Pašerák kolumbijského kokainu Václav Novotný Urban před jednáním Krajského...

Pašerák kolumbijského kokainu Václav Novotný Urban před jednáním Krajského soudu v Pardubicích (1. června 2009) | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Z Bogoty do Opočna. Drogový boss dovezl „koks“ za stamiliony, kryla ho káva

  • 35
Pražírna kávy v Opočně posloužila Václavu Novotnému Urbanovi jako zástěrka pro dovážení ohromného množství velmi čistého kokainu z Kolumbie. Nyní třiasedmdesátiletý muž platí za jednoho z nejvyšších drogových bossů, které policie v Česku vůbec kdy dopadla a česká justice potrestala.

Bývalý restauratér v kolumbijské Bogotě si odpykal vysoký trest vězení za zorganizování obří dodávky kokainu za více než čtvrt miliardy korun z Kolumbie do České republiky.

Dům v historické části Opočna, v němž měl Novotný Urban v 90. letech pražírnu kávy a kryl tak kanál na dovoz drog z Kolumbie, stále stojí. Už v něm však káva nevoní.

Choval se jako rozšafný strejda, vzpomíná na bosse exžalobce Miroslav Antl

„Případ je výjimečný množstvím zadrženého velmi čistého kokainu a zejména tím, že odsouzený byl v hierarchii drogové mafie postaven velmi vysoko,“ uvedl bývalý dlouholetý státní zástupce a nynější senátor Miroslav Antl, který má lví podíl na pravomocném odsouzení Novotného Urbana v roce 2001 na 14,5 roku. Muž podle tehdejší legislativy mohl dostat nejvýše patnáctiletý trest vězení.

Podle soudů řídil dodávku šedesáti kilogramů kokainu do Česka. Žil od roku 1968 v Kolumbii, v roce 1991 se vrátil do Opočna a získal v restituci pražírnu. Když ho policie v roce 1994 začala podezřívat z hospodářského deliktu, odjel zpět do Jižní Ameriky. V Kolumbii organizoval obchod s narkotiky a byl i majitelem restaurace v Bogotě.

Podle informací Národní protidrogové centrály byl v kontaktu s nejvýše postavenými členy kolumbijského drogového kartelu. Právě odtud v roce 1997 zorganizoval dodávku 60 kilogramů vysoce kvalitního kokainu, který měl na černém trhu hodnotu 350 milionů korun. Propašoval ho v plechovkách od kávy.

Čtyři a půl tisíce plechovek zadržela Národní protidrogová centrála u nádraží v Opočně, kde je měl převzít nic netušící český obchodník. Pro kávu si však přijel s kamionem Urbanův emisar Kolumbijec Alfonso Calderon Ramirez, který na celý transport přes půl světa dohlížel. Soud v roce 1999 odsoudil Ramireze k jedenácti letům vězení.

Novotný Urban pokaždé vinu odmítl

Zadržením zásilky vyvrcholila operace nazvaná Aligátor, při níž detektivové rozbili drogovou cestu, po níž putovaly drogy z Kolumbie do Čech. Zásilku sledovala na žádost české strany už při vstupu do Německa i německá policie.

Kriminální případy 90. let

Po zadržení drog českou policií Česká republika požádala o vydání Novotného Urbana. Kolumbijské úřady ho sice zatkly, ale vydaly až po několika měsících vyjednávání. Policejní eskorta ho přepravila v srpnu v roce 1999.

Vrchní soud v Praze v roce 2001 potvrdil rozsudek královéhradeckého krajského soudu, který ho poslal na čtrnáct a půl roku za mříže (podrobnosti čtěte zde). Novotný Urban byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu propuštěn podmíněně na svobodu.

Svou vinu vždy popíral. Vyšetřovatelům tvrdil, že u všech zásilek kávy figuroval jako prostředník kolumbijské firmy z Bogoty a pašování kokainu se snažil svalit na Ramireze.

„Veškerými záležitostmi kolem přípravy vývozu se zabývala firma, která k tomu má oprávnění. Když jsem jí kávu předal, už jsem k zásilce neměl přístup,“ řekl soudu Novotný Urban.

Po svém zadržení opakovaně zaměstnával soudy, když se snažil vysoudit peníze za dodanou kávu (více zde). A byl dokonce úspěšný.

V roce 2004 soud v Rychnově nad Kněžnou nařídil bývalému podnikateli, Urbanovu obchodnímu partnerovi z Opočna, kterému byla v roce 1997 zásilka kávy s narkotiky adresována, zaplatit odsouzenému vysokou částku. Ta se ve zdlouhavém soudním líčení vyšplhala včetně penále na více než dva miliony korun.