Náchod prodal domy v Ruské ulici.

Náchod prodal domy v Ruské ulici. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Nejdřív vyhnal neplatiče, teď Náchod zanedbané domy prodal družstvu

  • 2
Město Náchod se zbavilo čtyř činžovních domů, kde po léta bydleli převážně sociálně slabší nájemníci. Jde o značně zanedbané objekty v Ruské ulici. Město je prodalo i s částí nájemníků bytovému družstvu.

Otřískané domy v Náchodě nad teplárenskou vlečkou neplatí právě za dobrou adresu. Starší muž rozřezává hromadu okenních rámů na zátop, přede dveřmi se válejí vyhozené židle a parta hlučných výrostků se sem škrábe zkratkou od nádraží. Nevábná zákoutí v Ruské ulici se však v příštích letech změní. Zastupitelé v březnu prodali zdejší zanedbané domy s 35 byty i s nájemníky Stavebnímu bytovému družstvu Náchod (SBD) za 6,8 milionu korun.

Lidé tu žijí v málo udržovaných budovách, ale z budoucnosti pod novým vlastníkem mají obavy.

„Město se tady o to už nechce starat. Okna vyměnili už dávno, loni opravili hlavní kanalizační řad, ale jinak je tu všechno na předělání. Byty mají plíseň, jsou špatné izolace, rozvody vody i elektřiny. Uvidíme, co bude, ale nepřál bych si, aby nás nový vlastník strčil všechny na jedno místo. Nedělá to dobrotu,“ míní Petr Balog, který tu žije v garsonce s rodinou třináct let.

S koštětem zrovna zametá u popelnic, vadí mu nepořádek některých sousedů, ale kvůli blízké zahrádce, dětskému hřišti i centru nadosah se mu odtud odejít nechce.

Další nájemník říká, že si tu za třicet let už zvykl a je tu spokojený. Skrz zaprášené okno ukazuje, jak vypadá docela pěkný jednopokojový byt s celkem novou kuchyňkou, který je už delší dobu prázdný.

Domy opustila většina nájemníků

Město mělo v domech vážné problémy s neplatiči. Až když začalo uplatňovat zásadu „dvakrát a dost“, kdy po dvojím nezaplacení nájmu následuje výpověď, nájemníci se polepšili. V minulosti tak domy v Ruské ulici musela opustit víc než polovina nájemníků, momentálně tam dlužily jen dvě z šestnácti partají a ty už dostaly upozornění. V domech má jen čtvrtina nájemníků smlouvy na neurčitou dobu, ostatním vyprší smlouvy nejdéle do září.

Radní rozhodli už před pěti lety, že do Ruské ulice další nájemníky nebudou posílat a město přiškrtilo také výdaje na zdejší opravy. Domy vystavěné v letech 1906 až 1907 jsou nyní pro město značně ztrátové. Radnice vyčíslila, že by na okamžité opravy bylo třeba přes půldruhého milionu korun a na celkovou opravu 16,5 milionu.

Kolik má Náchod bytů?

  • celkem 517
  • z toho k prodeji nebo pro přebudování k jiným účelům 274 bytů (v této položce už není započítáno 35 prodaných bytů v Ruské ulici)
  • v majetku města zůstane 243 bytů (14 je služebních, 51 v problematických lokalitách, 12 je v městské ubytovně, 80 bytů je v domově pro seniory Harmonie, 86 je standardních nájemních bytů)

Kvůli ekonomickým argumentům i třem znaleckým posudkům prošel prodej velmi hladce, jen jeden zastupitel byl proti a dva se zdrželi. Pouze opoziční Zelení chtěli, aby se město postaralo o dosavadní nájemníky, což ale starosta odmítl.

„Doporučuji seznámit se se strukturou nájemníků. Tečka. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat. Nebudu se starat o nikoho, kdo neplatí nájemné. Kdo platí nájem, toho přebírá SBD,“ řekl starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD). Podle něj není úkolem města zajišťovat nájemní bydlení.

Podobně už město prodalo bytovému družstvu jeden zchátralý dům v Anglické ulici vedle železniční vlečky. V něm nyní družstvo nabízelo renovované byty k prodeji. Ani s nájemníky z Ruské ulice prý nebude problém. „Máme víc než 5,5 tisíc bytů, takže s 16 nájemníky si hravě poradíme,“ řekl ředitel SBD Náchod Pavel Novák.

Náchodu stále chybí bytová koncepce

Zastupitelé schválili prodej zchátralých činžáků, i když Náchod vlastně neví, kolik a jakých bytů bude potřebovat v budoucnu. Radní sice na stejném zasedání navrhli novou bytovou koncepci, ale někteří zastupitelé ji odmítli jako nedopracovanou. Teprve se totiž plánují sociální služby, které upřesní, kolik bytů je nezbytné mít pro seniory, zdravotně postižené nebo rodiny s dětmi. Radnice musí přijít s koncepčním materiálem do května příštího roku.

Náchod míval ještě v 90. letech přes dva tisíce bytů, ale rozprodával je. Momentálně jich má více než pět set a z nájemného získává ročně kolem 2,5 milionu korun. Radní v neschváleném dokumentu avizovali, že si město ponechá jen 243 bytů a zbytek převážně rozprodá. Kromě toho se od 90. let počítá s tím, že 110 bytů v Duhové ulici na sídlišti U Nemocnice získají nynější nájemníci, kteří na ně uzavřeli budoucí kupní smlouvu.

Opoziční komunisté žádali, ať radnice přizve všechny strany do bytového plánování, aby se pak koncepce neměnila po dalších volbách.

„Koncepce by měla reagovat na demografický vývoj a brát v úvahu pomoc rodinám s malými dětmi, sociálně potřebným a seniorům. Osobně mi číslo 243 bytů, kam chceme dospět, přijde jako hodně malé. Z koncepčního pohledu by podíl nájemních bytů měl tvořit deset procent, takže 243 bytů je sakra málo,“ prohlásila opoziční zastupitelka a poslankyně Soňa Marková (KSČM). Míní však, že by město nemělo brát jako ztrátové, že dá bydlení mladým rodinám, protože se mu to vrátí jinak.

Už teď je zřejmé, že Náchod bude mít s byty v blízké budoucnosti značné výdaje. Určitě radnici čeká dostavba 81 bytů na sídlišti U Nemocnice, což podle starosty znamená investici kolem 150 milionů korun. Město totiž v minulosti vybudovalo 150 nových bytů na sídlišti a čerpalo dotace na byty i na infrastrukturu.

Pokud by upustilo od nové výstavby, muselo by vracet celkem 30 milionů, což obnáší přidělenou dotaci a k tomu také sankci. Náchod si už dvakrát prodlužoval výjimku u ministerstva financí na stavbu nových bytů, ale ta platí jen do října příštího roku.

Město se tak bude muset rozhodnout, zdali by u nemocnice vznikly například nové startovací byty nebo byty pro seniory, část by také mohla sloužit zdravotníkům a lékařům pro nemocnici, jejíž dostavba se zatím stále odsouvala. „Dnes vidím převis nabídky. Je řada volných bytů v komerční sféře, developeři se sem neženou, ale může se to změnit. Město by mělo mít určitou zásobu svých bytů, ale nemluvím o sociálně nepřizpůsobivých lidech,“ řekl starosta.

V dohledné době zastupitelé také rozhodnou, zda nechají zateplit domov pro seniory Harmonie I a II, což vyjde na 15 milionů korun. Protože domy nenabízejí velký komfort, nejsou ani plně obsazené.

Podle lidí z náchodských realitních kanceláří se v posledních letech přiblížily částky, za které se pronajímají byty od města i od soukromých vlastníků. Město totiž pronajímá byt vítězi výběrového řízení, který dal nejvyšší nabídku. Ve městě se nabízí dost bytů. Lidé projevují zájem spíš o byty do 50 metrů čtverečných, kde by mladé rodiny mohly začít žít.