Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize v Jičíně pokračuje, ale do mimořádných voleb se nikomu nechce

  5:28aktualizováno  5:28
Když přijde řeč na to, kdo přesvědčí nejméně jedenáct zastupitelů a desítky jejich náhradníků k předem domluvené rezignaci, všichni najednou dávají od mimořádných voleb v Jičíně ruce pryč. Ještě před třemi týdny to přitom vypadalo jinak.

V Jičíně se rozpadla koalice i městská rada, ale do mimořádných voleb se radnici nechce. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Před třemi týdny se totiž v Jičíně rozpadla městská rada. A část tamních zastupitelů začala mluvit o tom, že by nastalou krizi mohly elegantně vyřešit nové volby.

S postupujícím časem se však tato varianta jeví jako stále méně pravděpodobná. Dnes dávají od mimořádných voleb ruce pryč dokonce i ti, kteří s myšlenkou na jejich uspořádání přišli.

Co říká zákon

* Nové volby do zastupitelstva obce se konají, jestliže se počet členů zastupitelstva sníží o více než polovinu oproti počtu určenému podle zákona a nejsou-li náhradníci.

* Mandát člena zastupitelstva obce zaniká dnem, kdy starosta obdrží písemnou rezignaci. Totéž platí pro náhradníky.

* Poklesne-li počet členů zastupitelstva o více než polovinu, může zastupitelstvo rozhodovat pouze o přijímání rozpočtových opatření.

* Zanikne-li mandát všem členům zastupitelstva a na uprázdněné mandáty nenastoupí náhradníci, ministerstvo vnitra jmenuje správce obce z řad zaměstnanců státu.

"Každá strana si to musí dohodnout sama. Buď se jí to podaří, nebo ne. Já jako nestraník mohu těžko něco organizovat nebo vyvíjet nějaký tlak na politické subjekty. Sám žádnou aktivitu v přípravě nových voleb rozhodně vyvíjet nebudu," uvedl zastupitel Miloš Starý (zvolený za ODS).

Ten přitom bezprostředně po rozpadu rady jako první veřejně vyzval kolegy v zastupitelstvu, aby zvážili, zda by se neměli vzdát svých mandátů a dát možnost občanům, aby vystavili stranám účet v nových volbách.

"Je to východisko z této patové situace. Osobně si myslím, že by to byla nejčistší varianta, aby se tady nekonaly věci, kterých jsme svědky," prohlašoval tehdy Starý.

Pro mimořádné volby se poté vyslovili i někteří další zástupci ODS, ČSSD, KSČM, a dokonce i opozičních Věcí veřejných. Když však mají zastánci nových voleb popsat způsob a termíny, jak se k nim chtějí dobrat, začnou jen obecně mluvit o nezbytnosti dalších jednání.

"ODS žádné kroky k mimořádným volbám nepodniká a nebude ani jejich iniciátorem. Uvidíme. Pokud se na této z mého pohledu reálné možnosti dohodneme s ostatními stranami, budeme postupovat společně," řekl starosta Martin Puš (ODS).

Je to jen zdržovací taktika, říkají někteří zastupitelé

TOP 09, Sdružení pro Jičín a Volba pro město naopak nové volby striktně odmítají. "Je to jen líbivé gesto a zdržovací taktika, která má starostu a místostarostu udržet ve funkcích do podzimních krajských voleb, v nichž mají díky svému postavení na kandidátkách velkou šanci uspět," myslí si Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín.

Ani zástupci Věcí veřejných, poslední strany z opozičního sdružení Změna pro Jičín, se i přes dříve jasně deklarovanou podporu novým volbám do jejich pořádání neženou.

"Nové volby považuji až za krajní řešení, když všechno ostatní selže. Přednost dáváme dalším jednáním k nalezení nějaké dohody umožňující vytvoření nové stabilní městské rady," sdělil lídr jičínských Věcí veřejných Petr Lisý.

Aby se mohly nové volby v Jičíně konat, muselo by na své mandáty najednou rezignovat nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i všichni jejich náhradníci. Potom by zastupitelstvo ztratilo většinu svých pravomocí a starosta by do měsíce musel o vzniklé situaci informovat ministerstvo vnitra, které by vyhlásilo termín nových voleb. Ty by se s největší pravděpodobností konaly až v polovině října společně s volbami krajskými a senátními.

"Situace, kdy by se jedenáct členů zastupitelstva vzdalo mandátu a zároveň by odstoupili i všichni jejich náhradníci, je ojedinělá. V poslední době takový případ v Česku nenastal," informovala Petra Schneiderová s tiskového odboru ministerstva vnitra. Dodala, že mimořádné volby se v zemi obvykle konají jen v menších obcích s devíti a méně zastupiteli.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony, opravy potrvají do léta

Dopravní omezení u Úlibic na hlavním tahu z Jičína směrem na Hradec Králové a...

Pevné nervy si řidiči musí přibalit na cestu mezi Jičínem a Úlibicemi na frekventovaném úseku směrem na Hradec Králové...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Personal Consult s.r.o.
Junior line divisional engineer (H04292)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz