Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedostatek lékařů má zastavit finanční bonus, kraj rozdá třicet milionů

  15:34aktualizováno  15:34
Přes 30 milionů korun uvolní Královéhradecký kraj na zajištění co nejlepší lékařské péče. Region se totiž v posledních letech potýká s úbytkem lékařů různých oborů. Z rozpočtu obětuje peníze na navýšení platů zdravotnického personálu ve svých nemocnicích i na motivování budoucích lékařů.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na platy poputuje 30 milionů korun, další skoro tři miliony nabídne medikům, kteří zvolí jeden z devíti podporovaných oborů a zároveň se upíšou k práci v krajských nemocnicích po dobu čtyř let po absolvování. Jednorázovým stipendiem ve výši 120 tisíc korun podpoří kraj nejproblémovější specializace.

„Toto opatření může výhledově zajistit kraji více než 20 mladých lékařů v nedostatkových specializacích,“ očekává krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Sběr žádostí o stipendia začne z kraje příštího týdne, zájemci o příspěvek je mohou podávat až do 23. května.

„Oslovili jsme už děkany všech fakult s prosbou, aby tuto nabídku studentům distribuovali,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Finanční příspěvek je určený studentům šestých ročníků lékařských fakult v České republice, kteří by ho měli absolvovat v letošním roce. Největší šanci budou mít ti, kteří si jako předatestační přípravu zvolí vnitřní lékařství, radiologii, psychiatrii a dětské lékařství. Právě to jsou nyní v kraji nejvíce žádané obory.

„Například nedostatek psychiatrů, především těch dětských, je veliký. Největší riziko úbytku lékařů nyní pociťujeme na interně,“ přiznala Třešňáková.

Další podporované obory jsou anesteziologie a intenzivní medicína, radiační onkologie, neurologie, praktické lékařství pro děti a dorost a všeobecné praktické lékařství. Zájemcům k přiznání stipendia pomůže také studijní průměr a pořadí doručení žádosti (o stipendiích čtěte více zde).

Medici mohou nastoupit i do soukromé ordinace

Čtyři roky, které se zaváže v Královéhradeckém kraji odpracovat, bude moct mladý lékař absolvovat v jakémkoliv zdravotnickém pracovišti v regionu, práce pouze pro nemocnice provozované krajem není podmínkou. Příště by na finanční příspěvek od kraje mohli dosáhnout i jiní studenti.

„Do budoucna by mohli být do motivačního systému zapojeni i studenti ošetřovatelských oborů - sestry a zdravotničtí asistenti. Těch je také nedostatek,“ prozradila mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Například hradecké fakultní nemocnici už loni chybělo do plného stavu 26 zdravotních sester.

Nedostatkem lékařů trpí zdravotnická zařízení napříč celým Královéhradeckým krajem. Třeba Broumovsko se již delší dobu potýká s nedostatkem pediatrů. Ti, kteří tam slouží, postupně odcházejí do důchodu a mladým se do nejchudší části regionu moc nechce. Broumov novému lékaři nabídl plat 80 tisíc korun, služební auto i byt, zájem však nebyl (o problému jsme psali zde).

Nedostatek lékařů se projevil také v nemocnici v Novém Bydžově, kde začátkem roku skončila jednotka intenzivní péče a pacienty z tohoto regionu si mezi sebe musely rozdělit nemocnice v Jičíně a Hradci (více čtěte zde).

Ostatně nedostatek doktorů se projevil i v hradecké fakultní nemocnici, která koncem loňského roku zrušila celonoční pohotovost. A možná bude hůř. Podle krajských statistik je 21 procent lékařů ve věkové kategorii nad 60 let, mezi 50 až 59 lety je pak 24 procent lékařů.

Příliš dobrý stav není ani na krajské záchrance, která by pro optimální fungování potřebovala dalších 22 lékařů. „Na celoroční nonstop obsazení všech lékařských posádek aktuálně potřebujeme 53 celých úvazků lékařů. Kmenovými pracovníky jich máme pokryto 31 a zbytek jsou dohodáři z nemocnic,“ uvedl ředitel krajské záchranky Jiří Mašek (podrobnosti zde).

Zásahy, které nevyžadují přítomnost doktora, záchranka zajišťuje přítomností vyškolených záchranářů, podle statistik samostatná záchranářská posádka vyjíždí k 75 procentům případů. „Porovnáme-li jejich úspěšnost při řešení situací s posádkami, kde je přítomen lékař, rozdíly se smazaly,“ doplnil Mašek.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz