Přestože se v poslední době několik nepřizpůsobivých obyvatel z Úpice odstěhovalo, problémy tím neskončily.

Přestože se v poslední době několik nepřizpůsobivých obyvatel z Úpice odstěhovalo, problémy tím neskončily. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nervozita v Úpici kvůli kriminalitě roste, radnice dostala ultimátum

  • 18
Lidé z Úpice sepsali otevřený dopis, v němž vyzývají zastupitele k přijetí bezpečnostních opatření. Podepsalo jej přes 800 obyvatel. Krádeže, vyhrožování a fyzické útoky jsou v šestitisícovém podkrkonošském městečku podle místních téměř na denním pořádku a radnice prý problémy s nepřizpůsobivými příliš neřeší.

„Mezi lidmi už to neuvěřitelně vře. Chceme, aby se město konečně začalo zabývat tím, jak obyvatele ochránit,“ říká úpická podnikatelka Dagmar Benešová, která podpisovou akci spoluorganizuje. Ona sama i její rodina se s přistěhovalci nedávno dostaly do konfliktu.

Po roztržce v baru Na Veselce, který Benešová provozuje, skončila s tržnou ránou na hlavě v péči lékaře. O den později pak před barem napadli jejího devatenáctiletého syna a zbili ho do bezvědomí.

Utrpěl otřes mozku a přišel o několik zubů. Výtržníci se podle podnikatelky do baru vraceli i poté, s noži, paličkou na maso i baseballovou pálkou.

Dagmar Benešová podala na pachatele trestní oznámení. „Problémy jsou dennodenně. Lidé to kolikrát na policii už ani nehlásí, protože vědí, že to k ničemu nevede,“ dodává.

To, že je ve městě napjatá atmosféra, potvrzuje také Jaromír Matyska, který petiční akci organizoval loni. „Vykradli mně služební auto. Nejhorší je, že pachatel je známý a chodí si po Úpici, jako by se nic nestalo. A pak nemá být člověk naštvaný,“ upozorňuje.

Neprošly terénní hlídky ani kamerový systém

Kriminalita vzrostla v Úpici v posledních dvou letech. Zatímco v roce 2012 policie evidovala 283 trestných činů, loni to bylo o čtyřicet více, nejčastěji jde o krádeže.

Přestože se v poslední době několik nepřizpůsobivých obyvatel z Úpice odstěhovalo, problémy tím neskončily. Místní se v noci stále bojí vycházet na ulici.

„Stupňuje se napadání nejen slovní, ale i fyzické. Dochází k častým krádežím a přepadením, jsou okrádány naše děti před školou, o důchodcích a bezbranných občanech nemluvě. Spousta lidí je tímto stavem neřešení věci znechucena a zároveň i zastrašena, neboť vědí, že přístup zastupitelů města k tomuto problému je zcela laxní,“ stojí v otevřeném dopise.

Zastupitelé sice problém opakovaně projednávali, ale bez jakéhokoli výsledku. Neprošlo zřízení terénních hlídek ani zavedení kamerového systému. Radnice uvažuje o založení městské policie, zastupitelé o tom však stále nerozhodli. 

Výpomoc strážníků podle místních nepřinesla zlepšení

„Řešení zkusíme najít,“ odpověděl neurčitě úpický starosta Jaroslav Hůlek na otázku, co radnice bude s neutěšenou situací v ulicích dělat. Bezpečnostní otázkou ve městě se zastupitelé budou znovu zabývat ve středu.

V Úpici sídlí státní policie a jezdí sem vypomáhat strážníci z Trutnova. Podle místních to však nemá velký efekt. „Jezdí sem hlavně dopoledne. Večer, kdy dochází k problémům, tady nejsou vidět,“ upozorňuje Benešová.

Pokud město nezačne doutnající konflikt rychle řešit, organizátoři podpisové akce se chtějí odvolat na vyšší státní instituce. Radnici dali ultimátum do konce letošního srpna. „Jsme v kontaktu s jedním senátorem, kterého tato problematika také zajímá,“ naznačuje Benešová další možný scénář.