Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Premiéru francouzské gangsterky ve stylu Pulp Fiction uvidí i autor

  10:16aktualizováno  10:16
Motiv totálních břídilů, kteří se pustí do velkého „kšeftu“, se zdá vděčný a nevyčerpatelný. Důkazem je i česká premiéra hry Mohameda Rouabhiho nazvané Fligny, koks a kutilové v hradeckém Klicperově divadle.

Pro čtvrtou premiéru 130. sezony hradeckého Klicperova divadla sáhla dramaturgie po současném a řízném textu Francouze s alžírskou krví. Tvůrci s režisérem Janem Fričem mají trému o něco větší, neboť na sobotní premiéru se přijede podívat sám autor.

Fotogalerie

Mohamed Rouabhi, dramatik, režisér a herec, už v roce 2006 postavil na jeviště pět podvodníků, kteří se rozhodnou vloupat do opuštěného zámku. Prý je tam lup z dávné loupeže.

„Aby se k penězům dostali, potřebují sehnat pořádnou sbíječku, ale do klasických kutilů mají hodně daleko. Hra svým spádem a stylem humoru připomíná filmy jako Pulp Fiction, Podfu(c)k či Strach a hnus v Las Vegas,“ říká dramaturgyně Jana Slouková.

„Ironie, černý humor a výrazivo bez servítků, to jsou hlavní zbraně mafiánské grotesky tarantinovského ražení, kterou uvedeme pro drsňácké diváky starší patnácti let,“ pokračuje Slouková.

Hra Fligny, koks a kutilové

Drsnou partu vede Sergio, frajer, kápo a autor smělého plánu (Jiří Zapletal), dále v ní je Franckie, jeho nohsled a pravá ruka (Jiří Panzner), židovský kokainista Tony (Ondřej Malý), Ritchie, mlátička, amatérský básník a ctitel esoteriky (Vojtěch Dvořák), a hysterický homosexuál Jo (Jakub Tvrdík).

Servírku Pamelu hraje Pavlína Štorková a pana Casaliho, pana Basmatiho a Tonyho matku Filip Richtermoc. Hru Fligny, koks a kutilové přeložil Jan Tošovský, autorem scény je Nikola Tempír, kostýmy navrhla Vladimíra Fomínová a hudbu složil Jakub Kudláč.

Režisér Jan Frič, který v Hradci připravil už Mrzáka inishmaanského či Bylo nás pět, oceňuje na textu hlavně humor.

„Hra je dle mého názoru velice vtipná. Má ironický a hodně ujetý smysl pro humor, který je mi sympatický. Líbí se mi, že je hlavně ve slově, je plná hlášek, které nejsou tak úplně jednoduché, jak se zdají, třeba: Miluju současnou poezii, protože se nesnaží bejt prvoplánová,“ říká.

Samozřejmostí je ostrý slovník. „Právě ten dělá jazykovou stylizaci, navíc je to hra kongeniálně přeložená, to mě baví, znovuobjevila mi spoustu už zapomenutých nadávek, například oslovení ichtylové jsem slyšel naposledy na základce. Hra je svým způsobem podobná jiné, kterou jsem dělal před nedávnem v Liberci, jmenovala se Kokkola a byla o partě finských alkoholiků s naprosto zmateným a rovněž ostrým slovníkem. A byla to neskutečná sranda,“ říká Frič.

Hra ho lákala i z jiného důvodu: „Je pro partu chlapů, kteří hrajou debily, a pro to je v Hradci skvělá parta.“ Musí být radost pronášet věty jako „Ty vole! S váma jsem neměl chystat vloupačku, ale festival dementů. Mistrovství světa v demenci!“

Konverzační komedie je jeden z nejtěžších žánrů divadla. „Navíc tahle hra si s tou konvencí ještě hraje a použitým slovníkem ji vlastně trochu paroduje, takže to je na druhou. Je to zkrátka francouzský kus, kde se hodně mluví. Proto je hrozně těžké tomu dostát - nejlépe by se to hrálo úplně staticky, na židlích. Ale k tomu přichází kontrast velkého jeviště a velkého sálu, tuhle takřka komorní hru o slově předvést na velkém jevišti je celkem oříšek,“ přiznává režisér.

Železný zákon žánru velí, že každý z party břídilů, kteří touží být opravdovými mafiány, musí mít svou groteskní charakteristiku.

„Kápo Sergio rád vypráví příběhy, mlátička Ritchie píše básně a ujíždí na esoterice, Frankie se zase pořád snaží zavděčit Sergimu, židovský kokainista Tony stále bydlí se svou matkou a hysterický homosexuál Jo se rád chlubí svou pohlavní zdatností. Hra je skvělou příležitostí pro pánskou část našeho souboru, která se do zkoušení pustila skutečně s vervou,“ uvádí Slouková.

„A protože se pohybujeme na současné francouzské periférii, je jasné, že si chlapci na jevišti ve výrazivu občas neberou servítky. Vulgarismy jsou však užity vždy velmi vtipně a svou vynalézavostí vytvářejí další z komických rovin hry. Je nám ctí, že do Hradce zavítá autor hry, ve Francii ceněný dramatik Mohamed Rouabhi, a jsme zvědaví, co řekne na naši inscenaci,“ dodává dramaturgyně.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz