Vliv prezidenta Zemana může pomoci dálnici D11 i odpůrcům plynu

  7:00aktualizováno  7:00
Nový prezident může svou autoritou ovlivnit nejen směřování celostátní politiky, ale i některá krajská témata. V tom Královéhradeckém se jich nabízí několik, třeba otázka těžby břidlicových plynů a především dostavba dálnice D11.

Miloš Zeman navšívil v rámci prezidentské kampaně jako poslední Hradec Králové. (19. 12. 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kauzu kolem dálnice D11, která se táhne řadu let, Miloš Zeman dobře zná, řešil ji už jako premiér. A vždy byl zastáncem rychlé dostavby, a to i v případě, že by kvůli tomu měl stát potřebné pozemky vyvlastnit.

Dostavbu dálnice D11 před lety Zeman označil za páteřní problém celého Královéhradeckého kraje. "Právě na základě dostavby této komunikace až na hranice s Polskem je možné očekávat další příchod investorů a tím i oživení ekonomiky celého kraje," prohlásil Zeman v Hradci Králové v roce 2002 ještě jako předseda vlády. O podpoře investic přitom mluví znovu i teď po zvolení prezidentem.

K dálnici D11 se Zeman vrátil i loni při kampani jeho strany SPOZ před krajskými volbami. "Přimlouvám se za investiční akce, které sníží nezaměstnanost v regionech. A takovou akcí je i dostavba dálnice do Hradce Králové," řekl například při besedě v Olomouci.

Dryml chce Zemana přemluvit, aby byl proti těžbě

Přátelství s hradeckým senátorem Vladimírem Drymlem může ovlivnit i postoj nového prezidenta k těžbě břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku. Zeman o tomto tématu dosud nemluvil, ale Dryml slibuje, že se ho bude snažit získat na stranu odpůrců těžby. "Jednoznačně ho budu přesvědčovat, aby byl proti," potvrzuje senátor.

Prezident sice nemá pravomoci, jak reálně zasáhnout do problémů kraje, podle politologa Kamila Švece však může být autoritou, která více podepře sebevědomí starostů či občanských iniciativ.

"Jeho podpora může mít velký symbolický význam, budou se tomu věnovat média a podobně. V obou tématech může apelovat na ministry, ať už na ministra životního prostředí, nebo dopravy. Dálnice D11 je navíc Zemanovým velkým tématem. Až teprve nyní se ukáže, jaký skutečný vliv Vladimír Dryml na Miloše Zemana má," uvedl politolog Kamil Švec.

Jak intenzivně se Miloš Zeman bude o zdejší problémy zajímat, může ovlivnit i jeho vztah ke kraji. Podle stranického kolegy Drymla má nejblíž k Jičínsku a Krkonoším. "Miloš si velmi oblíbil například hotel Praha v Jičíně, který tamní majitel krásně přestavěl. Obdivuje také proměnu Vrchlabí v turistické centrum, líbí se mu i Trutnov," poznamenal senátor.

Sláva i pád na Střelnici

V polistopadové éře Zeman několikrát navštívil hradecký kulturní dům Střelnice, který patří sociální demokracii. Okolnosti návštěv přitom věrně odrážely slávu i pády jeho politické kariéry. Poprvé přijel na Střelnici v roce 1993.

Šlo možná o jeho nejpříjemnější výlet do Hradce Králové vůbec, protože tehdy Zemana straníci zvolili předsedou ČSSD o odstartovali tak jeho kariéru v nejvyšších patrech politiky.

Zato na návštěvu Střelnice v roce 2005, poté co se dobrovolně odebral užívat důchodu na Vysočinu, už tak radostně vzpomínat nebude. Zemanovi se tehdy do kulturního domu vůbec nepodařilo dostat. Jeho příznivci tam chtěli uspořádat autogramiádu knihy Jak jsem se mýlil v politice, jenže u krajského výkonného výboru ČSSD nenašli pochopení.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Najdete na iDNES.cz