Miloš Zeman na návštěvě Královéhradeckého kraje s hejtmanem Jiřím Štěpánem (15.2.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stovka denně pacienta nezabije, řekl Zeman. Sklidil kritiku premiéra

  • 230
Platové podmínky pečovatelek v sociálních službách by podle prezidenta Miloše Zemana zlepšilo opětné zavedení stokorunového poplatku za hospitalizaci. Řekl při návštěvě Královéhradeckého kraje a vysloužil si za to kritiku od premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. Poplatky od ledna 2014 zrušil Ústavní soud.

Zeman reagoval na problémy se sháněním zaměstnanců, které mají domovy důchodců a pečovatelské domy v Královéhradeckém kraji (více čtěte zde). Lidé se do nich nehrnou kvůli nízkým platům.

„Už jsem o tom mluvil s paní ministryní sociálních věcí Michaelou Marksovou. Připravuje se nový návrh zákona o zdravotně sociální péči. Sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, naprosto zbytečně tento bod vypustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat právě na zlepšení platové úrovně. Ne lékařů, ti mají dle mého názoru už víc, než dost, ale sester a právě pečovatelek v této oblasti,“ uvedl Zeman při setkání s krajskými zastupiteli.

Neumí si představit, s čím žijí důchodci, opáčil Sobotka

Příliš pochopení pro Zemanův nápad nemá premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Myslím, že pan prezident si neumí představit, s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád, že jsem prosadil zrušení poplatků ve zdravotnictví,“ opáčil předseda vlády.

15.února 2017 v 18:42, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 18:51

Myslím,že pan prezident si neumí představit,s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád,že jsem prosadil zrušení poplatků ve zdrav.!

Zeman se svým výrokem pouští na tenký led, pokud bude obhajovat svůj post. Riskuje, že část jeho voličů bude inklinovat spíše k názoru sociálníchů demokratů na poplatky, než tomu, s čím nyní přišel prezident.

Při setkání prezidenta o pomoc poprosil zastupitel Josef Lukášek za KSČM, který je bývalým radním pro sociální oblast.

„Poprosím vás o zvýšení tlaku na ministryni Marksovou a ministra financí Andreje Babiše, aby pomohli zvýšit plat pracovníků v sociálních službách. Tady se setkáváme s problémem, že díky velmi dobré nezaměstnanosti v našem kraji nemáme lidi. Odejdou nám buď do automobilky a v poslední době nám je přeplácejí už i supermarkety. Nejsme s to babičky a dědečky přijmout na volná lůžka, protože nemáme lidi, kteří by o ně pečovali,“ upozornil Lukášek prezidenta, který péči o staré a nemocné dlouhodobě a hlasitě podporuje.

Podle Zemana někteří lidé umisťují své rodiče na sociální lůžka, protože ušetří tři tisíce korun měsíčně. „Já budu první, kdo bude se zvýšením platů souhlasit, ale také musím položit otázku, kde na to vezmu peníze. Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Tahle chyba by se měla napravit, aby dvě miliardy mohly jít na tento účel,“ uvedl Zeman.

Pečovatelkám nepomůže ani růst minimální mzdy, řekl prezident

Lukáškova slova potvrzují i ředitelé domovů důchodců v regionu, kteří shánějí zaměstnance všemi možnými způsoby. Například ředitelka hradeckého domova U Biřičky Daniela Lusková už navázala kontakt s úřadem práce v Rimavské Sobotě na Slovensku.

„Na pozici pečovatelky bereme i lidi se základním vzděláním. Trh práce je však nyní tak přesycen, že tito lidé mají dostatek jiných možností, třeba právě v automobilce ve Kvasinách, která má i dobře propracovaný systém dojíždění, takže dokáže stáhnout i lidi z Hradce,“ uvedla před nedávnem Lusková pro MF DNES.

„Podstav jsme asi o devět procent, nemluvě o tom, že máme dost vysokou nemocnost. Práce pečovatelky je fyzicky náročná, často dochází k úrazu nebo si strhnou záda,“ popsala další důvod, proč se lidé do této práce nehrnou.

„Zjistil jsem si, že průměrný plat pečovatelky se pohybuje mezi 14 a 16 tisíci hrubého, to nezachráníte ani růstem minimální mzdy,“ dodal Zeman.

,