Vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové

Přesun hradeckého fotbalu do Pardubic padl, co bude se stadionem, se neví

  • 7
Fanoušci hradeckého fotbalu čekali od úterního jednání zastupitelů velký posun v otázkách kolem nového stadionu. Místo toho zastupitelstvo schválilo pořízení projektové dokumentace ještě před platností územního rozhodnutí. A fandy dodnes mrazí z nápadu, že by se zatím mohlo hrát v Pardubicích.

Přesun fotbalu do rivalského města by přitom podle některých názorů mohlo přinést podobné nepokoje, jako nedávné jmenování kovaného Sparťana Františka Straky trenérem Slavie.

Vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové

Tato možnost už padla, stejně jako myšlenky na oživení kdysi prvoligového stadionu v Lázních Bohdanči na Pardubicku. Stavbě nového stadionu v Hradci ale jasné obrysy stále chybí.

Přitom když město před rokem odkleplo změnu územního plánu, optimisté tvrdili, že už sezona 2012-2013 se odehraje v moderním prostředí. Teď je daleko pravděpodobnější, že klub bude dál žádat fotbalový svaz o prodloužení výjimky a trpělivosti s nevyhovujícím "spartakiádním" monstrem.

"Z nápadu o stěhování do Pardubic mě zamrazilo. Naštěstí z toho sešlo, ale jestli to takhle půjde dál, stadionu se asi nedočkáme. Těšil jsem se, že se konečně pohnou ledy, ale místo toho jsou tu další průtahy," tvářil se kysele jeden z hradeckých fotbalových příznivců Petr Němeček, který si jednání zastupitelů nenechal ujít.

Město chce za stěhování kompenzace

Jestli k budování nové arény na místě všesportovního stadionu skutečně dojde, klub se s největší pravděpodobností bude muset na celou sezonu odstěhovat.

Jak se "stavěl" stadion

Už před 19 lety prohlásil tehdejší vlastník hradeckého fotbalového klubu, že je nutný nový stadion. Byly na něj dokonce připraveny peníze, když město v roce 1998 utržilo téměř 700 milionů korun za akcie Elektrárny Opatovice. Od té doby má výstavba tu nejvyšší prioritu, avšak ze slibů vždy sešlo. Hradecké zastupitelstvo o přebudování všesportovního stadionu rozhodlo už 27. května 2003. Ani po více než osmi letech však k zásadní změně nedošlo.

Developerská společnost ECE Group původně slibovala, že hrát se tam bude moci i během stavby, ale teď se ukázalo, že to nepůjde. Stavba po etapách by se prodražila odhadem o 12 procent, tedy o desítky milionů korun.

Za porušené sliby chce město peníze, o kterých však firma nechce nic slyšet. "Vedeme velmi intenzivní jednání o náhradách, ale bohužel k dohodě nedošlo," řekl v úterý náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Město coby vlastník klubu přemýšlí o různých alternativách, kde by se nejvyšší soutěž mohla po dobu malšovických stavebních prací hrát.

Nyní žijí tři možnosti: hrát na hradecké Bavlně, stěhování do Třebechovic nebo na vyhovující trávník jiného mužstva nejvyšší soutěže.

Ale i to by si vyžádalo úpravy. Podle svazového sekretáře Jiřího Křenka by případný azyl na Bavlně i pod Orebem znamenal minimálně nutnost vytápěného trávníku.

Pro fanoušky nejméně příjemnou variantou by bylo stěhování na stadion, který již regulím vyhovuje. "V úvahu připadají třeba Mladá Boleslav, Liberec nebo Jablonec. V této otázce je pro nás prioritní zájem klubu," zdůraznil náměstek primátora Vedlich.