Pivovarská bašta ve Vrchlabí

Pivovarská bašta ve Vrchlabí - Za rok se v malém pivovaru vyrobí 1100 hektolitrů piva, mezi speciality patří třešňové a medové pivo. | foto: ČTK

Předvolební inventura: I vrchlabská radnice má své přeběhlíky

  • 0
Uplynulé čtyři roky na radnici ve Vrchlabí ukázaly, že fenomén přeběhlictví není jen módou vysoké politiky. Dva ze sedmi současných členů vrchlabské městské rady v ní totiž hájí zájmy někoho úplně jiného než stran, na jejichž kandidátkách se do vedení města dostali.

Místostarostka Blanka Paulů dokonce dala své mateřské ČSSD vale už pár dnů po volbách v roce 2006. "Ačkoliv se do zastupitelstva dostala jako nestraník na naší kandidátce, už od prvních povolebních jednání s námi nekomunikovala, hrála svoji hru a později se od nás jednoznačně distancovala i na veřejném zasedání zastupitelstva," uvedl zastupitel za ČSSD Josef Chvalina.

Ani vrchlabský podnikatel a majitel místního prvoligového hokejového klubu Petr Dědek už v radě nehájí barvy ODS. "Pana Dědka jsme špatně odhadli. Vůbec jsme nepočítali s tím, že hodí program ODS za hlavu a bude si v radě hájit své zájmy a svůj vlastní byznys. Bohužel se ukázalo, že jsou mu voliči úplně ukradení. Vždyť on několikrát hlasoval přímo proti našemu programu, na jehož vytváření se před volbami sám podílel," řekl zastupitel za ODS Rudolf Fiala.

Předvolební inventury

I tyto vnitrostranické problémy byly jedním z důvodů, proč se občanští demokraté rozhodli ve třetí čtvrtině volebního období vrchlabskou městskou radu opustit a přejít do opozice. Petr Dědek poté ze strany vystoupil a v radě zůstal na vlastní pěst.

Zvon a Volba pro město

Zatímco velké strany se ve Vrchlabí topily ve svých vnitřních problémech, radnici po uplynulé čtyři roky ovládala koalice sdružení Zvon a Volby pro město, která disponovala dostatečnou většinou hlasů v zastupitelstvu i v radě.

"Celé volební období se neslo především ve znamení Čistého horního Labe. Poprvé jsme začali evropské peníze na tuto obří akci atakovat už v roce 1999 a projekt jsme měli schválený těsně po minulých volbách. Čisté horní Labe jsme tedy řešili prakticky po celé uplynulé čtyři roky," upřesnil vrchlabský starosta a lídr sdružení Zvon Jan Sobotka.

Akce Čisté horní Labe stála Vrchlabí bezmála tři čtvrtě miliardy korun a městu přinesla téměř čtyřicet kilometrů nového kanalizačního potrubí. Letos se městský rozpočet kvůli této akci vyšplhal až na 800 milionů korun, zatímco běžně se pohybuje kolem 300 milionů. Úvěr na novou kanalizaci bude Vrchlabí splácet dalších 25 let přibližně 20 miliony korun ročně.

Vrchlabí

Starosta Jan Sobotka

Počet obyvatel 13 471

Průměrný věk 37,2

Rozpočet 2010(v milionech Kč):

výdaje 806

příjmy 658

schodek 148

"Dnes máme vyřešenu vodu a kanalizaci ve Vrchlabí na desítky let dopředu včetně připravenosti pro napojení dalších rozvojových ploch," upozornil starosta.

V příštích čtyřech letech se chce sdružení Zvon zaměřit především na zkrášlení centra města s důrazem na hlavní Krkonošskou ulici a Jihoslovanskou ulici na levém břehu Labe.

"Chceme zlepšit vzhled města, podmínky pro parkování a celkově zvýšit atraktivitu Vrchlabí pro cestovní ruch," upřesnil Sobotka.

Levice chce zastavit zadlužování, pravice průhledné hlasování

Prioritou ODS je další pokračování v proměně Vrchlabí na otevřené město. "Chceme, aby občané viděli zastupitelům na stůl, jak hlasují. A také chceme po volbách ze všeho nejdřív uvést do pořádku současné nešvary jako třeba nezpevněná a prašná městská parkoviště nebo odstranění vad na již hotových a špatně udělaných stavbách," uvedl kandidát ODS Rudolf Fiala.

Kandidátku ČSSD letos poprvé vede kontroverzní senátor a ředitel místní nemocnice Vladimír Dryml: "Ve Vrchlabí působím od roku 1998 a už jsem se nemohl dívat na to, jak radnice na jedné straně říká, jak je tu všechno pěkné a v pořádku a na druhé straně kvůli špatně připravené výstavbě kanalizace nechá zbytečně sedmkrát překopat jednu ulici."

Sociální demokraté pod vedením Drymla rovněž chtějí zastavit zadlužování města a udělat podrobnou inventuru hospodaření radnice v uplynulém volebním období. "Rozhodně budeme také bojovat proti tomu, aby si úzká skupina podnikatelů dál privatizovala Vrchlabí jako v uplynulých čtyřech letech," zdůranil Dryml.

Nejvíc si cením Čistého horního Labe, říká starosta

Po komunálních volbách v roce 2006 si vrchlabští zastupitelé poprvé schválili seznam cílů, kterých by chtěli v následujících čtyřech letech dosáhnout. A starosta Jan Sobotka (Zvon) si plnění programového prohlášení zastupitelstva pochvaluje: "Z devětadevadesáti procent se nám je podařilo naplnit. Byť ne vždy do stadia dokončení, ale alespoň do fáze projektové dokumentace, územního rozhodnutí či stavebního povolení."

Co se podle vašeho názoru radnici povedlo nejvíc?
Nemohu jmenovat nic jiného než Čisté horní Labe. Dotáhnout po stavební stránce do úspěšného konce něco tak strašlivě těžkého a složitého, co se dotklo všech lidí ve městě, to je obrovský úspěch. Radost mám i z povedené rekonstrukce kulturního domu Střelnice, který se nám podařilo opravit doslova za pět minut dvanáct.

Kdybyste před čtyřmi lety věděl, jak náročné Čisté horní Labe bude, neodradilo by vás to?
Šel bych do toho znovu. Bylo lepší to všechno podstoupit než nevyužít 300 milionů korun evropské dotace. Taková šance se nebude opakovat. Máme vyřešenu vodu a kanalizaci ve Vrchlabí na desítky let dopředu včetně připravenosti pro napojení dalších rozvojových ploch.

S čím naopak spokojen nejste?
Měli jsme v plánu třeba tělocvičnu u základní školy na Liščím kopci, a na tu se nám nepodařilo sehnat peníze. Také mě trápí plánovaný tenisový areál ve Vejsplaších. Opět to nedopadlo.

Na začátku volebního období stále žila naděje na akvapark v bývalém závodě škodovky vedle zimního stadionu...
Vymyšlené to bylo dobře, investor bohužel z mě neznámých důvodů selhal. Po zrušení tohoto projektu počítáme s krytým bazénem v plánované sportovní zóně ve Vejsplaších. Bývalé tovární haly vedle zimního stadionu bychom chtěli využít k vytvoření městského centra služeb s parkovacím domem.