U Náchoda škodí přemnožení mufloni. Budou z nich trofeje

  11:02aktualizováno  11:02
Myslivci na Náchodsku nabízejí zájemcům komerční odstřel trofejí přemnožených muflonů. Zvěř chodí z Polska a devastuje lesy, když mladým stromkům loupe kůru. Zájem o odstřel mají hlavně Němci.

Lesníci lákají lovce na trofejní berany. Ilustrační snímek | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Muflon je pro laiky roztomilá divoká ovce s podivnými rohy, ale pro lesníky je to škůdce. Na Náchodsku zájemcům nabízejí možnost ulovit si od srpna do prosince vlastní mufloní trofej. "Mufloni se v našich lesích přemnožili, takže je to letos hodně aktuální," zve lovce do regionu mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Kopytníci působí značné škody nejen na majetku městských lesů, ale i na pozemcích soukromníků. Objevují se v lesích na Náchodsku, zejména pak v okolí Broumova. Na Javořích horách zachytily fotopasti jejich velké počty (čtěte zde).

Fotogalerie

Čeští lesníci by jejich stavy rádi snížili, ale příliš se jim to nedaří, zvířata do revírů totiž chodí z Polska. "Tam mají větší klid, proto se zdržují větší část roku v Polsku a k nám pak chodí víceméně jen škodit," vysvětluje lesník náchodských lesů Vladislav Kašpar.

Mufloni poškozují zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru.

"Do nich se pak dostane hniloba a v mladém věku vyhnijí, pak uschnou nebo se zlomí," popisuje lesník největší škody, které kopytníci na porostu působí. "Působí také na malých kulturách, kde okusují vršky, takže stromečky rostou pomaleji," dodává.

Náchodské lesy nabízejí zájemcům lov muflona ve vlastní honitbě v podhůří Orlických hor. Lovec si trofej může vybrat podle svých schopností i finančních možností. Dospělého si může odstřelit podle kategorie už od 200 eur, tedy zhruba pěti tisíc korun. Za takzvaného kapitálního berana dá i několikrát tolik.

"U něj může být cena klidně i 200 tisíc korun. U takovýchto kusů často je cena stanovena dohodou mezi lovcem a honitbou," říká Kašpar. Městská společnost peníze vydělané z komerčního lovu využívá na svůj další provoz.

Poplatek za odstřel určí komise podle okrasy

Částku, za kterou si lovec může muflona odstřelit, myslivci určují podle bodové hodnoty rohů, takzvanými body C. I. C. Ty zase udává hodnotitelská komise při okresním mysliveckém spolku.

Na lov s sebou klient dostane doprovod, který s ním bude chodit na lovecké vycházky, ty mohou trvat i jeden nebo až dva týdny, záleží vždy na štěstí. "Může se stát, že klient chodí třeba čtrnáct dní, a neuloví," říká lesník.

Za rok se na tamní honitbě odloví 10 až 12 kusů, z toho asi polovina jsou berani, o které mají zájem komerční lovci. "Kvůli docela vysoké ceně trofeje se zaměřujeme hlavně na zahraniční klientelu," říká Nina Adlof. Menší kusy ale jezdí střílet i čeští lovci.

"Mezi Čechy jde buď o podnikatele, nebo o myslivce, kteří se ve své honitbě s muflonem nesetkají a ušetří si na to pár tisíc," říká lesník.

"V minulosti byl značný zájem hlavně mezi německými lovci. Poslední dobou je čím dál větší zájem spíš o menší kusy do dvaceti tisíc korun. Je možné, že je to způsobeno krizí," odhaduje Kašpar.

Lov muflona mohou lovci v náchodských lesích doplnit i odstřelem daňka nebo srnce. Lovci samozřejmě musí mít platný zbrojní průkaz.

Komerční odstřel muflona povolují - ač pouze velmi omezeně - i myslivci v Machově, který se pyšní největšími kusy ve světovém měřítku (více čtěte zde).

"Žádosti vyhodnocuje komise, která však povolí tak jeden odstřel ročně," říká hospodář tamního spolku Jiří Scholz.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Další z rubriky

Syn chtěl otci do Valdic propašovat pervitin, balík zaslal jinému vězni

Ilustrační snímek

Osmadvacetiletý syn se pokusil padesátiletému otci propašovat v poštovní zásilce do valdické věznice pervitin. Aby to...

Informační masáž starostovi Častolovic pomohla, spory v obci pokračují

Častolovice (6.11.2018).

Vedení Častolovic na Rychnovsku v čele s hnutím ANO vyšel předvolební mix informační masáže a oddalování soudu. Nad...

Petice zabrala, v ulicích u nemocnice v Náchodě zaparkují jen místní

Parkování v Nemocniční ulici v Náchodě.

Parkování v okolí přestavované nemocnice v Náchodě se znovu změní. V několika ulicích v budoucnu zaparkují jen místní...

Najdete na iDNES.cz