Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize v Jičíně pokračuje, ale do mimořádných voleb se nikomu nechce

  5:28aktualizováno  5:28
Když přijde řeč na to, kdo přesvědčí nejméně jedenáct zastupitelů a desítky jejich náhradníků k předem domluvené rezignaci, všichni najednou dávají od mimořádných voleb v Jičíně ruce pryč. Ještě před třemi týdny to přitom vypadalo jinak.

V Jičíně se rozpadla koalice i městská rada, ale do mimořádných voleb se radnici nechce. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Před třemi týdny se totiž v Jičíně rozpadla městská rada. A část tamních zastupitelů začala mluvit o tom, že by nastalou krizi mohly elegantně vyřešit nové volby.

S postupujícím časem se však tato varianta jeví jako stále méně pravděpodobná. Dnes dávají od mimořádných voleb ruce pryč dokonce i ti, kteří s myšlenkou na jejich uspořádání přišli.

Co říká zákon

* Nové volby do zastupitelstva obce se konají, jestliže se počet členů zastupitelstva sníží o více než polovinu oproti počtu určenému podle zákona a nejsou-li náhradníci.

* Mandát člena zastupitelstva obce zaniká dnem, kdy starosta obdrží písemnou rezignaci. Totéž platí pro náhradníky.

* Poklesne-li počet členů zastupitelstva o více než polovinu, může zastupitelstvo rozhodovat pouze o přijímání rozpočtových opatření.

* Zanikne-li mandát všem členům zastupitelstva a na uprázdněné mandáty nenastoupí náhradníci, ministerstvo vnitra jmenuje správce obce z řad zaměstnanců státu.

"Každá strana si to musí dohodnout sama. Buď se jí to podaří, nebo ne. Já jako nestraník mohu těžko něco organizovat nebo vyvíjet nějaký tlak na politické subjekty. Sám žádnou aktivitu v přípravě nových voleb rozhodně vyvíjet nebudu," uvedl zastupitel Miloš Starý (zvolený za ODS).

Ten přitom bezprostředně po rozpadu rady jako první veřejně vyzval kolegy v zastupitelstvu, aby zvážili, zda by se neměli vzdát svých mandátů a dát možnost občanům, aby vystavili stranám účet v nových volbách.

"Je to východisko z této patové situace. Osobně si myslím, že by to byla nejčistší varianta, aby se tady nekonaly věci, kterých jsme svědky," prohlašoval tehdy Starý.

Pro mimořádné volby se poté vyslovili i někteří další zástupci ODS, ČSSD, KSČM, a dokonce i opozičních Věcí veřejných. Když však mají zastánci nových voleb popsat způsob a termíny, jak se k nim chtějí dobrat, začnou jen obecně mluvit o nezbytnosti dalších jednání.

"ODS žádné kroky k mimořádným volbám nepodniká a nebude ani jejich iniciátorem. Uvidíme. Pokud se na této z mého pohledu reálné možnosti dohodneme s ostatními stranami, budeme postupovat společně," řekl starosta Martin Puš (ODS).

Je to jen zdržovací taktika, říkají někteří zastupitelé

TOP 09, Sdružení pro Jičín a Volba pro město naopak nové volby striktně odmítají. "Je to jen líbivé gesto a zdržovací taktika, která má starostu a místostarostu udržet ve funkcích do podzimních krajských voleb, v nichž mají díky svému postavení na kandidátkách velkou šanci uspět," myslí si Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín.

Ani zástupci Věcí veřejných, poslední strany z opozičního sdružení Změna pro Jičín, se i přes dříve jasně deklarovanou podporu novým volbám do jejich pořádání neženou.

"Nové volby považuji až za krajní řešení, když všechno ostatní selže. Přednost dáváme dalším jednáním k nalezení nějaké dohody umožňující vytvoření nové stabilní městské rady," sdělil lídr jičínských Věcí veřejných Petr Lisý.

Aby se mohly nové volby v Jičíně konat, muselo by na své mandáty najednou rezignovat nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i všichni jejich náhradníci. Potom by zastupitelstvo ztratilo většinu svých pravomocí a starosta by do měsíce musel o vzniklé situaci informovat ministerstvo vnitra, které by vyhlásilo termín nových voleb. Ty by se s největší pravděpodobností konaly až v polovině října společně s volbami krajskými a senátními.

"Situace, kdy by se jedenáct členů zastupitelstva vzdalo mandátu a zároveň by odstoupili i všichni jejich náhradníci, je ojedinělá. V poslední době takový případ v Česku nenastal," informovala Petra Schneiderová s tiskového odboru ministerstva vnitra. Dodala, že mimořádné volby se v zemi obvykle konají jen v menších obcích s devíti a méně zastupiteli.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Najdete na iDNES.cz