Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci vzniká projekt na podporu talentů, Inspirativ nemá obdoby

  8:50aktualizováno  8:50
Ojedinělý projekt Královéhradecký Inspirativ má pomáhat talentovaným lidem z kultury, vědy a sportu. Míří nejen na podporu nadaných dětí, ale i dospělých. Jeho spoluzakladatelem je otec úspěšné baletky, který chce pomoci prosadit se i dalším lidem.

Spoluzakladatel projektu Hradecký Inspirativ Václav Pelcl. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Samotný talent ještě k úspěšné kariéře profesionálního umělce, vědce nebo sportovce stačit nemusí. Své o tom ví Václav Pelcl, otec úspěšné baletky, která v deseti letech hostuje v Národním divadle v Praze a která vozí ocenění z mezinárodních soutěží.

Spoluzakladatel projektu Hradecký Inspirativ Václav Pelcl.

Spoluzakladatel projektu Hradecký Inspirativ Václav Pelcl.

„Ten, kdo dosáhne vrcholu ve vědě, kultuře či sportu, obohatí nás všechny. To je dobré mít na paměti. Nechat vyhasnout talenty, které v různých oblastech existují, je špatné. Nám jde o to nadané lidi najít, podchytit je a nalézt pro ně podporu, bez které je uspět kolikrát těžké,“ říká devětačtyřicetiletý Václav Pelcl, který žije s rodinou v Hradci Králové.

Původně chtěl založit nadační fond pro podporu nadaných dětí v baletu a tanci a na organizování nesoutěžních přehlídek. To se však změnilo a dostalo jiný, větší rozměr, když se asi před tři čtvrtě rokem setkal s člověkem, který měl již rozpracován projekt Inspirativ.

„Původní myšlenku se podařilo zčásti zapracovat. Talent a ohromná píle jsou pouze jedním z pilířů úspěchu. Vidím to na své dceři, která se baletu a tanci věnuje od tří let. To u dcery manželka rozpoznala nadání, které v ní dřímá, a od té doby jsme se vrhli do její rozumně koncipované přípravy. Nejhorší pro vývoj talentu člověka je, když rodičům chybí chuť anebo prostředky, to platí bezezbytku,“ říká vystudovaný učitel.

Hlavní tedy je vyhledávání talentovaných lidí z kteréhokoli oboru kultury, sportu, vědy a vzdělávání.

„V další fázi je chceme představit veřejnosti a snažit se pro ně zajistit podporu finančního i nefinančního charakteru, zkrátka ukázat světu, co v nich je. Talent musí být samozřejmě podpořen obrovskou pílí, proto projekt Inspirativ bude vybrané jednotlivce nadále sledovat a prezentovat jejich úspěchy, ale i případné neúspěchy. Neklademe meze věkové, ale lze předpokládat, že vzhledem k budoucímu rozvoji talentu bude většina nadaných z dětí a mládeže,“ říká Václav Pelcl. Podle něho projekt nemá v České republice obdoby.

„Tento formát je minimálně v Česku ojedinělý. Výběr do projektu má na starosti sportovní, vědecká a umělecká rada složená z odborníků, která by měla vyhodnotit potenciál uchazeče. Kromě talentu by měl mít v sobě zakotvenou obrovskou sílu něco změnit, mít tah na branku. Každý známe někoho, o kom si myslíme, že svůj talent promarnil. My chceme přispět k tomu, aby se toto procento snížilo. Stačí, aby nás zájemce kontaktoval, nic ho to kromě snahy něco dokázat nestojí,“ pokračuje Pelcl, který se projektu věnuje s jeho autorem a dalšími spolupracovníky ve svém volnu. Každý z nich má své zaměstnání.

Talentovaní lidé budou prezentováni a zviditelňováni profilovými pořady uveřejňovanými na webu, sociálních sítích a na You Tube. Teď má dva podchycené talenty.

„Jsme na začátku, projekt je ve fázi zrodu. O prázdninách jsme zveřejnili pilotní díl pořadu Inspirativ, co nevidět budeme mít i web. Je smutné, že v Česku se stále úspěch neodpouští. Být úspěšný stále budí podezření. Ten, kdo se něčím vymyká, je divný. Málokdo si ale dokáže představit, co za tím je,“ dodává.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz