Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Náchoda škodí přemnožení mufloni. Budou z nich trofeje

  11:02aktualizováno  11:02
Myslivci na Náchodsku nabízejí zájemcům komerční odstřel trofejí přemnožených muflonů. Zvěř chodí z Polska a devastuje lesy, když mladým stromkům loupe kůru. Zájem o odstřel mají hlavně Němci.

Lesníci lákají lovce na trofejní berany. Ilustrační snímek | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Muflon je pro laiky roztomilá divoká ovce s podivnými rohy, ale pro lesníky je to škůdce. Na Náchodsku zájemcům nabízejí možnost ulovit si od srpna do prosince vlastní mufloní trofej. "Mufloni se v našich lesích přemnožili, takže je to letos hodně aktuální," zve lovce do regionu mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Kopytníci působí značné škody nejen na majetku městských lesů, ale i na pozemcích soukromníků. Objevují se v lesích na Náchodsku, zejména pak v okolí Broumova. Na Javořích horách zachytily fotopasti jejich velké počty (čtěte zde).

Fotogalerie

Čeští lesníci by jejich stavy rádi snížili, ale příliš se jim to nedaří, zvířata do revírů totiž chodí z Polska. "Tam mají větší klid, proto se zdržují větší část roku v Polsku a k nám pak chodí víceméně jen škodit," vysvětluje lesník náchodských lesů Vladislav Kašpar.

Mufloni poškozují zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru.

"Do nich se pak dostane hniloba a v mladém věku vyhnijí, pak uschnou nebo se zlomí," popisuje lesník největší škody, které kopytníci na porostu působí. "Působí také na malých kulturách, kde okusují vršky, takže stromečky rostou pomaleji," dodává.

Náchodské lesy nabízejí zájemcům lov muflona ve vlastní honitbě v podhůří Orlických hor. Lovec si trofej může vybrat podle svých schopností i finančních možností. Dospělého si může odstřelit podle kategorie už od 200 eur, tedy zhruba pěti tisíc korun. Za takzvaného kapitálního berana dá i několikrát tolik.

"U něj může být cena klidně i 200 tisíc korun. U takovýchto kusů často je cena stanovena dohodou mezi lovcem a honitbou," říká Kašpar. Městská společnost peníze vydělané z komerčního lovu využívá na svůj další provoz.

Poplatek za odstřel určí komise podle okrasy

Částku, za kterou si lovec může muflona odstřelit, myslivci určují podle bodové hodnoty rohů, takzvanými body C. I. C. Ty zase udává hodnotitelská komise při okresním mysliveckém spolku.

Na lov s sebou klient dostane doprovod, který s ním bude chodit na lovecké vycházky, ty mohou trvat i jeden nebo až dva týdny, záleží vždy na štěstí. "Může se stát, že klient chodí třeba čtrnáct dní, a neuloví," říká lesník.

Za rok se na tamní honitbě odloví 10 až 12 kusů, z toho asi polovina jsou berani, o které mají zájem komerční lovci. "Kvůli docela vysoké ceně trofeje se zaměřujeme hlavně na zahraniční klientelu," říká Nina Adlof. Menší kusy ale jezdí střílet i čeští lovci.

"Mezi Čechy jde buď o podnikatele, nebo o myslivce, kteří se ve své honitbě s muflonem nesetkají a ušetří si na to pár tisíc," říká lesník.

"V minulosti byl značný zájem hlavně mezi německými lovci. Poslední dobou je čím dál větší zájem spíš o menší kusy do dvaceti tisíc korun. Je možné, že je to způsobeno krizí," odhaduje Kašpar.

Lov muflona mohou lovci v náchodských lesích doplnit i odstřelem daňka nebo srnce. Lovci samozřejmě musí mít platný zbrojní průkaz.

Komerční odstřel muflona povolují - ač pouze velmi omezeně - i myslivci v Machově, který se pyšní největšími kusy ve světovém měřítku (více čtěte zde).

"Žádosti vyhodnocuje komise, která však povolí tak jeden odstřel ročně," říká hospodář tamního spolku Jiří Scholz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz