Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičům místa v jeslích, sportovcům stadion. Co slibují zdejší partaje?

  18:30aktualizováno  18:30
O křesla na královéhradecké radnici usiluje v říjnových komunálních volbách rekordní počet stran, hnutí a sdružení. Probrat se patnácti programy plnými slibů dá práci. MF DNES se proto pokusila sestavit desetibodový předvolební bedekr pro hradecké penzisty, řidiče, nezaměstnané, studenty či sportovce.

Magistrát v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Tak tedy koho volit, když jste:

1.Mladý rodič

Program silně zaměřený na sociální a rodinnou politiku nabízí hlavně lidovecká Koalice pro Hradec. Slibuje zejména zajistit dostatek míst v jeslích a mateřských školkách, rozvinout činnost Domu dětí a mládeže a podpořit stavbu startovacích bytů pro mladé rodiny.

„Vítáme i činnost mateřských center a dalších alternativ práce s dětmi,“ mají v programu křesťanští demokraté.

Startovací byty slibuje i hnutí ANO, které by rádo podpořilo vznik firemních školek ve městě.

Některé strany se zaměřují na podporu práce s dětmi. Hradečtí patrioti by rádi více pomáhali lidem, kteří věnují volný čas sportu či uměleckým činnostem. „Pokud ten člověk pracuje s dětmi jako dobrovolník ve volném čase, zaslouží si maximální poděkování a podle možností také ocenění,“ tvrdí Patrioti.

2.Senior

Počet penzistů v Hradci roste, musí s nimi čím dál víc počítat i politici. Ti slibují především rozšíření bydlení, ať už formou sociálních bytů či domovů důchodců. Bydlení pro důchodce chce vybudovat například Koalice pro Hradec, jež by ráda podporovala i seniorské aktivity od internetu až po sportovní hry.

Podobně zaměřený program má i hradecká ČSSD, ta zároveň slibuje zachování provozu jídelny důchodců v současném stavu. Jídelnu město asi před rokem chtělo zrušit, po protestech však funguje dál.

„Zaměříme se také na podporu hospicové péče,“ slibují sociální demokraté. Hospic by rádi vybudovali i zastupitelé sdružení Hradec náš domov, které by chtělo podpořit také domácí pečovatelské služby.

A také penzisty osvobodit od poplatku za psa. Městskou hromadnou dopravu zdarma pro pasažéry nad 70 let chtějí prosadit ODS a Hradecký demokratický klub.

3.Řidič

Parkování bylo velkým tématem voleb minulých. Jelikož se ale v hradeckém proklínaném systému moc nezměnilo, chtějí s ním budoucí radní pohnout. Úpravu či zrušení smlouvy s firmou ISP, která provozuje parkovací systém ve městě, by rádo prosadilo sdružení Doma v Hradci či Otevřená radnice pro Hradec Králové s Úsvitem přímé demokracie.

Jasný postoj k ISP deklaruje i Hradecký demokratický klub. „Chceme, aby město odkoupilo částečný podíl v ISP, a mělo tak větší vliv na hospodaření firmy a zisk z něj,“ tvrdí kandidáti sdružení, které také slibuje, že vyřeší problém s parkováním u fakultní nemocnice a Polikliniky 2. Hnutí ANO by zas rádo vybudovalo záchytné parkoviště napojené na MHD s takzvaným systémem „park and ride“.

4.Milovník přírody

Rozsáhlou péči o životní prostředí slibuje zejména Změna pro Hradec s podporou Zelených a Pirátů. Zaměřují se na regeneraci zeleně, parků a vodních ploch. Rádi by se podívali i na hospodaření v městských lesích.

„Považujeme za nutné omezit škodlivé intenzivní rybniční hospodaření v městských lesích spojené s hnojením a znečišťováním rybníků a vodních toků,“ tvrdí kandidáti Změny. Usilují také o zřízení útulku pro opuštěné a hendikepované kočky.

5.Sportovec

Velikým tématem bude hlavně stavba fotbalového stadionu, která se v Hradci táhne už šest let. Především z naštvání na situaci vznikla politická strana Hradečtí patrioti, pro něž je rychlé vybudování fotbalového stánku jednou z hlavních priorit.

„Budeme se usilovně snažit, aby rozhodování o konečné podobě stadionu bylo v rukou odborníků se znalostí všech aspektů využívání a provozování fotbalového stadionu,“ slibují.

Plány s Hradcem, coby městem sportu, má sdružení Doma v Hradci. Chtějí například iniciovat obnovení lyžařského svahu na kopci svatého Jana. „A to prostřednictvím účelového grantu na vybudování uměle zasněžovaného lyžařského svahu s nočním osvětlením,“ říkají.

Volba pro město by zase ráda na koupališti Flošna v zimě nainstalovala mobilní technologii na veřejné bruslení. Strany slibují také vybudování nových cyklostezek. Hradecký demokratický klub by rád postavil dvě páteřní stezky spojující Nový Hradec Králové s centrem a centrum s Blešnem.

6.Kulturní člověk

Zvýšení podpory pro prestižní kulturní akce, například festivaly Rock for People, Jazz Goes To Town či Divadlo evropských regionů slibuje sdružení Volba pro město. Zároveň chce zachovat úroveň hradeckých kulturních institucí.

„Budeme také usilovat o jejich vícezdrojové financování,“ tvrdí. Podporu by rádi zvýšili i amatérským umělcům.

7.Student

Podporu univerzitním a vědeckým projektům, na které sežene peníze z Evropské unie, má v programu TOP 09.

„Samozřejmostí budou ale i rekonstrukce a modernizace hradeckých školských zařízení a jejich vybavení,“ uvádí. Stavbu univerzitního kampusu hradeckých vysokých škol chce podpořit také Volba pro město.

8.Aktivní občan

Na aktivním občanství a větší volnosti si zakládá zejména Strana svobodných občanů, která by v Hradci chtěla zjednodušit a zefektivnit administrativu. Mluví i o zvýšení transparentnosti všech veřejných zakázek.

„Občanům musí být dostupné informace o všech aspektech veřejných zakázek včetně podkladů pro zastupitele, zápisů obecních orgánů nebo jmen zainteresovaných firem,“ tvrdí Svobodní.

Otevřenou správu města preferují také Starostové a nezávislí. „Naší vizí jsou veřejná jednání Rady města s přímým audiovizuálním přenosem i záznamem na webu,“ říkají. Příležitosti ke korupci chtějí odstranit tím, že všechna jednání, dokumenty a smlouvy budou maximálně transparentní.

K lidem, kteří mají zájem o dění v jejich městě, mluví i KSČM, která chce prosadit větší využívání místního referenda a veřejného projednávání záměrů města. Občanští demokraté by zase rádi ve vybrané dny prodloužili úřední hodiny magistrátu až do 18 hodin.

9.Podnikatel

Omezením další výstavby supermarketů by Otevřená radnice ráda podpořila drobné živnostníky a podnikatele v centru. Svobodní sázejí na budování zdravého tržního prostředí a rovných příležitostí k podnikání. Snazší komunikaci s úřadem slibují podnikatelům Hradečtí patrioti.

10.Nezaměstnaný

Program Hradeckého demokratického klubu říká, že v Hradci zařídí tisícovku nových pracovních míst. Kandidáti ČSSD by tam rádi dostali nové firmy, které budou pracovat s nejnovějšími technologiemi a spolupracovat s vysokými školami. Zvýšit počet míst příchodem nových investorů slibují i Patrioti a TOP 09.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz