Lázeňský areál v Náchodě-Bělovsi léčil pacienty do roku 1996, pak jej hygiena zavřela. Soukromí vlastníci ho znovu nabídli městu.

Lázeňský areál v Náchodě-Bělovsi léčil pacienty do roku 1996, pak jej hygiena zavřela. Soukromí vlastníci ho znovu nabídli městu. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Náchodští mohou koupit zpustlé lázně Běloves, ale bez vrtů Idy k pití

  • 4
Radní v Náchodě dostali v úterý od soukromých majitelů další nabídku na koupi chátrajících lázní v Bělovsi. O ceně zatím není řeč. Vlastníci zkoušejí prodat areál, avšak bez stáčírny minerálky Idy i vrtů s touto vodou.

Podnikatelé Marian Khalifa a Miroslav Borůvka drží areál původních lázní, zpustlou stáčírnu minerálky, pozemky, vrty i ochrannou známku a označení původu pro Idu. Teď městu nabízejí k prodeji jen lázeňský provoz.

"Je to jedna z možností, jak bychom mohli rozplést nynější patovou situaci," soudí starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Vlastníci podle něj nabídli městu partnerství ve firmě, kde by si nechali jen menšinový podíl. O velikosti podílu ani konečné ceně se zatím nejednalo.

Město by mohlo se vstupem do společnosti koupit budovy a park v lázeňském trojúhelníku, Jiráskův statek a vrty se silněji mineralizovanou vodou, odkud se čerpala voda pro balneoprovoz.

Veřejnost by dál mohla využívat vody z nedávno opraveného prameníku, ten by přešel do majetku města.

Stáčírnu chtějí rozjet majitelé

Stáčírnu s napojenými vrty minerálky Ida by chtěli vlastníci rozjet sami. Argumentují, že město dostane vše, co je k lázeňství potřeba. Minerálku na pití pro lázeňské hosty i do pítek by dali k dispozici.

"Po jedenácti letech skončily soudní spory o stáčírnu, dosud jsme s ní nakládat nemohli. Město by ji stejně neprovozovalo, hledalo by jiného majitele a my nepotřebujeme, aby se stala předmětem dalšího prodeje," řekl pražský podnikatel Marian Khalifa.

Rozhodnou zastupitelé

O nabídce teprve budou jednat politické kluby a celé zastupitelstvo. To musí rozhodnout, jestli město vzkřísí lázně tímto způsobem.

Nakonec však zřejmě bude rozhodovat cena. Spoluvlastník Khalifa potvrdil, že majitelé půjdou pod předchozí cenu.

Lázně v Bělovsi

* Minerální vodu si nechával posílat už Albrecht z Valdštejna, Jakubský pramen se začal k lázeňství využívat od roku 1818, rozkvět zažily lázně v 19. a začátkem 20. století.
* Lázně sloužily ještě po restituci, kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily.
* V roce 2000 koupili lázně podnikatelé Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, ti je opakovaně nabízeli městu k prodeji, v roce 2009 se je neúspěšně pokusili vydražit.
* Stáčírnu koupil v roce 1991 Antonín Moravec, majitel později zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky Plzeň. S lázněmi se dostal do sporu o vodu a kvůli tomu koupil u lázní statek, kde pořídil jiné vrty. Stáčírna zkrachovala v roce 2001, dnes ji mají v majetku vlastníci lázní.

Nabídku na lázně za 62 milionů korun totiž zastupitelé odmítli před rokem a půl. 

Dosud město chtělo úplný lázeňský majetek

Ne všichni radní jsou však předem nadšeni. "Mít lázně bez vody je nesmysl, i když rozumím pohnutkám majitelů. Pro jakéhokoli investora či partnera nemají lázně bez vody výhled," mínil radní a člen vyjednávacího týmu Aleš Cabicar (TOP 09).

Předpokládá, že jeho klub nebude nabídku negovat. Dosud však město usilovalo o scelený majetek kolem lázeňství. "Nabídka je o poznání "hubenější" z hlediska strategického rozvoje," řekl Cabicar. Podle něj hraje roli problematická situace v lázeňství i náklady na zbourání starých budov.

Starosta Birke tvrdí, že město má několik zájemců o investici do lázní. Uvažovalo už dřív o vybudování novostavby. Podle ankety z doby před osmi lety si většina obyvatel přeje, aby město zchátralý areál koupilo. V sousedním polském příhraničí se daří hned třem lázeňským městům.