Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy jako na severu mohou být i na Náchodsku, varují starostové

  10:10aktualizováno  10:10
Po jarních potížích v soužití s romskou menšinou v Novém Bydžově a vyhrocení situace na severu Čech, se ozvali také starostové z Náchodska. Tvrdí, že i u nich hrozí problémy nepřizpůsobivými lidmi. Nemohou jim prý účinně čelit, přitom třeba v Jaroměři-Josefově hrozí jednomu z podnikatelů vyvražděním rodiny.

Starostové podpořili zákony, které navrhuje poslankyně Ivana Řápková. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Tento týden proto starostové pozvali do Hronova poslankyni a bývalou chomutovskou starostku Ivanu Řápkovou, aby jim pomohla řešit problémy s nepřizpůsobivými obyvateli.

Sál Josefa Čapka pak slyšel od starostů v různých obměnách: "Proti nepřizpůsobivým jsme bezzubí. Když jim dáme pokutu, smějí se nám do očí. Když zpřísníme postup proti neplatičům, nabídnou jim byty podnikatelé. Ale hlavně: Nechceme, aby jiskra ze Šluknovska přeskočila k nám."

V některých městech je prý situace obzvlášť napjatá. Starosta Jaroměře Jiří Klepsa svým kolegům líčil, jak mu v pondělí telefonoval podnikatel, který se bojí o svou rodinu.

"Byl rozčilený, že situace v Josefově je naprosto neudržitelná a žádal mne, ať mu zajistím ochranu městské policie. Romové mu v sobotu hrozili, že zavraždí jeho dceru, manželku a jednu pracovnici v jeho podniku. Já a velitel městské policie se s ním chceme sejít," uvedl starosta.

MF DNES vysvětlil, že případ zveřejnil proto, aby si starostové uvědomili, že postižen podobnými problémy dnes není jen Šluknovský výběžek.

"Je jen otázkou času, kdy se spustí lavina. Já potřebuji mít už konečně nástroj, kterým dostanu nepřizpůsobivé z města," řekl starosta Jaroměře.

Starostům sdělil, že 90 procent nepřizpůsobivých obyvatel Jaroměře tvoří Romové. "Já už jsem i pro vznik lokalit, kde by se tito lidé umístili, aby neterorizovali ostatní slušné občany," řekl Klepsa.

Situaci vyhrocují migrační vlny

Starostka Hronova Hana Nedvědová uvedla, že se města na Náchodsku potýkají s migračními vlnami problémových lidí.

"Chybí nám jednoduché nástroje, jak nepřizpůsobivé naučit respektovat ostatní a zákony. Dnešní situace je časovaná bomba. Nespokojenost obrovsky graduje. Nedávno tady někdo roznesl, že nějací tmavší obyvatelé na pouti přepadli dvě děti, a ta reakce na internetu byla děsivá, i když se ukázalo, že to nebyla pravda. Nechceme, aby tady taky musely zasahovat pořádkové síly," řekla starostka Hronova. A dodala, že poslanci by si měli uvědomit, že Šluknov není žádné omezené místo, kde tyto problémy gradují.

"Těch míst je v celé republice čtyři sta. A pokud si to někdo rychle neuvědomí, budeme mít po nadcházejících volbách nejen na radnicích, ale i v parlamentu extremisty," míní jeden ze starostů.

Na fóru starostů vystoupil i náchodský starosta Jan Birke. Ten poukázal na to, že akce dvakrát a dost, kterou Náchod letos v lednu spustil proti neplatičům, vyčistil některé z problémových částí měst. Neví si však rady s podnikateli, kteří začali nepřizpůsobivým nabízet soukromé byty na sídlištích.

"Tito lidé koupí byt nebo i dům, levně ho zrenovují třeba na holobyty a ubytují v něm ty, kteří otravují život ostatním," řekl starosta.

Starostové z Náchodska se domluvili, že se sejdou znovu 17. října v Náchodě. Chtějí tam pozvat také všechny poslance a senátory z Královéhradeckého kraje a budou od nich chtít jasné vyjádření, zda podpoří novely zákonů, které navrhuje Ivana Řápková.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz