Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradeckému primátorovi se nedaří vyřešit spory o stadiony ani parkování

  15:34aktualizováno  15:34
Jsou to přesně dva roky, co je hradecký primátor Zdeněk Fink ve funkci, a za tu dobu se mu vršily starosti. Ve sporu s nájemcem zimního stadionu už jde o stovky milionů, s parkováním je pořád potíž a nápad na Havlovo náměstí neprošel. Fink alespoň otevřel magistrát lidem.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nekonečný spor o zimní stadion

Asi nejzávažnější problém, který se může stát pohromou pro městskou kasu, začal už za předchozího vedení. I podle toho, jak spor města s dnes již bývalým nájemcem zimního stadionu firmou ABD dopadne, se bude posuzovat celá éra Zdeňka Finka.

Zimní stadion v Hradci Králové.

Od smlouvy o pronájmu stadionu až do roku 2022 se nové vedení Hradce rozhodlo odstoupit i za cenu zlatého padáku pro ABD ve výši 160 milionů. Kauza se táhne už dvacet měsíců a nejvíc tím trpí hokejisté a fanoušci, kteří několik týdnů nemohli do haly.

Po vyhraném soudu město nabídlo společnosti ABD 68 milionů korun, firma ale žádá odškodné čtvrt miliardy. Řešení je stále v nedohlednu (více čtěte zde).

Nová fotbalová aréna: jen sen?

Z pohledu fanouška se téměř nic nepohnulo s výstavbou nové fotbalové arény v Malšovicích. Tu má společně s přilehlým obchodním centrem postavit firma ECE. Fink je od počátku velkým podporovatelem tohoto plánu, který se už ale více než rok vůbec nehýbe.

Takto by měla vypadat hlavní část fotbalové arény v Hradci Králové.

Jasněji by mohlo být v květnu 2013, kdy by ECE měla získat územní rozhodnutí. V případě, že ho firma nedostane a magistrát tuto variantu opustí, postaví podle primátora město stadion samo. "Peníze bychom na to měli," tvrdí Fink. Kolikáté ujištění fanoušků už to je?

Zakleté parkování s ISP

Kandidáti do vedení Hradce Králové se před volbami v roce 2010 oháněli slovy o razantním řešení nevýhodné smlouvy s provozovatelem parkování v Hradci Králové, firmou ISP (dříve Atol).

"Na 15 minutách parkování zdarma si trvám," prohlásil Fink poté, co se stal primátorem. Tehdy žádal, aby bylo na parkovištích, která ISP provozuje, možné parkovat 15 minut bez poplatku. Poté požadavek omezil na místa u institucí, jako jsou školy, polikliniky nebo úřady.

Jediné, co se mu však nakonec podařilo vybojovat, bylo 15 volných minut u několika škol. Úplné zrušení třicetileté smlouvy, kterou navrhovali někteří členové koalice, magistrát rovněž neprosadil.

Havlovo náměstí: marná snaha

Ještě v den úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla přišel primátor Fink s nápadem pojmenovat po něm hradecké náměstí Svobody.

Náměstí Svobody v Hradci Králové.

"Havlovo náměstí by mohlo dotvořit trojúhelník náměstí pojmenovaných po třech českých velikánech Václavu Havlovi, Tomáši Garrique Masarykovi a Františku Ulrichovi," argumentoval primátor.

S velkou podporou radních, ale i bývalého hradeckého biskupa Dominika Duky se přejmenování zdálo jako jasná věc. O týden později ale návrh na přejmenování o jediný hlas neprošel zastupitelstvem (více čtěte zde). Pro Finka velké zklamání.

Zavedl primátorská odpoledne

Přijít si postěžovat primátorovi mohli lidé naposledy za prvního porevolučního primátora Martina Dvořáka, který měl takzvané primátorské soboty. Fink se rozhodl jít v jeho stopách s takzvaným primátorským odpolednem a na Hradečáky si vyhradil každou druhou středu.

Lidem je jeho snaha naslouchat hlasům voličů sympatická a má i výsledky. Podařilo se díky ní třeba rozhýbat stěhování přečerpávací stanice na Slezském předměstí.

Finkův magistrát přihlédl k námitkám lidí i při tvorbě nového územního plánu Hradce. Přišlo na 700 námitek a město vyšlo vstříc například těm, které kritizovaly plánované vedení plynovodu přes Malšovice nebo zrušení fabriky ZVU.

Kino Centrál umíralo, teď žije

Když na Finkova bývalého náměstka a provozovatele hradeckého kina Centrál Leoše Kučeru praskly milionové druhy, které v kině jeho sdružení nasekalo, nevyslyšelo město hlasy některých, kteří žádali, aby radnice dluhy za Kučeru zaplatila.

Kučera i se sdružením Pro-Centrál dostal z kina výpověď a i přes obstrukce a dlouhou pauzu se městu společně s novým nájemcem Petrem Vítkem (rozhovor s ním si přečtěte zde) před několika dny podařilo hradecký biograf znovu rozjet. Filmoví fanoušci tleskají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Najdete na iDNES.cz