Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo odhalilo premiéry příští sezony: Básníci, Irové i Myšpulín

  8:30aktualizováno  8:30
Před poslední premiérou nynější 131. sezony, kterou bude v květnu komedie Davida Drábka Unisex, oznámilo hradecké Klicperovo divadlo tituly té další. Sedm inscenací se rozpřáhne od slavné Kočičí hry přes novinku Pavla Kohouta až po Čtyřlístek z Třeskoprsk.

Inscenace Srpen v zemi indiánů v režii Terezy Karpianus. | foto: Patrik Borecký, Klicperovo divadlo HK

Hradecké Klicperovo divadlo zažívá divácky nejúspěšnější éru a dramaturgický plán 132. sezony zdá se příslibem, že zájem publika neopadne. Zvlášť když pod dvěma premiérami je podepsána Tereza Karpianus, režisérka dvou výtečných inscenací, komorního Absolventa a hlavně tragikomedie Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, v níž Zora Valchařová Poulová za roli Violety Westonové získala hereckou Thálii.

Obě se znovu sejdou v první premiéře v komunistickém Maďarsku, kde se odehrává slavná tragikomedie Istvana Örkenyho Kočičí hra. Ve hře o stárnutí, lásce, vášni k životu, sesterské blízkosti a hlavně nezdolném optimismu přibude ještě Pavla Tomicová.

Fotogalerie

„Oblíbený maďarský prozaik a dramatik István Örkeny napsal Kočičí hru v roce 1963 nejprve jako novelu a teprve o několik let později ji zadaptoval do divadelní verze, s níž slavil úspěchy na mnoha světových jevištích včetně pražského Národního divadla, kde v roce 1974 vznikla legendární inscenace s Danou Medřickou a Vlastou Fabiánovou,“ říká dramaturgyně Jana Slouková.

Premiéra Kočičí hry bude 15. října na hlavní scéně. O 14 dní později dojde Vítězný únor, kterému dal Pavel Kohout podtitul Alžbětinské drama z léta Páně 1948. Poprvé se v Hradci představí režisér Břetislav Rychlík, který politická témata vyhledává, loni na divadelním festivalu měla úspěch uherskohradišťská verze hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Vítězný únor a sever Anglie

„V Klicperově divadle uvedeme světovou premiéru nejnovější hry Pavla Kohouta. Ve formě shakespearovské tragédie a v důsledně československém blankversu se tak před námi otevřou události osudových únorových dní roku 1948 včetně jejich reálných aktérů, mezi kterými nechybí Jan Masaryk, jeho přítelkyně americká spisovatelka Marcia Davenportová, Edvard Beneš s manželkou Hanou, komunista Václav Kopecký, národní socialisté, sociální demokraté, osamělí pochybovači i mladí nadšenci a uprostřed nich samozřejmě také dvojník autora, básník Pavka,“ říká dramaturgyně.

„Nebylo úmyslem autora dramatizovat konkrétní historickou událost pro účely školní výuky, nýbrž použít ji jakožto modelovou situaci pro svébytné drama - s odvoláním na Shakespearovy Války růží, které nakládají s historickými podklady podobně a pro mě příkladně. Proto mají všechny postavy jen křestní jména či označení funkcí,“ napsal Pavel Kohout.

Pěna dní v Klicperově divadle v Hradci Králové

Pěna dní v Klicperově divadle v Hradci Králové

Má-li Kohoutova mrazivá groteska vítězství pracujícího lidu světovou premiéru, následující titul bude mít premiéru českou. A s ní se vrátí režisér Petr Štindl, zdejší inscenátor Zellerových her Ten třetí a Kdybys umřel či Mannova Mefista.

V Hradci se ujme úspěšné britské komedie Torbena Bettse Vincenc, která slibuje střet metropolitní kavárny s kulturou plechovkového piva, kdy se odhalí dávné ambice, touhy i předsudky.

„Premiéra byla v březnu 2014 v komorním Orange Tree Theatre, kde o ni byl takový zájem, že se záhy přesunula na West End do St. James Theatre. Obě uvedení provázela mimořádná přízeň publika i nadšené kritiky, které ji přirovnávaly k Bohovi masakru Yasminy Rezy. Komedie kromě precizních dialogů, spousty humoru i vážných témat nabízí velké herecké příležitosti pro čtyři skvělé herce,“ slibuje dramaturgyně. Česká premiéra bude 3. prosince.

Ještě před Vánoci se umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek pustí do další klasiky. Rozsvítil Figarovu svatbu i Richarda III. či zvalchoval Alexandra Dumase, nyní jsou na řadě Jaroslav Němeček a Ljuba Štíplová, tedy autoři komiksového Čtyřlístku.

„Měli jsme partu a obsazovali ty čtyři role. A já byl obtloustlý a celý Bobík. Ale chtěl jsem tak moc hrát Myšpulína, že jsem ostatním vsugeroval, že se na Bobíka nejvíc hodí vyzáblý klučina s vyčnívajícími řezáky. Od toho momentu bylo jasné, že ze mne vyroste politik nebo režisér,“ říká Drábek. Zásadní průvodce dětstvím nejen v 70. a 80. letech, v němž nebudou chybět roboti, zmenšovací pilulky ani yetti, poprvé ožije 17. prosince na hlavní scéně.

McDonagh se vrací

Režisér Jan Frič ve čtyřnásobném divadle roku skvěle zinscenoval McDonaghova Mrzáka inishmaanského, a v zimě se k irskému dramatikovi vrátí. Detektivní komedie z hospody U Kata se jmenuje Kati.

„Světová premiéra této nejnovější hry oblíbeného irského dramatika Martina McDonagha byla v září 2015 v londýnském Royal Court Theatre. Od té doby získala řadu významných ocenění, kromě jiných prestižní cenu Olivier Awards za nejlepší hru roku. Bývalý mistr popravčí Harry si poté, co byl v roce 1965 v Anglii zrušen trest smrti, otevřel hospodu v Oldhamu. Tráví tak na stará kolena čas za výčepním pultem a vypráví svým štamgastům Billymu, Charliemu, nahluchlému Arthurovi a detektivovi v civilu inspektoru Fryovi, o zlatých starých časech. V lokále mu vypomáhá jeho žena Alice a depresivní puberťácká dcera Shirley. Jako nejvyšší míra vzrušení v rámci poklidného života na severozápadě Anglie se zdá být návštěva londýnského pisálka Clegga, který chce s bývalým katem udělat rozhovor,“ nastiňuje děj dramaturgyně. Premiéra je naplánována na únor.

Tři mušketýři v Klicperově divadle.

Tři mušketýři v Klicperově divadle.

Inscenace Srpen v zemi indiánů v režii Terezy Karpianus.

Inscenace Srpen v zemi indiánů v režii Terezy Karpianus.

Do konce 132. sezony zbývají dvě premiéry, a to v březnu drama Christophera Hamptona Úplné zatmění v režii Terezy Karpianus. Příběh prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda byl zinscenován mockrát, dokonce i ve filmu Agnieszkou Hollandovou s Leonardem DiCapriem a Davidem Thewlisem. V květnu dojde na Drábkovu verzi operety Johanna Strausse Netopýr.

„Nechte se pozvat na originální hudebně činoherní představení s opojně naivní nostalgií starého světa, kterou sice neradi přiznáváme, ale stejně ji tajně ujídáme jako sachr se šlehačkou,“ říká dramaturgyně.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz