Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banka poučovala školáky, miliony jim přivezla zásahovka se samopaly

  12:58aktualizováno  12:58
Žáci z hradecké Základní školy Josefa Gočára zažili v úterý chvíli před začátkem vyučování nevšední podívanou. Před školou z obrněného vozu vyskákali muži v kuklách a se samopaly. To jim ČNB ukázala, jak se převážejí peníze. Děti si navíc vyzkoušely, jak poznat falešné bankovky.

V Základní škole Josefa Gočára se uskutečnila interaktivní vzělávací výstava ČNB na téma 20let chráníme českou korunu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Prostorem se rozezní policejní siréna, lidé se otáčejí a pozorují, co se děje. K budově přijíždí blikající policejní auto a za ním obrněné vozidlo, které převáží peníze. Z auta vyskakují muži v kuklách, mají samopaly a neprůstřelné vesty, rozmísťují se kolem dodávky a pozorně hlídají, aby ji nikdo nepřepadl.

Ani film, ani ostrá policejní akce. To jen zásahová jednotka demonstrovala, jak se převáží pořádný balík peněz. Objednala si ji Česká národní banka, která v úterý ve spolupráci s krajskou policií v Hradci pořádala vzdělávací roadshow k interaktivní výstavě "20 let chráníme českou korunu". Tu mohou lidé navštívit na hradecké univerzitě.

"Utečte pryč, nebo vás všechny postřílím!" zazní dětským hlasem z reproduktoru transportního vozu. To zrovna jeden ze školáků využil možnost vlézt do speciální dodávky a promluvit do vysílačky. Na jiném místě pracovníci banky připravili pro děti několik her či naučných expozic. Cíl je jasný: děti se mají přiučit, jak obíhají peníze a co se s nimi děje poté, co opustí centrální banku.

"Tady na prosklené desce vidíte falešnou a tady naopak pravou bankovku. Schválně jestli poznáte, která je která. A co si myslíte o tom, kolik tisícikorun by měl u sebe každý z vás, kdyby se rovnoměrně rozpočítaly na všechny Čechy? Odpověď je dvanáct. Některé jsou v oběhu, jiné třeba v bankomatech, trezorech či jinde," obrací se na žáky Petra Hájková z ČNB.

Holky zajímaly bankovky, kluky pistole

"Člověk nikdy neví, kdy se mu to bude do života hodit," uvažuje desetiletý Kilián Kosina. Kdo zdárně dokončí hry na tabletu, dostává diplom a balíček se skartovanými bankovkami, které by daly dohromady milion. "Hurá, jsem milionář!" raduje se jedenáctiletý Matyáš Zbořil, zatímco si balíček potěžkává.

Fotogalerie

Jeho spolužačka Aneta Kořánová se právě snaží vyřešit jednu z her. "Děti zde třídí platné a neplatné bankovky a mince. Do trezoru vlevo umístí neplatné, do peněženky vpravo platné. Hru hrají na čas, při tom se naučí, s kterými mincemi a bankovkami je možné platit a s kterými už ne," ukazuje další člen týmu banky Petr Peroutka.

Zatímco dívky se zajímají o bankovky, kluci se nehnou od pistolí. "A co je tohle za typ?" ptá se zaujatě jeden z nich na pušku, kterou drží člen zásahovky. "To je útočná puška, používáme ji většinou při zásahu v budovách," vysvětluje policista. Hned vedle si dvanáctiletý Gejza Hujbert nasazuje přilbu a neprůstřelnou vestu. Je mu až po kolena.

"Akcí chceme ukázat, jak jsou chráněny české peníze. Na pěti počítačových hrách si mohou děti vyzkoušet principy řízení peněžního oběhu, ochrany bankovek a další věci," popisuje ředitel komunikace České národní banky Marek Petruš.

Roadshow končí, ale kdo si chce s dětmi zkusit, jak se vyřazují neplatné mince nebo jak bankovky získávají bezpečnostní prvky, může do 15. března zajít na výstavu do společného výukového objektu hradecké univerzity.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz