Vliv prezidenta Zemana může pomoci dálnici D11 i odpůrcům plynu

  7:00aktualizováno  7:00
Nový prezident může svou autoritou ovlivnit nejen směřování celostátní politiky, ale i některá krajská témata. V tom Královéhradeckém se jich nabízí několik, třeba otázka těžby břidlicových plynů a především dostavba dálnice D11.

Miloš Zeman navšívil v rámci prezidentské kampaně jako poslední Hradec Králové. (19. 12. 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kauzu kolem dálnice D11, která se táhne řadu let, Miloš Zeman dobře zná, řešil ji už jako premiér. A vždy byl zastáncem rychlé dostavby, a to i v případě, že by kvůli tomu měl stát potřebné pozemky vyvlastnit.

Dostavbu dálnice D11 před lety Zeman označil za páteřní problém celého Královéhradeckého kraje. "Právě na základě dostavby této komunikace až na hranice s Polskem je možné očekávat další příchod investorů a tím i oživení ekonomiky celého kraje," prohlásil Zeman v Hradci Králové v roce 2002 ještě jako předseda vlády. O podpoře investic přitom mluví znovu i teď po zvolení prezidentem.

K dálnici D11 se Zeman vrátil i loni při kampani jeho strany SPOZ před krajskými volbami. "Přimlouvám se za investiční akce, které sníží nezaměstnanost v regionech. A takovou akcí je i dostavba dálnice do Hradce Králové," řekl například při besedě v Olomouci.

Dryml chce Zemana přemluvit, aby byl proti těžbě

Přátelství s hradeckým senátorem Vladimírem Drymlem může ovlivnit i postoj nového prezidenta k těžbě břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku. Zeman o tomto tématu dosud nemluvil, ale Dryml slibuje, že se ho bude snažit získat na stranu odpůrců těžby. "Jednoznačně ho budu přesvědčovat, aby byl proti," potvrzuje senátor.

Prezident sice nemá pravomoci, jak reálně zasáhnout do problémů kraje, podle politologa Kamila Švece však může být autoritou, která více podepře sebevědomí starostů či občanských iniciativ.

"Jeho podpora může mít velký symbolický význam, budou se tomu věnovat média a podobně. V obou tématech může apelovat na ministry, ať už na ministra životního prostředí, nebo dopravy. Dálnice D11 je navíc Zemanovým velkým tématem. Až teprve nyní se ukáže, jaký skutečný vliv Vladimír Dryml na Miloše Zemana má," uvedl politolog Kamil Švec.

Jak intenzivně se Miloš Zeman bude o zdejší problémy zajímat, může ovlivnit i jeho vztah ke kraji. Podle stranického kolegy Drymla má nejblíž k Jičínsku a Krkonoším. "Miloš si velmi oblíbil například hotel Praha v Jičíně, který tamní majitel krásně přestavěl. Obdivuje také proměnu Vrchlabí v turistické centrum, líbí se mu i Trutnov," poznamenal senátor.

Sláva i pád na Střelnici

V polistopadové éře Zeman několikrát navštívil hradecký kulturní dům Střelnice, který patří sociální demokracii. Okolnosti návštěv přitom věrně odrážely slávu i pády jeho politické kariéry. Poprvé přijel na Střelnici v roce 1993.

Šlo možná o jeho nejpříjemnější výlet do Hradce Králové vůbec, protože tehdy Zemana straníci zvolili předsedou ČSSD o odstartovali tak jeho kariéru v nejvyšších patrech politiky.

Zato na návštěvu Střelnice v roce 2005, poté co se dobrovolně odebral užívat důchodu na Vysočinu, už tak radostně vzpomínat nebude. Zemanovi se tehdy do kulturního domu vůbec nepodařilo dostat. Jeho příznivci tam chtěli uspořádat autogramiádu knihy Jak jsem se mýlil v politice, jenže u krajského výkonného výboru ČSSD nenašli pochopení.

Nejčtenější

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Další z rubriky

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

Cizinec marně ujížděl kradeným autem. Dopadli ho policisté na Náchodsku

Policisté na Náchodsku dopadli cizince, který ujížděl z Německa s kradeným...

Policisté na Náchodsku ve čtvrtek dopadli cizince, který ujížděl s kradeným autem z Německa. Po prostřelení pneumatiky...

Najdete na iDNES.cz