Přečerpávací stanice v Hradci Králové

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Plynová stanice se stěhovat nebude, strach obyvatel z výbuchu trvá

  • 2
Po vlně protestů, která se proti přečerpávací stanici plynu zvedla na Slezském Předměstí v Hradci Králové, se ji radnice rozhodla přestěhovat. Po dvou letech ale přiznává: nenašli jsme vhodný prostor a z vlastního to platit nebudeme.

Už více než dva roky žádají obyvatelé Slezského Předměstí v Hradci Králové radnici, aby se zasadila o přestěhování přečerpávací stanice propan-butanu, která leží ve skladištní oblasti, jen několik stovek metrů od obydleného území.

Po sepsání petice a veřejném jednání jim magistrát konečně slíbil, že pro nechtěnou stanici najde vhodné místo mimo město, kam by se mohla přestěhovat. Teď ale přiznává: Udělali jsme vše, co je v našich silách, ale nic vhodného jsme nenašli.

Čeho se obyvatelé Slezského Předměstí bojí?

Zaměstnanci přečerpávací stanice stáčejí propan-butan z železničních cisteren do lahví. Lidé z lokality se bojí, že v případě nehody by výbuch mohl smést polovinu předměstí. Nejbližší bytové domy od skladištní oblasti leží zhruba 200 metrů.

"Kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka s průměrem 440 metrů by zabila všechno v okolí," řekl organizátor petice proti přečerpávací stanici Jan Šedivý. V plynové stanici bývá někdy až 10 takových cisteren a lidé se bojí i řetězové reakce.

Jednání jsou u konce

"Jednání jsou v konečném stadiu, nikam se stěhovat nebudeme," potvrdil Petr Madurkay – ředitel firmy ProferPlus, která stanici provozuje.

V únoru ještě přišel s návrhem na další zabezpečení areálu na Slezském Předměstí. Plánoval zabudovat cisterny do země, tamní obyvatelé to ale odmítli a stále po městu žádají, aby nepohodlnou firmu odstěhovalo z jejich okolí.

Radnice už je ale zoufalá, nápady, kam přestěhovat stanici, došly. Magistrát se zároveň obává, že v případě, kdy by z vlastního investovala do stěhování soukromé firmy, mohl by vzniknout precedens.

"Mohlo by se pak stát, že by za námi přišla jakákoliv soukromá firma, která by měla nějaký problém, a chtěla by z městské kasy zainvestovat přestěhování," upozornil náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Ani v Račicích stanici nechtěli

Nadějí pro obyvatele Slezského Předměstí měl být areál bývalého chemického vojska v Račicích nad Trotinou nedaleko Hradce Králové. O stěhování do této lokality se začalo mluvit už v listopadu 2011. Převod areálu ale nedopadl a proti umístění přečerpávací stanice se postavilo i tamní zastupitelstvo.

"Je to s podivem, protože v místě sídlilo chemické vojsko a skladovaly se tam chemikálie. Případné nebezpečí tak bylo stejné," řekl Vedlich, který všechna jednání o přestěhování absolvoval.

Problémem Račic nad Trotinou byly i finance. Celkem moderně vybavený areál by město potažmo kraj, který se jednání účastnil, vyšel na několik desítek milionů korun. Chtěly se proto dohodnout s některou z bezpečnostních složek, která by ho mohla převzít na sebe. Žádná ale neprojevila zájem.

Stejně neslavně skončil i zájem o bývalý vojenský prostor nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Ten zase ztroskotal na nedostatečném technickém vybavení areálu.

Magistrát nevybral ani ze 14 vytipovaných objektů

Jiskru naděje v magistrátu vykřesala Správa státních hmotných rezerv, která radnici poskytla seznam čtrnácti volných objektů na území Královéhradeckého a Pardubického kraje, které by mohly připadat v úvahu.

"Vhodnou jsme ale nenašli. Problém byl hlavně v tom, že většina z nich neměla železniční vlečku, která je pro firmu zásadní," uvedl Vedlich.

Šéf komise místní samosprávy na Slezském Předměstí Rostislav Jireš si ale myslí, že město by mělo ve snaze o přestěhování nepohodlné stanice pokračovat, neboť nepřímo zavinilo to, že leží jen 200 metrů od zastavěného území.

"Především je potřeba si uvědomit, že se tam ta činnost ocitla nešťastným způsobem. I když má všechna potřebná povolení, není správně, že tam je. V žádné zemi takovéto stanice nebývají u zastavěných oblastí," řekl Jireš, který se některých jednání o přestěhování před dvěma lety účastnil, tehdy ještě jako krajský zastupitel.

Firma prošla auditem, má všechna povolení

"Logika věci i Ústava České republiky mi jasně říká, že mám právo na bezpečné žití," tvrdí předseda komise. Posledním ústupkem, který byla firma ProferPlus lidem ze Slezského ochotná udělat, mělo být zasazení cisteren do země, což podle Madurkaye dál zvyšuje bezpečnost.

"Komise místní samosprávy to ale shodila ze stolu," řekl ředitel, který už před dvěma lety vystoupil na setkání občanů s představiteli města, na níž lidem vysvětloval všechna zabezpečení, která jeho podnikání má.

"Koncem letošního února jsme u nás měli každoroční bezpečnostní audit, kterým jsme opět prošli absolutně bez závad," řekl podnikatel. Město si poté, co rezignovalo na snahu přečerpávací stanici plynu přestěhovat, nechalo slespoň nově prověřit bezpečnost provozu.

"Vše bylo v pořádku, firma navíc má i povolení od Drážního úřadu, hasičů, bezpečnosti práce a dalších," informoval Vedlich.