Před Vánoci znovu ožívají i tržnice. (Ilustrační snímek)

Před Vánoci znovu ožívají i tržnice. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Předvánoční trhy v Polsku jsou levnější. Nabízejí kávu, citrony i Lego

  • 2
Levnější mouka, smetana, kuře i droždí vábí před Vánoci české hospodyně k nákupům v polském příhraničí. Kvůli pečení i dárkům se vyplatí zajet na trhy, ale také prostudovat nabídky řetězců. Například na nábytku se dají ušetřit tisíce.

Kdo nelituje benzinu, může ušetřit na velkém předvánočním nákupu až stovky korun. Má to jednu podmínku: přejet hranice s Polskem. Rozdíly v cenách potravin už sice nejsou u sousedů tak výrazné jako v minulosti, ale u spousty druhů zboží se výprava do Polska pořád vyplatí.

"Kupuju tam velké balení smetany, tvaroh, klobásy, majonézu, sádlo, vejce, sýry, hořčici, rybí konzervy i tuky na pečení. Naopak nedávno v Polsku podražilo máslo a určitě se nevyplatí jejich suché plody, kromě rozinek," popisuje své zkušenosti Marie Prušová z Náchodska.

S jedním nákupním seznamem vždy projde polský obchod Biedronku a s dalším jde do řetězce na české straně. "Dělají to tak i jiní lidé," potvrzuje.

Příznivější ceny dovolují kromě jiného polské sazby DPH. Sladkosti bývají dražší kvůli dani 23 procent, ale na zeleninu či pečivo je jen osmiprocentní daň a na základní potraviny dokonce pětiprocentní.

Před Vánoci znovu ožívají i tržnice. Češi je v devadesátých letech obléhali v pohraničních lázních Kudowa Zdrój a pořádali i autobusové zájezdy do Klodzka. Dnes trhovci v Kudowě lamentují kvůli krizi. Prodavači teplých holínek či kabátů si stěžují, že zákazníci u nich nakoupí, jen když udeří pořádná zima.

Oblíbenou specialitou jsou kyselé ryby i korbáčiky

Co nabízí Biedronka

  • Mletá káva Tchibo Exclusive, 500 g
    - 100,70 Kč
  • Sváteční šunka na pečení, 1 kg -107 Kč
  • Filety z candáta, 1 kg
    - 278,60 Kč
  • Pomeranče, 1 kg
    - 21,40 Kč
  • Citrony, 1 kg - 23,90 Kč
  • Dětské boby s brzdou
    - 126 Kč
  • Stavebnice Lego, policejní vrtulník - 189 Kč
  • Vánoční hvězda, rostlina - 37,70 Kč (údaje
    z aktuálního letáku, přepočet kurzu 1 zlotý za 6,30 Kč)

O poznání živěji je u stánků s potravinami, kde se čeští zákazníci shlukují. Vybírají z desítek druhů bonbonů, čajů, kávy, nakládané zeleniny či sýrů. K oblíbeným specialitám se tu řadí kyselé ryby, karamelky kravičky "krówki" nebo sýry korbáčiky ze Zakopaného. Na odbyt jdou i proutěné košíky nebo umělé květiny.

Českým zákazníkům se však vyplatí hlavně spotřební zboží v polských řetězcích. Třeba svetr z jarní kolekce H&M přijde v královéhradecké pobočce na 599 korun, zatímco v polské Vratislavi je stejný kousek o 95 korun levnější. Stavebnice Lego s policejním vrtulníkem se dá koupit v polské Biedronce za 189 korun, ale ceny českých obchodníků začínají o 99 korun výš.

Do Polska nejen za potravinami, ale i nábytkem

Rozdíl je znát i u nábytku, který se může stát originálním vánočním dárkem. Ve vratislavském obchodě IKEA je k dostání stejné rozkládací křeslo za 4 409 korun, tedy o 581 korun laciněji než v Česku. Shodná lenoška je v Polsku za 18 893 korun, v Česku je přitom o téměř 4 100 korun dražší.

Proto taky nejen lidé z příhraničí neváhají za podobnými výrobky cestovat. V oblibě jsou polské hobby řetězce Castorama, OBI, LeroyMerlin nebo polský výrobce obkladů Pilch. Stavebniny v Polsku se vyplatí, ať už člověk zavadí o cokoli od kachliček, dlažby, skleněných cihel až po svítidla. Kdo nechce utrácet teď, může počkat až po svátcích a vyrazit do Polska. Letos obchodníci ohlásili i sedmdesátiprocentní výprodeje.