Vrchlabí začne s přestavbou náměstí Míru, vrátí mu historickou podobu

  10:10aktualizováno  10:10
O desítky let zpátky v čase se vrátí vrchlabské náměstí Míru. Tento týden začne jeho celková přestavba, jejíž cílem je tomuto místu vtisknout charakter náměstí, jaký mělo ještě na přelomu 19. a 20. století. Z rušné křižovatky se promění v místo pro shromažďování lidí.

Stavaři vrátí silnici do původní polohy, před kostelem vznikne prostor s lavičkami, záhony květin a vodním prvkem. Rekonstrukce za 37 milionů korun původně měla odstartovat už na podzim, z obav před brzkým příchodem zimy radnice stavební práce odložila na jaro.

Zásadní změnou bude zúžení hlavní silnice, kterou stavaři posunou více na levou stranu. Dojde tak k zpřehlednění rušné křižovatky a ke zpomalení dopravy. Komunikace povede kolem historických domků, kde jsou expozice a infocentrum Správy Krkonošského národního parku. Vznikne tím velký prostor na druhé straně před kostelem sv. Vavřince. Travnatou plochu z velké části nahradí dlažba.

Fotogalerie

„Podle historických materiálů zde trávník původně nebyl. Plocha byla zpevněná a skutečně měla podobu náměstí,“ říká Eliška Ryndová, vedoucí odboru rozvoje a územního plánování na vrchlabské radnici. 

„Ohnutí“ silnice si vynutí přesun morového sloupu na původní místo, v částí náměstí stavaři odkryjí vodní náhon, který dnes vede v trubkách pod zemí. Kolem budou lavičky a informační tabule. Architekti vycházeli z dobových dokumentů a fotografií.

„Z našeho pohledu to je nejdůležitější prostor v celém městě. Odehrávalo se tu vše důležité, konaly se zde křty, svatby i pohřby. Náměstí Míru bylo dlouhou dobu hlavním a jediným vrchlabským náměstím. Teprve poté, co shořel pivovar a uvolnil se prostor před zámkem, hlavní náměstí vzniklo tam. Na tento prostor se jaksi zapomnělo,“ upozorňuje architektka Jana Langerová. 

Jejím cílem bylo vrátit prostoru charakter náměstí. I když počet parkovacích míst bude téměř stejný jako nyní, uspořádání bude úplně odlišné.

„Náměstí by se mělo vrátit lidem, dnes patří autům,“ zdůrazňuje Langerová. Dělníci vykácejí 26 stromů, nahradí je nové, přibudou okrasné keře a trvalkové záhony. Náměstí bude po dokončení hýřit barvami.

Zaniklé stavby připomenou v dlažbě

„Stromy nejsou v dobrém stavu a nevyhovují ani z hlediska koncepce, například linie javorů uzavírá náměstí. Vybírali jsme takové stromy a rostliny, aby se hodily do horského prostředí. Budou zde habry, lípy, buky nebo javory. Vysázíme velké množství cibulovin. Jejich skladba povede k tomu, že to zde bude kvést celou sezonu, od jara do podzimu,“ vysvětluje krajinářská architektka Jana Kholová.

Svůj význam začalo náměstí Míru ztrácet zkraje 20. století, dnes je v podstatě jen nepřehlednou křižovatkou. Přitom se zde nachází osm nemovitých kulturních památek včetně staré radnice ze 16. století. Dnes už neexistující stavby jako kostel a stará škola, které kdysi na náměstí stávaly, budou alespoň připomenuty. 

„Obrysy těchto staveb budou ve skutečném měřítku zanesené do dlažby, vyznačí je bílá žula,“ připomíná vrchlabský místostarosta Alfred Plašil (VPM).

Jedním z obnovených původních prvků bude část náhona poháněná labskou vodou. „Náhon po staletí plnil užitkovou funkci a také se podílel na obrovském průmyslovém rozvoji Vrchlabí,“ poznamenává architektka. Voda z náhonu poháněla stroje v městských fabrikách a vyráběla elektřinu.

Přestavba náměstí Míru si vyžádá omezení pro řidiče. V dubnu bude zavřeno zaústění do Husovy ulice, provoz na hlavní silnici budou řídit semafory. Od května do června bude zcela uzavřena Krkonošská ulice, provizorní parkoviště vznikne na vedlejším náměstí T. G. Masaryka. 

„Od července už bude hlavní komunikace průjezdná bez dopravních omezeních. Stavební práce budou pokračovat na chodnících, vodním prvku, plochách v okolí kostela a dojde k výsadbě zeleně,“ naznačuje Alfred Plašil. Rekonstrukce náměstí potrvá do konce srpna.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Další z rubriky

Mělnická bouda v Peci je opravená, opět se v ní budou léčit děti

Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou

Do nových pokojů se po Vánocích nastěhují děti s dýchacími problémy, které jezdí do Mělnické boudy nad Pecí pod Sněžkou...

Za vylákání milionů na neexistující leteckou továrnu dostal muž osm let

Lubor Kult se u krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z mnohamilionových...

Na osm let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Hradci Králové Lubora Kulta, který podle obžaloby podvodně...

K výjezdu běží i v pantoflích, hasiči z Borohrádku mají chytrou zbrojnici

Hasičská zbrojnice v Borohrádku na Rychnovsku

Je nedělní ráno, krátce po půl deváté. Starší muž se jde projít do lesa, když kousek za Borohrádkem zahlédne doutnající...

Najdete na iDNES.cz