Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přemýšlejte o bydlení, vzkázala Nová Paka a ruší regulaci nájemného

  16:23aktualizováno  16:23
Nová Paka od července zruší regulaci nájmů v městských bytech. K tomu se zatím žádné jiné město v Královéhradeckém kraji neodhodlalo. "Změnou chceme nájemníky přimět k tomu, aby o svém bydlení víc přemýšleli," vysvětlil místostarosta Stanislav Albrecht.
Nová Paka zatím s překročením hranice regulovaného nájmu zůstává osamocena. Ilustrační foto

Nová Paka zatím s překročením hranice regulovaného nájmu zůstává osamocena. Ilustrační foto | foto: Petra Klimková, MF DNES

Až dosud bylo městské nájemné v Nové Pace na nejvyšší povolené hranici stanovené v rámci postupné deregulace nájemného. Platilo se 43 korun za metr čtvereční. Horní hranice regulovaného nájmu se drží také ostatní města, a tak je cena stále výrazně nižší než tržní.

"Když lidé v městských bytech platí výrazně méně než v soukromých, tak tuto nesmírně důležitou součást života vůbec neřeší. Nemají k tomu důvod," míní Albrecht.

Regulace nájmů

Regulace nájemného v městských bytech skončila na konci loňského roku ve většině měst Královéhradeckého kraje a jeho výše teď už závisí pouze na dohodě mezi radnicemi a nájemníky. Nová Paka však ve snaze o srovnání cen nájemného v městských a soukromých bytech zatím zůstává osamocena.

"Další zvyšování bychom museli provádět formou cenové doložky k nájemní smlouvě. Ale myslím si, že letos a zřejmě ani v příštím roce se nájemné v městských bytech zvyšovat nebude. Později se uvidí. Třeba v souvislosti s investicemi do zateplení," uvedl začátkem letošního roku ředitel Správy nemovitostí města Jičína Pavel Bílek.

Jediným městem v kraji, kde nájemné v městských bytech i nadále podléhá regulaci, je Hradec Králové. K uvolnění výše nájemného ve většině krajských měst, v Praze a ve větších městech Středočeského kraje totiž dojde až 1. ledna 2013.

Srovnání nájmů v městských bytech na úroveň tržních cen bude v Pace probíhat ve dvou etapách. Letos od července se nájmy zvýší na 56 korun za metr čtvereční ve standardní bytové jednotce. Druhá vlna přijde v létě příštího roku, kdy se platby zvednou až na 65 korun.

"To je však maximální hranice, které zhruba polovina bytů nedosáhne, třeba kvůli nevýhodné poloze domu či horšímu vybavení," vysvětlil místostarosta.

Nakolik jsou jednotlivé byty znevýhodněny, budou posuzovat pracovníci městského úřadu a městské společnosti TermoReal. Pokud některý byt shledají oproti standardu méně kvalitní, jeho nájemníci budou moci získat slevu.

Radnice čeká akci "kulový blesk"

Cílová částka schválená radními je v souladu s tržním nájemným v Nové Pace, které se pohybuje od 60 do 70 korun. Stanovených 65 korun za metr čtvereční nejkvalitnějšího bydlení tedy odpovídá i nové cenové mapě nájemného sestavené ministerstvem pro místní rozvoj.

"Hranice nejvyššího nájemného dosáhne příští rok jen několik z celkového počtu 140 bytů ve vlastnictví města," upozornil Albrecht.

Městské byty, které si lidé zhodnotili vlastní investicí, bude radnice posuzovat podle stavu před rekonstrukcí či modernizací.

"Pokud někdo obývá čtyřpokojový byt v lukrativní části města, musí na to mít. V opačném případě se bude muset přestěhovat do menšího či méně atraktivního bytu. Jiné řešení neexistuje. Proto očekáváme velký pohyb na trhu s byty. Ať už v rámci městských bytů, nebo mezi byty městskými a soukromými," řekl místostarosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz