Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Strážníci jeli značce navzdory přes dvě čáry. Chtěli prý pomoci

  15:25aktualizováno  15:25
Video pořízené z budovy v ulici Bratří Štefanů v Hradci Králové zachytilo, jak vozidlo strážníků porušuje hned několik pravidel silničního provozu. Podle odborníků z dopravní policie by řidič za takový přestupek mohl přijít o řidičský průkaz. Strážníci se však obhajují naléhavostí případu.

Zaměstnanci firmy ve zmíněné ulici natočili, jak auto strážníků ve čtvrtek odpoledne krátce před 16 hodinou vyjíždí z parkoviště a odbočuje vlevo do protisměru, místo aby pokračovalo v přikázaném směru vpravo.

Mířilo na ulici se dvěma pruhy v každém směru, takže doleva muselo přejet dvojitou plnou čáru.

„Na křižovatku koukáme z kanceláře, kde je krásně vidět příkazová značka a všichni to místo dobře známe. Když jsme viděli, jak tam už přes minutu vůz strážníků bliká a chce jet vlevo, kolega vytáhl mobil a nahrál to,“ popsal Jindřich Gloser.

Proti městské policii prý s kolegy vůbec nic nemají. „V žádném případě, nic takového. Natočili jsme to proto, že právě tady strážníci občas hlídají a pokutují. A pak si takový přestupek sami dovolí,“ kroutí hlavou čtenář.

Policisté by řidiče zřejmě poslali rovnou před komisi

Státní policie by v případě přistižení takového hříšníka měla jasno. „Přestupek, jak mi ho popisujete, je skutečně závažný,“ říká například komisař hradeckého dopravního inspektorátu Stanislav Blažek. 

Podle dopravních policistů by zřejmě policejní hlídka takový přestupek na místě ani neřešila a předala jej správnímu orgánu, neboť by řidiči hrozila nejen pokuta až ve výši deseti tisíc korun, ale možná i zákaz řízení. 

Podle mluvčí hradecké policie se na strážníka vztahují běžná pravidla silničního provozu, žádná zvláštní pro něj neplatí. „Je to stejné, jako by přestupek spáchal kterýkoliv jiný řidič,“ vysvětlila Lenka Burýšková.

Závažnost tohoto přestupku zvyšuje právě ona dvojitá plná čára, kterou strážník za volantem přejel.

„Maják jen zapomněli zapnout,“ hájí strážníky nadřízený

Strážníci vysvětlují jednání řidiče tak, že zrovna spěchal k případu, ale zapomněl si zapnout maják. 

„V uvedený den jsme v této lokalitě přijali několik stížností na osoby bez domova, které ničí soukromý majetek a neoprávněně jej užívají. Po dvou provedených kontrolách, kdy se tyto osoby nepodařilo zajistit, byla hlídka v čas uváděný čtenářem přivolána na místo po třetí, a to s informací, že stěžovatel a vlastník je na místě, osoby sleduje a na místě počká,“ popsal velitel výkonu služby hradecké městské policie Jan Mrázek. 

Podle něj tedy hlídka znovu přijela a pokoušela se najít člověka, který jim volal. V momentě, kdy stáli v prostoru před budovou firmy Asseco Solutions, na ně oznamovatel stojící opodál zamával.

„Aby hlídka urychlila zákrok ve prospěch občana a ochrany majetku, vyjela jeho směrem. Při výjezdu však strážník opomenul zapnout výstražné zařízení, což učinil až po příjezdu na místo označené oznamovatelem. Řidič služebního vozidla skutečně pochybil a bude tudíž řešen v rámci interních předpisů v disciplinárním řízení. Nicméně jednání strážníka chápeme jako neúmyslné, s cílem co nejefektivněji zakročit, vyjít vstříc občanovi v nouzi a pomoci daný problém vyřešit,“ shrnul Mrázek. Celý zásah je prý popsán v informačním systému městské policie.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Najdete na iDNES.cz