Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Priority hradecké univerzity: Budova s laboratořemi a praktický výzkum

  14:13aktualizováno  14:13
Do budoucna se chce univerzita v Hradci Králové více věnovat praktickému vědeckému výzkumu. Lepší podmínky pro výzkum mají zajistit špičkově vybavené laboratoře, které vzniknou v nové budově přírodovědecké fakulty za více než 420 milionů korun. Stavba by měla odstartovat do roka.
Díky výzkumu se mohou studenti později lépe uplatnit na trhu práce. (Ilustrační snímek)

Díky výzkumu se mohou studenti později lépe uplatnit na trhu práce. (Ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Výzkum se má týkat třeba škodlivých mykotoxinů z plísní, které bývají i příčinou rakoviny jater. Mykotoxiny způsobují hospodářské ztráty v zemědělské úrodě a hlavně škodí zdraví zvířat a lidí. Otrava může začít úbytkem váhy a končit smrtí.

Tým odborníků z kateder biologie a chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové vedený docentem Františkem Malířem chce dopady těchto škodlivých látek na zdraví co nejvíc zmenšit.

"Specialisté budou získávat a vyrábět látky, které budou sloužit jako ochrana před mykotoxiny. Budou je testovat ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové při různých chorobách, u nichž se dnes předpokládá, že se na nich podílejí právě mykotoxiny," vysvětluje kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Současný rektor univerzity Josef Hynek chce v dalších letech celou školu směrovat k praktickému výzkumu. Je to jeden z jeho hlavních cílů, který hodlá prosazovat. Ten pro únorovou volbu na další čtyři roky nemá protikandidáta, takže je téměř jisté, že univerzitu povede i nadále.

Studenti píší diplomky podle toho, co potřebují firmy

Že nejde jen o slova, potvrzuje už vývoj polohovacího lůžka s citlivými senzory, takže pacienti nemusí být napojeni hadičkami či dráty na žádné přístroje. Čidla totiž zaznamenají třeba srdeční tep hned, jak se na lůžko položí.

Díky týmu profesora Petra Šeby z katedry fyziky na přírodovědecké fakultě nemají mít nepohybliví dlouho ležící pacienti proleženiny. Sestry či lékaři je budou sledovat ze sesterny díky přístrojům, které ohlásí, že je s pacientem zapotřebí pohnout.

Výzkum má studentům dát zkušenosti i lepší uplatnění na trhu práce. Budou na projektech spolupracovat s firmami a pokud odvedou dobrou práci, mohou u nich najít zaměstnání. Něco podobného už funguje na fakultě informatiky a managementu, kde studenti vypracovávají diplomové práce na základě toho, co potřebují firmy, jež se školou spolupracují.

"Neřekl bych, že by mě pro praxi připravila nějak extra samotná náplň předmětů, to spíše příležitosti při spolupráci školy se zaměstnavateli," míní jeden ze studentů Tomáš Mišelnický.

K dispozici budou laboratoře se špičkovým vybavením

Lepší podmínky budou mít odborníci v nové budově přírodovědecké fakulty, která se má začít stavět v univerzitním areálu Na Soutoku naproti fakultní nemocnici. Budou v ní moderní laboratoře různého zaměření, například toxikologická, kde se budou zkoumat mykotoxiny. Další bude vybavená speciálním zařízením pro molekulární biologii, díky kterému se rychle určí specifická část DNA. 

"Nevíme, jak se projeví rozpočtové škrty, zda se některé investice neodsunou, ale věřím, že v tomto rektorském období nejenže postavíme přírodovědeckou fakultu, ale opravíme i obě historické budovy na náměstí Svobody," říká rektor Josef Hynek. Když vše půjde dobře, stavba nové fakulty za víc jak 420 milionů korun by mohla začít do roka.

Vloni už vláda schválila program investic, v němž je celá čtyřpatrová a podle rektora velmi solidně vybavená budova zahrnuta. Původní plán postavit objekt za peníze z evropských fondů nevyšel, škola by totiž dostala méně, než potřebovala, a možnost stavět budovu jen se dvěma patry a výhledem, že v budoucnu by se dostavěla další dvě, jí nevyhovovala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz