Sochař Dominik Richtermoc pracuje na soše T. G. Masaryka.

Sochař Dominik Richtermoc pracuje na soše T. G. Masaryka. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Předloha hlavy k soše Masaryka pro Jihlavu ležela léta skrytá v seně

  • 0
Sochař Dominik Richtermoc si ve čtvrtek v Hořicích převzal model hlavy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Do konce léta podle něj musí dotvořit zhruba vytesanou sochu "tatíčka", která se 28. října vrátí před jihlavské gymnázium. Až do roku 1989 se model skrýval před komunisty v seně.

Sochař už využívá i dvakrát menší model celé sochy, kterou pro Jihlavu po 2. světové válce vytesal český sochař Jaroslav Šlezinger. V roce 1961 však jihlavští komunisté jeho dílo nechali rozbít a naházet do lomu.

Sám sochař Šlezinger musel do uranových dolů, kde v roce 1955 zemřel. V dolech se také potkal s dědečkem hořického sochaře Romana Richtermoce a osudová náhoda nakonec i přispěla k tomu, že zakázku na kopii Šlezingerova díla získal právě Richtermoc. Po něm však musel převzít dokončení projektu syn Dominik, neboť jeho otec vloni zemřel.

Sochař Dominik Richtermoc pracuje na soše T.G. Masaryka.
Sochař Dominik Richtermoc pracuje na soše T.G. Masaryka.
Sochař Dominik Richtermoc pracuje na soše T.G. Masaryka.

Socha T. G. Masaryka v Jihlavě byla jednou z posledních odhalených v Československu. Stalo se tak až na podzim roku 1948.

"Do roku 1961 pak byla pro Jihlavany i jakýmsi místem tichého odporu vůči režimu. Například po potlačení maďarské vzpoury proti komunismu v roce 1956 se přes noc u sochy objevily květiny," řekla organizátorka návratu sochy Marie Bohuňovská.

Ta hlavu sochy do Hořic přivezla. Model hlavy schovával jeden z přátel sochaře Šlezingera až do roku 1989 ve mlýně zahrabanou v seně.