Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedostatek lékařů má zastavit finanční bonus, kraj rozdá třicet milionů

  15:34aktualizováno  15:34
Přes 30 milionů korun uvolní Královéhradecký kraj na zajištění co nejlepší lékařské péče. Region se totiž v posledních letech potýká s úbytkem lékařů různých oborů. Z rozpočtu obětuje peníze na navýšení platů zdravotnického personálu ve svých nemocnicích i na motivování budoucích lékařů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na platy poputuje 30 milionů korun, další skoro tři miliony nabídne medikům, kteří zvolí jeden z devíti podporovaných oborů a zároveň se upíšou k práci v krajských nemocnicích po dobu čtyř let po absolvování. Jednorázovým stipendiem ve výši 120 tisíc korun podpoří kraj nejproblémovější specializace.

„Toto opatření může výhledově zajistit kraji více než 20 mladých lékařů v nedostatkových specializacích,“ očekává krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Sběr žádostí o stipendia začne z kraje příštího týdne, zájemci o příspěvek je mohou podávat až do 23. května.

„Oslovili jsme už děkany všech fakult s prosbou, aby tuto nabídku studentům distribuovali,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Finanční příspěvek je určený studentům šestých ročníků lékařských fakult v České republice, kteří by ho měli absolvovat v letošním roce. Největší šanci budou mít ti, kteří si jako předatestační přípravu zvolí vnitřní lékařství, radiologii, psychiatrii a dětské lékařství. Právě to jsou nyní v kraji nejvíce žádané obory.

„Například nedostatek psychiatrů, především těch dětských, je veliký. Největší riziko úbytku lékařů nyní pociťujeme na interně,“ přiznala Třešňáková.

Další podporované obory jsou anesteziologie a intenzivní medicína, radiační onkologie, neurologie, praktické lékařství pro děti a dorost a všeobecné praktické lékařství. Zájemcům k přiznání stipendia pomůže také studijní průměr a pořadí doručení žádosti (o stipendiích čtěte více zde).

Medici mohou nastoupit i do soukromé ordinace

Čtyři roky, které se zaváže v Královéhradeckém kraji odpracovat, bude moct mladý lékař absolvovat v jakémkoliv zdravotnickém pracovišti v regionu, práce pouze pro nemocnice provozované krajem není podmínkou. Příště by na finanční příspěvek od kraje mohli dosáhnout i jiní studenti.

„Do budoucna by mohli být do motivačního systému zapojeni i studenti ošetřovatelských oborů - sestry a zdravotničtí asistenti. Těch je také nedostatek,“ prozradila mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Například hradecké fakultní nemocnici už loni chybělo do plného stavu 26 zdravotních sester.

Nedostatkem lékařů trpí zdravotnická zařízení napříč celým Královéhradeckým krajem. Třeba Broumovsko se již delší dobu potýká s nedostatkem pediatrů. Ti, kteří tam slouží, postupně odcházejí do důchodu a mladým se do nejchudší části regionu moc nechce. Broumov novému lékaři nabídl plat 80 tisíc korun, služební auto i byt, zájem však nebyl (o problému jsme psali zde).

Nedostatek lékařů se projevil také v nemocnici v Novém Bydžově, kde začátkem roku skončila jednotka intenzivní péče a pacienty z tohoto regionu si mezi sebe musely rozdělit nemocnice v Jičíně a Hradci (více čtěte zde).

Ostatně nedostatek doktorů se projevil i v hradecké fakultní nemocnici, která koncem loňského roku zrušila celonoční pohotovost. A možná bude hůř. Podle krajských statistik je 21 procent lékařů ve věkové kategorii nad 60 let, mezi 50 až 59 lety je pak 24 procent lékařů.

Příliš dobrý stav není ani na krajské záchrance, která by pro optimální fungování potřebovala dalších 22 lékařů. „Na celoroční nonstop obsazení všech lékařských posádek aktuálně potřebujeme 53 celých úvazků lékařů. Kmenovými pracovníky jich máme pokryto 31 a zbytek jsou dohodáři z nemocnic,“ uvedl ředitel krajské záchranky Jiří Mašek (podrobnosti zde).

Zásahy, které nevyžadují přítomnost doktora, záchranka zajišťuje přítomností vyškolených záchranářů, podle statistik samostatná záchranářská posádka vyjíždí k 75 procentům případů. „Porovnáme-li jejich úspěšnost při řešení situací s posádkami, kde je přítomen lékař, rozdíly se smazaly,“ doplnil Mašek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz