměla smysl. „Objevují se disociální rysy, nerespektuje společenské normy, chybí schopnost poučit se z trestu, nemá výčitky či soucit s druhou osobou,“ uvedla mimo jiné znalkyně. 

Kónya si tresty 20 let za vraždu otčíma a 30 let za pokus vraždy spoluvězně má odpykat postupně. Zatím má za sebou pouze pět let z prvního trestu. Z vězení se proto podle advokát dostane až za 45 let. „V té době mu bude 71 let. Je otázka, jestli se toho ve vězení dožije,“ řekl. Kónya má sice možnost podmíněného propuštění, ta je ale i podle jeho advokáta v tomto případě spíše teoretická. 
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Skladník/ce

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz