Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce polytechnické centrum i dílny, aby přitáhl děti k řemeslu

  10:15aktualizováno  10:15
Podnítit v dětech zájem o přírodní obory a manuální práci chtějí radní v Hradci Králové. Pomoci má polytechnické centrum i modernizace odborných učeben a dílen v základních školách. Zaplatit by je měly miliony z programu ITI, který má podpořit rozvoj hradecko-pardubické aglomerace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Přesto, že město za uplynulých pět let investovalo do rekonstrukcí škol už více než čtvrt miliardy korun, na řadu by nyní mělo přijít zkvalitnění výuky, a to zejména v oblasti polytechnického vzdělávání,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Evropské peníze by měly přitéct do moderního vybavení odborných učeben základních škol, neboť pomůcky a nástroje v některých z nich ještě pamatují minulé tisíciletí.

„V hrubých rysech počítáme s modernizací odborných učeben přírodopisu, fyziky, chemie, matematiky, dílen a počítačových učeben,“ naznačuje Romana Lišková (HDK), náměstkyně primátora zodpovědná za městský majetek.

Polytechnické vzdělávání je tak trochu začarovaným kruhem, a to nejen v Hradci Králové a okolí. Nechuť k manuálním pracím a technice se projevuje zejména u deváťáků, kteří při rozhodování co dál dávají přednost gymnáziím a různým středním školám na úkor technických učebních i maturitních oborů. Takto vzdělaní lidé pak chybí zaměstnavatelům v kraji. Město proto chce začít s výchovou už od nejútlejšího věku.

Potřebují personální kapacity

I proto kromě vybavených učeben pořídí i samostatné polytechnické centrum, které budou využívat nejen žáci základních škol, ale také středoškoláci a děti z různých zájmových kroužků.

Nyní již projekt získává viditelnější obrysy, protože úředníci operačních programů se již pustili do pročítání hradeckopardubické strategie, kterou by mohli schválit již letos na přelomu června a července. Hradec se tak už pomalu pustil do přípravy jednotlivých projektů, aby mohl peníze začít čerpat co nejdříve.

Polytechnické centrum má vzniknout v budově bývalé Základní školy V Lipkách, která by měla projít rekonstrukcí.

„Zatím máme hotový první průzkum, ale bez studie a podrobné projektové dokumentace je složité náklady odhadovat. Na projekt máme předběžně připraveno 150 milionů korun, ale vzhledem ke zkušenostem z rekonstrukce budovy J. K. Tyla a technologiím, které by měly být součástí, předpokládáme, že náklady budou vyšší,“ odhaduje mluvčí magistrátu.

Centrum by mělo hradeckým dětem sloužit nad rámec běžné výuky. Nevedli by ji jejich učitelé, ale zaměstnanci organizace.

„Centrum by mělo mít personální kapacity na to, aby zabezpečilo celý proces. Pomocí moderních technologií by mělo podnítit jejich vyšší zájem o přírodní vědy,“ říká vedoucí odboru rozvoje na hradeckém magistrátu Karel Vít.

Polytechnické centrum by podle projektu mohli kromě dětí z hradeckých základních škol využívat i žáci z okolních obcí, například ze škol v Nechanicích, Stěžerách, Černožicích a několika dalších kolem krajského města.

Radnice před dvěma lety ještě zvažovala zřízení malých dílen ve vybraných mateřských školách. Děti by se tam nenásilnou formou seznámily se základním nářadím a jeho použitím. To však podle Víta nebude součástí nyní plánovaného projektu. S podporou zájmu mladých lidí o technické předměty a obory začal už i Královéhradecký kraj, který učňům ve vybraných oborech, kteří splní krajem stanovené podmínky, vyplácí prospěchová stipendia.

„Z mého pohledu díky stipendiím není pokles žáků na učilištích, který je kvůli demografické křivce všeobecný, tak razantní. Věřím, že kdybychom neměli stipendia, byl by pokles učňů v těchto oborech mnohem vyšší. Některé díky tomu i narůstají, například strojní mechanik. Lehký nárůst je u obráběčů kovů či elektrikářů,“ zhodnotila nedávno krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).

Kraj podporuje stipendiem vybrané učební obory od roku 2008, kdy začínal s 11 obory. V příštím školním roce jich bude podporovaných už 24 (více čtěte zde). Na jejich rozšíření se politici dohodli s krajskými firmami, kterým chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Zájmu o takovéto obory by mělo do budoucna pomoct i plánované hradecké polytechnické centrum.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz