Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Priority hradecké univerzity: Budova s laboratořemi a praktický výzkum

  14:13aktualizováno  14:13
Do budoucna se chce univerzita v Hradci Králové více věnovat praktickému vědeckému výzkumu. Lepší podmínky pro výzkum mají zajistit špičkově vybavené laboratoře, které vzniknou v nové budově přírodovědecké fakulty za více než 420 milionů korun. Stavba by měla odstartovat do roka.
Díky výzkumu se mohou studenti později lépe uplatnit na trhu práce. (Ilustrační snímek)

Díky výzkumu se mohou studenti později lépe uplatnit na trhu práce. (Ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Výzkum se má týkat třeba škodlivých mykotoxinů z plísní, které bývají i příčinou rakoviny jater. Mykotoxiny způsobují hospodářské ztráty v zemědělské úrodě a hlavně škodí zdraví zvířat a lidí. Otrava může začít úbytkem váhy a končit smrtí.

Tým odborníků z kateder biologie a chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové vedený docentem Františkem Malířem chce dopady těchto škodlivých látek na zdraví co nejvíc zmenšit.

"Specialisté budou získávat a vyrábět látky, které budou sloužit jako ochrana před mykotoxiny. Budou je testovat ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové při různých chorobách, u nichž se dnes předpokládá, že se na nich podílejí právě mykotoxiny," vysvětluje kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Současný rektor univerzity Josef Hynek chce v dalších letech celou školu směrovat k praktickému výzkumu. Je to jeden z jeho hlavních cílů, který hodlá prosazovat. Ten pro únorovou volbu na další čtyři roky nemá protikandidáta, takže je téměř jisté, že univerzitu povede i nadále.

Studenti píší diplomky podle toho, co potřebují firmy

Že nejde jen o slova, potvrzuje už vývoj polohovacího lůžka s citlivými senzory, takže pacienti nemusí být napojeni hadičkami či dráty na žádné přístroje. Čidla totiž zaznamenají třeba srdeční tep hned, jak se na lůžko položí.

Díky týmu profesora Petra Šeby z katedry fyziky na přírodovědecké fakultě nemají mít nepohybliví dlouho ležící pacienti proleženiny. Sestry či lékaři je budou sledovat ze sesterny díky přístrojům, které ohlásí, že je s pacientem zapotřebí pohnout.

Výzkum má studentům dát zkušenosti i lepší uplatnění na trhu práce. Budou na projektech spolupracovat s firmami a pokud odvedou dobrou práci, mohou u nich najít zaměstnání. Něco podobného už funguje na fakultě informatiky a managementu, kde studenti vypracovávají diplomové práce na základě toho, co potřebují firmy, jež se školou spolupracují.

"Neřekl bych, že by mě pro praxi připravila nějak extra samotná náplň předmětů, to spíše příležitosti při spolupráci školy se zaměstnavateli," míní jeden ze studentů Tomáš Mišelnický.

K dispozici budou laboratoře se špičkovým vybavením

Lepší podmínky budou mít odborníci v nové budově přírodovědecké fakulty, která se má začít stavět v univerzitním areálu Na Soutoku naproti fakultní nemocnici. Budou v ní moderní laboratoře různého zaměření, například toxikologická, kde se budou zkoumat mykotoxiny. Další bude vybavená speciálním zařízením pro molekulární biologii, díky kterému se rychle určí specifická část DNA. 

"Nevíme, jak se projeví rozpočtové škrty, zda se některé investice neodsunou, ale věřím, že v tomto rektorském období nejenže postavíme přírodovědeckou fakultu, ale opravíme i obě historické budovy na náměstí Svobody," říká rektor Josef Hynek. Když vše půjde dobře, stavba nové fakulty za víc jak 420 milionů korun by mohla začít do roka.

Vloni už vláda schválila program investic, v němž je celá čtyřpatrová a podle rektora velmi solidně vybavená budova zahrnuta. Původní plán postavit objekt za peníze z evropských fondů nevyšel, škola by totiž dostala méně, než potřebovala, a možnost stavět budovu jen se dvěma patry a výhledem, že v budoucnu by se dostavěla další dvě, jí nevyhovovala.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Najdete na iDNES.cz