Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci není místo pro křiklouny, myslí si primátor Zdeněk Fink

  14:35aktualizováno  14:35
Přesně před dvěma lety si po několikatýdenních tahanicích o složení koalice na radnici navlékl Zdeněk Fink primátorský řetěz. Známý hradecký lékař objevil na magistrátu spousty "kostlivců" bývalého vedení, ale jen málo z nich se mu dosud podařilo "vyléčit". V dalších dvou letech chce zařídit opravu Velkého náměstí, zlepšit dopravní situaci a začít stavět stadion.

Hradecký primátor Zdeněk Fink je lékař ORL. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co je teď největší problém Hradce Králové?
Pro mě jako pro Hradečáka je problémem chybějící rekonstrukce Velkého náměstí, jehož vzhled je dnes už ostudou. Myslím, že je to velký dluh. Mělo být už dávno hotové. Už několik politiků přede mnou to z nějakých důvodů odkládalo. Jiný veliký vřed ve městě nevidím. Ano, bylo by lepší, kdybychom měli hotový severní obchvat města i jižní spojku a byla by dostavěná R35 směrem na Holice. Městu by to dopravně velmi ulevilo. Dopravní situace může být totiž do budoucna problém, protože už dnes není optimální průjezdnost Hradcem pro osobní auta.

Když jste se stal primátorem, slíbil jste sehnat významné partnery pro hradecké sportovní kluby. To se vám zatím nepodařilo.
Hokej i fotbal jsou samostatné akciové společnosti. Skutečně nemám dobrý pocit z toho, že je město jejich stoprocentním vlastníkem, a zároveň nemám dobrý pocit ani z toho, že se mi nepodařilo sehnat někoho, kdo by se jich seriózně ujal, ať už ve formě spoluvlastnictví akcií nebo stoprocentního převzetí. To je chyba, protože jsme jediným velkým městem, které má akciovky provozující vrcholový sport plně na starosti. Na druhou stranu musím říct, že hradecký fotbalový klub si velmi dobře vede v obstarávání peněz. Sami si obstarají víc, než my jim dáme. U hokeje je to trochu problém, protože tam ubývají návštěvníci, snižuje se výkonnost týmu. Tam je systém financování nezdravý.

Zdeněk Fink

* narodil se 16. ledna 1955 v Hradci Králové
* je podruhé ženatý, s manželkou mají dohromady pět dětí
* vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové, pracoval a dosud částečně pracuje jako lékař na ORL
* není členem žádné politické strany, v komunální politice se angažuje v Hradeckém demokratickém klubu
* od roku 1998 je zastupitelem a od roku 2002 hradeckým radním

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Škodí tomu i spor s firmou ABD, která požaduje po městu stamiliony a dlouho blokovala zimní stadion?
I ten se na tom mohl podepsat, i když pro hokejisty se toho v podstatě moc nezměnilo. Oni mají kde trénovat, mají kde hrát. Na tento problém bych to proto nesváděl, i když je tam cítit určitá špatná atmosféra ze strany zaměstnanců. Ten spor nikomu nepřidá. Není to pro nás dobré.

Budete se dál snažit získávat klíčové sponzory, nebo jste to už vzdal?
Já se o to snažím. Měl jsem mít jednání s panem Peltou, ten má teď ale jiné starosti. Mluvíme o tom, i když přijde do města nějaký nový investor, ale nedaří se. Není dobrá doba, každý dnes usiluje o zakázku na knop a peníze navíc firmy nemají. Ideální by bylo sehnat třeba Fly Emirates (letecká společnost, sponzoruje například Arsenal Londýn – pozn. red.), které by klub zaštítily, to se ale zatím nedaří (směje se). Nejlepší by bylo to řešit prostřednictvím místních průmyslníků. Jak jsem ale řekl, je špatná doba.

Hned po svém zvolení primátorem v prosinci 2010 jste prohlásil, že chcete hodně zapojovat opozici. Jak se to daří?
Šéfové opozičních klubů mohou kdykoliv přijít, mám tady pro ně vyhrazené volno na pondělní odpoledne před zastupitelstvem. To vědí, ale využívají toho málo. Když je ale pozvu na projednávání konkrétní věci, tak přijdou.

Kvůli neustálému oslabení koalice jste s nimi nuceni spolupracovat možná více, než byste chtěli.
Jsou nesmírně vstřícní a nebýt jich, tak neodhlasujeme spoustu věcí, které potřebujeme. Jsou skutečně velmi tolerantní. Vědí, že je nás tam někdy málo, tak hlasují s námi a neblokují jednání. Nedávno nám třeba pomohli odhlasovat rozpočet nebo spoustu majetkových věcí.

Jak se vám stojí v čele takhle slabé radniční koalice?
Je to samozřejmě horší, protože ne všechno, co bychom chtěli, prosadíme. Zásadní věci se ale dějí. Rozhodování na městě je v pětadevadesáti procentech dané a odhlasovalo by to stejně vedení pravicové, levicové nebo středové. Když jsme na posledním zasedání hlasovali o rozpočtu, opozice pro něj nejdřív nehlasovala, aniž by ale řekla, že proti němu něco má. Po vysvětlení toho, jak je rozpočet postaven, pak ale velké procento hlasovalo pro. Možná je to tím, že nemají tolik a tak kvalitní informace jako koalice, která má rozhodování na starosti.

Před dvěma lety byla nově utvořená koalice plná nadšení a chuti měnit život na radnici i ve městě. Teď to utichlo. Polevili jste?
Já pracuji pořád stejně, klidně, bez hlasitých proklamací a slibů.

Byl jste vnitřně připraven na kauzy, které se v uplynulých letech v Hradci vyrojily? Například už zmiňovaná ABD.
Některé kauzy, jako třeba problém s ABD, tam byly, už když jsem přišel, takže bylo jasné, že se budou muset nějak řešit. Problém s kinem Centrál je snad vyřešený (město dalo výpověď zadluženému provozovateli a vybralo nového – pozn. red.). Chci takovéto kauzy napravit a zároveň pracovat tak, aby město směřovalo dopředu.

Padají na magistrátu i po dvou letech nějací kostlivci ze skříní?
(dlouho přemýšlí) Občas se něco vyskytne, ale myslím si, že ti zásadní už vypadli. Hlavně, aby do těch skříní nevlezli noví.

Protesty proti plánovanému obchodnímu centru Aupark Koruna neutichají. Kdysi jste prohlásil, že když toto centrum stát nebude, nic se nestane. Změnil jste názor?
Pořád si myslím, že jsou tady plochy, které se mohou zastavět obchodními centry. Jako většina Hradečáků si zároveň myslím, že obchodních center je tady dost. Před Vánoci jsem ale byl na charitativní akci ve Futuru a pro davy nakupujících se nedalo dostat dovnitř a nebylo místo ani na jezdicích schodech. Chodby a obchody byly přecpané lidmi, takže přesně nevím, kde je ta ruka trhu, která určí, jestli tady další obchodní centrum má být, nebo nemá.

Lidé, kteří Aupark nechtějí, argumentují hlavně zhoršením dopravní situace v okolí.
Současný stav v prostoru U Koruny vnímám jako špatný. Napojení Dukelské ulice do prostoru Sukových sadů nestojí za nic. Celý ten pás pozemku mezi Gočárovou třídou, Puškinovou ulicí a Dukelkou je podivný. Celý prostor improvizovaného parkoviště nesluší našemu městu. Pokud by tam tedy vyrostlo něco smysluplného ve smyslu obchodního domu s velkým počtem garážových stání, tak to určitě nepovažuji za špatnou věc. Na druhou stranu, pokud by se prostor nezastavěl a nechal se volný, tak by to taky ničemu neškodilo. A třeba by za nějaký rok přišel někdo s jiným nápadem a využil ho lépe než postavením obchodního centra. Podívejte se, jaký byl odpor proti výstavbě obchodního centra Atrium. Nakonec tam ale většina lidí jezdí MHD, na kole nebo chodí pěšky, dopravu to negativně neovlivnilo.

Jaká je podle vás mezi Hradečáky nálada?
Lidé jsou většinou spokojení. Když jdu domů a vidím plné restaurace, lidi v divadle a na koncertech, tak si říkám, že to asi není tak špatné. Lidé se baví, chodí ven. Samozřejmě asi ne všichni, ale takové ty demonstrace, které byly v Praze, se městu vyhýbají a moc se tady nechytly.

Čím to je?
Hradec Králové je konzervativní město, kde nikdy nebylo velké místo pro nějaké revoluce a křiklouny. Třeba to ale ještě přijde.

Jste v polovině funkčního období. Jaké máte cíle do druhé půlky?
Bylo by velmi dobře, kdyby se podařilo opravit Velké náměstí, částečně vybudovat jižní spojku, částečně připravit půdu pro stavbu severního obchvatu. Velmi bych uvítal rozhodnutí státu, jestli bude nebo nebude investovat do vybudování záchranářského polygonu na letišti. Snažíme se o to, aby ve městě vznikly nové pracovní příležitosti. A určitě bude i nezbytné se nějakým způsobem postarat o fotbalový stadion.

Stále podporujete projekt firmy ECE, v němž má být aréna součástí obchodního centra?
Ten projekt je nastavený, v květnu se rozhodne, jestli budou mít dokumentaci k územnímu rozhodnutí a jak to pak bude dál.

Co když tato varianta padne?
Budeme si muset stadion postavit bez ECE. Ale nemyslím, že k tomu dojde.

Bude Hradec schopný to zaplatit?
Určitě.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Najdete na iDNES.cz