Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman se svezl vláčkem po Kvasinách, nasedl i do „svého“ nového superbu

  13:15aktualizováno  13:15
Prezident Miloš Zeman obhlédl v Kvasinách na Rychnovsku výrobu své budoucí limuzíny, Škody Superb třetí generace. Automobilka slíbila, že dostane vůz jako úplně první zákazník. Zeman krátce vyrazil i na prohlídku nově vybavené svařovny, kde se připravují díly na superby. Po automobilce se projel vláčkem.

Do jednoho z vozů, jenž je podobný tomu, který Zeman za několik měsíců dostane (více čtěte zde), hlava státu nasedla. Na vůz se chodila dívat i řada zaměstnanců. Ani ti ho doposud neměli možnost vidět na vlastní oči.

Fotogalerie

„Zdaleka tu nemáme jen montovny, ale i motorárny, převodovkárny, výzkum a vývoj. Celý nový superb byl nejen postaven, ale i vyvinut tady, je to české auto, ve kterém má jezdit český prezident, ať už drncá nebo nedrncá,“ rýpnul si do svého předchůdce ve funkci Václava Klause, který superby první generace nepochválil a při návštěvě kvasinského závodu v roce 2007 prohlásil, že drncají. Klaus jezdil ve vozech německé značky Audi.

„Budeme doufat, že poslední verze bude drncat o něco méně, navíc to drncání je způsobené stavem českých silnic,“ pokračoval Zeman.

Do vystaveného vozu, který odpovídá prezidentské verzi, nasedl. Na setkání se zaměstnanci s úsměvem poznamenal, že by si přál víc prostoru pro sebe na místě spolujezdce i vzadu, kam se musí vejít bodyguard. 

„Pan prezident bude skutečně prvním zákazníkem, dostane podobný vůz jako je zde vystavený. Modely Superb jsou nyní v předsériové výrobě,“ potvrdil mluvčí automobilky Škoda Auto Jozef Baláž.

Kvasiny

  • Kvasinský závod zaměstnává kolem 5 tisíc lidí a nyní provozuje dvě montážní linky, má svařovnu i lakovnu. Loni tam dokončili novou svařovnu za 1,6 miliardy korun. Vyrábí se tu modely Superb, modernizovaný Yeti a Roomster, který podle dodavatelů končí a přesouvá se do Polska.
  • Loňský rok byl pro Kvasiny zásadní, protože si po měsících nejistoty vybojovaly další produkty v rámci koncernu Volkswagen a s nimi i budoucnost. Od loňského jara je jisté, že Seat bude v Kvasinách vyrábět nový model SUV a zřejmě sem přijde i nový model terénního vozu Škoda Auto.
  • Prodej modelu Superb odstartuje v červnu letošního roku. Mladoboleslavská automobilka přidá v druhé půlce roku k provedení liftback ještě kombíkovou variantu. Začne prodávat napřed na českém a německém trhu.

Škoda Auto představila nový model ve světové premiéře v Praze v Karlíně 17. února a jeho prodej chystá od června letošního roku (více čtěte zde). Prezident zatím využívá Škodu Superb druhé generace v luxusním provedení Laurin & Klement, nejsilnější a nejrychlejší model škodovek.

Loňský rok byl pro Kvasiny zásadní

Před čtrnácti lety začalo razantní rozšiřování automobilky, protože se zde znovu začaly vyrábět superby nové generace. Škoda tehdy do rozvoje investovala 190 milionů eur, dalších 650 milionů eur tam šlo v letech 2001 až 2013.

Podnik projde modernizací a rozšířením. Do rozvoje závodu půjde podle člena představenstva Škody Auto Michaela Oeljeklause celkem až kolem 13 miliard korun.

Rozšíření závodu dostane podporu od státu a kraje, což by mělo stvrdit chystané memorandum (více čtěte zde). Automobilka oznámila, že investuje v období příštích let nejméně 7,2 miliardy korun, přijme 1 300 nových pracovníků a dalších 400 by mohli nabídnout regionální dodavatelé.

Vláda v únoru schválila podporu ve výši 570 milionů korun, dalších asi 300 milionů dá do zóny Královéhradecký kraj. Peníze půjdou do silnic, železnice či obchvatů měst.

Prezident Zeman uzavřel svou cestu krajem návštěvou Rychnova nad Kněžnou, kde se setkal s vedením města a pobesedoval s občany. Před Pelclovým divadlem na něj čekali dva protestující lidé, uvnitř jeho příznivci.

Světová premiéra nového superbu proběhla v Praze:

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz