Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před 50 lety vyměnili lékaři v Hradci první ledvinu v Československu

  7:20aktualizováno  7:20
Ve středu uplynulo půl století od chvíle, kdy lékaři v Československu provedli první transplantaci ledviny. Byla první ve východním bloku, i když "soudruzi" v Moskvě o tři roky později tvrdili něco jiného. V týmu operatérů byl i otec dnešního šéfa transplantací v královéhradecké fakultní nemocnici.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ač se v ústavu profesora Šumakova v Moskvě nápisem na zlaté tabulce chlubí, že v roce 1964 tam provedli první transplantaci ledviny v Evropě, není to pravda. Prvenství si připsali lékaři v dnešní Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

I když šestnáctiletá pacientka ze Slovenska Alžběta Martanová, která dostala ledvinu od své matky, po dvou týdnech po operaci zemřela na infekci, královéhradeckým lékařům se podařil velký skok v tehdejší medicíně.

Za první úspěšnou výměnou ledviny v Evropě, kterou provedli lékaři ve Francii, měli královehradečtí "zpoždění" jen dva roky. Další již úspěšná transplantace, po níž pacient přežil, se odehrála až o pět let později v Praze.

"První transplantace nebyla provedena podle knih. Tehdejší tým lékařů, kteří pracovali pod vedením věhlasného profesora Bedrny, už na konci padesátých let dělali pokusy a experimentálně operovali na zvířatech. Plánovitě se tak na možnost transplantace připravovali," poznamenal vedoucí lékař transplantačního týmu Pavel Navrátil. Jeho otec byl součásti týmu, který první transplantaci provedl.

Francouzský profesor radil po telefonu

Vůbec první úspěšná výměna ledviny v Evropě se uskutečnila v roce 1959 v Paříži. Provedl ji francouzský profesor R. Küss.

 Küss dokonce hradeckým chirurgům radil. "Radili se s ním telefonicky o detailech ohledně snížené imunity, protože tělo novou ledvinu těžko přijímá," vysvětlil Navrátil. Aby se tělo cizí ledvině nebránilo, je zapotřebí imunitu snižovat léky.

Jelikož zkraje šedesátých let ještě neměli lékaři k dispozici moderní metody, proto tehdy pacientku dvakrát ozářili. Jenže po podlomení obranyschopnosti těla u ní propukla dřímající stafylokoková infekce ze zubů a děvče zemřelo.

Nepomohla tak ani ochrana před nákazou zvenčí, kterou byl speciálně zkonstruovaný polyetylénový stan, jenž přikrýval celou postel a čerstvý vzduch zajišťoval větrák.

Na ledvinu se nyní čeká přes rok

V Hradci Králové je dnes jedno ze sedmi center v republice, kde se ledviny transplantují. Ročně tam provedou zhruba 40 transplantací. Ve fakultní nemocnici se na novou ledvinu čeká kolem 13 měsíců.

"Stalo se nám však, může to být tak dva roky, že jsme pacienta na listinu čekatelů zařadili v pondělí - a ve středu už byl po transplantaci," vzpomíná Jaroslav Pacovský, jeden z lékařů z transplantačního týmu.

Transplantace je velmi nákladná stejně jako léky, které po ní pacienti musí užívat. Podle Pacovského však i tak vychází levněji než dialýza. Přitom pro pacienty, u nichž se povede, je taková léčba pohodlnější. Mohou opět normálně žít. Na dialýzu totiž musí docházet třikrát týdně na čtyři až šest hodin.

Těžko se prý dá vyčíslit, o kolik let transplantace prodlouží život. Případů, kdy ledvina nezačne správně fungovat, je podle Pacovského naštěstí málo.

Počet pacientů, kteří se objevují na čekací listině, strmě narůstá. Někdy za to mohou třeba obyčejné prášky na bolení hlavy. "V poslední době si velké procento lidí selhání ledvin zaviní samo nadužíváním léků proti bolesti. Takových případů není málo a jejich počet se neustále zvyšuje," dodává Pacovský.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz