Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Prošli jsme opravenou Bílou věž. Podívejte se, co nového nabízí

  19:19aktualizováno  19:19
Bílá věž je už připravena na první návštěvníky. Redakce MF DNES královéhradeckou dominantu dva dny před slavnostním otevřením otestovala a potvrzuje: Opravdu je o co stát.

Už jen hodiny zbývají do otevření Bílé věže v Hradci Králové, která půl druhého roku prodělávala kompletní rekonstrukci. Pro nedočkavé i pro ty, kteří v sobotu slavnostní otevření nestihnou, jsme celou věž prolezli skrz naskrz a zdokumentovali vše, co se v ní nyní nachází.

Průvodcem byl Robert Průcha z informačního centra, který se svými kolegy dolaďoval poslední detaily před sobotní slávou.

Kdo si pamatuje věž se starými dřevěnými rozvrzanými schody, skrz které návštěvník viděl až tam, kam raději vidět nechtěl, bude si ve zrekonstruované renesanční památce připadat jako v jiném světě. Prošlapané a vrzající schodiště nahradilo nové dubové s bytelným kovovým zábradlím.

„Památkáři nám výměnu schválili, protože původní už nebylo bezpečné. Vystoupat na vrchol věže bude mnohem jednodušší například pro rodiče s malými dětmi,“ podotýká Průcha, ale vzápětí ukázal, že schody se umějí i rozhýbat.

Zvonění je jednodušší

Připomíná to scénu z filmů o Harrym Potterovi, v nichž se schodiště samo otáčelo. To v nitru Bílé věže se v případě potřeby dokáže zasunout tak, aby zvoníci mohli pohodlně rozhoupat zvon Augustin. Odpadne jim složitá demontáž a nová montáž schodů, jak to museli dělat v minulosti.

Fotogalerie

„Díky změně schodiště se nad zvonem vytvořila galerie, z níž je možné sledovat zvonění. To doposud šlo jen zpoza trámů,“ říká Průcha.

Přihlížení práci zvoníků je oblíbenou atrakcí, na niž je omezený počet vstupenek vždy rychle rozebrán. Jedinečný zážitek tak bude dostupnější více zájemcům.

Automatika nově řídí i dřevěné žaluzie ve velkých oknech kolem Augustina. „Jsou napojeny na čidla, která snímají teplotu a vlhkost uvnitř věže a podle ní regulují otevírání žaluzií,“ vysvětluje Průcha.

Generální oprava změnila i celkový výstup. Zatímco v minulosti byl sportovním výkonem, při němž se návštěvník jenom dostával z dolního bodu A do horního bodu B, kde se s funěním pokochal výhledem na Hradec a okolí, a zase šel dolů, nyní je prohlídka Bílé věže zážitkem plným světel, zvuků a pohyblivých obrázků.

Nejdřív si za zvuků tlumené hudby prohlédnete nasvětlený skleněný model věže, který v reálu vypadá mnohem monumentálněji než na jakékoliv fotografii, a pak můžete přejít k první z velkých obrazovek promítajících různé programy.

Slavnost začne v pravé poledne

Ten sobotní návštěvníky provede historií Bílé věže. Patro po patru je budou po jednotlivých stoletích z obrazovek provádět archeolog či architekt. Průhledný monitor na samém vrcholu věže je seznámí se zajímavostmi, které se našly v makovici. Celá slavnost začne v sobotu ve 12 hodin zvoněním na Augustina a několik minut poté věž primátor Zdeněk Fink symbolicky odemkne. Prohlídky začnou ve 12:50 hodin a potrvají až do 20. hodiny, pak budou následovat noční se zážitkovým programem až do půlnoci.

Maximální počet současných návštěvníků na věži je určen na třicet, což ohlídá nainstalovaný turniket. Za sobotu proto bude moci věž pojmout maximálně 400 hostů.

„Pokud se na někoho nedostane, věž bude otevřena každý další den od 9 do 18 hodin,“ slibuje ředitel kulturní společnosti Adalbertinum Miroslav Franc.

Vstupné pro dospělého činí 60 korun, děti od 6 do 15 let zaplatí 40 korun. Na prohlídku by si měli návštěvníci vyhradit tři čtvrtě hodiny. Po celé sobotní odpoledne až do 17 hodin bude pod Bílou věží i doprovodný program se šermířskými vystoupeními, výstavou zbraní, hrami a středověkou hudbou. Chybět nebude ani tržiště a občerstvení.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Najdete na iDNES.cz