Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce polytechnické centrum i dílny, aby přitáhl děti k řemeslu

  10:15aktualizováno  10:15
Podnítit v dětech zájem o přírodní obory a manuální práci chtějí radní v Hradci Králové. Pomoci má polytechnické centrum i modernizace odborných učeben a dílen v základních školách. Zaplatit by je měly miliony z programu ITI, který má podpořit rozvoj hradecko-pardubické aglomerace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Přesto, že město za uplynulých pět let investovalo do rekonstrukcí škol už více než čtvrt miliardy korun, na řadu by nyní mělo přijít zkvalitnění výuky, a to zejména v oblasti polytechnického vzdělávání,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Evropské peníze by měly přitéct do moderního vybavení odborných učeben základních škol, neboť pomůcky a nástroje v některých z nich ještě pamatují minulé tisíciletí.

„V hrubých rysech počítáme s modernizací odborných učeben přírodopisu, fyziky, chemie, matematiky, dílen a počítačových učeben,“ naznačuje Romana Lišková (HDK), náměstkyně primátora zodpovědná za městský majetek.

Polytechnické vzdělávání je tak trochu začarovaným kruhem, a to nejen v Hradci Králové a okolí. Nechuť k manuálním pracím a technice se projevuje zejména u deváťáků, kteří při rozhodování co dál dávají přednost gymnáziím a různým středním školám na úkor technických učebních i maturitních oborů. Takto vzdělaní lidé pak chybí zaměstnavatelům v kraji. Město proto chce začít s výchovou už od nejútlejšího věku.

Potřebují personální kapacity

I proto kromě vybavených učeben pořídí i samostatné polytechnické centrum, které budou využívat nejen žáci základních škol, ale také středoškoláci a děti z různých zájmových kroužků.

Nyní již projekt získává viditelnější obrysy, protože úředníci operačních programů se již pustili do pročítání hradeckopardubické strategie, kterou by mohli schválit již letos na přelomu června a července. Hradec se tak už pomalu pustil do přípravy jednotlivých projektů, aby mohl peníze začít čerpat co nejdříve.

Polytechnické centrum má vzniknout v budově bývalé Základní školy V Lipkách, která by měla projít rekonstrukcí.

„Zatím máme hotový první průzkum, ale bez studie a podrobné projektové dokumentace je složité náklady odhadovat. Na projekt máme předběžně připraveno 150 milionů korun, ale vzhledem ke zkušenostem z rekonstrukce budovy J. K. Tyla a technologiím, které by měly být součástí, předpokládáme, že náklady budou vyšší,“ odhaduje mluvčí magistrátu.

Centrum by mělo hradeckým dětem sloužit nad rámec běžné výuky. Nevedli by ji jejich učitelé, ale zaměstnanci organizace.

„Centrum by mělo mít personální kapacity na to, aby zabezpečilo celý proces. Pomocí moderních technologií by mělo podnítit jejich vyšší zájem o přírodní vědy,“ říká vedoucí odboru rozvoje na hradeckém magistrátu Karel Vít.

Polytechnické centrum by podle projektu mohli kromě dětí z hradeckých základních škol využívat i žáci z okolních obcí, například ze škol v Nechanicích, Stěžerách, Černožicích a několika dalších kolem krajského města.

Radnice před dvěma lety ještě zvažovala zřízení malých dílen ve vybraných mateřských školách. Děti by se tam nenásilnou formou seznámily se základním nářadím a jeho použitím. To však podle Víta nebude součástí nyní plánovaného projektu. S podporou zájmu mladých lidí o technické předměty a obory začal už i Královéhradecký kraj, který učňům ve vybraných oborech, kteří splní krajem stanovené podmínky, vyplácí prospěchová stipendia.

„Z mého pohledu díky stipendiím není pokles žáků na učilištích, který je kvůli demografické křivce všeobecný, tak razantní. Věřím, že kdybychom neměli stipendia, byl by pokles učňů v těchto oborech mnohem vyšší. Některé díky tomu i narůstají, například strojní mechanik. Lehký nárůst je u obráběčů kovů či elektrikářů,“ zhodnotila nedávno krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).

Kraj podporuje stipendiem vybrané učební obory od roku 2008, kdy začínal s 11 obory. V příštím školním roce jich bude podporovaných už 24 (více čtěte zde). Na jejich rozšíření se politici dohodli s krajskými firmami, kterým chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Zájmu o takovéto obory by mělo do budoucna pomoct i plánované hradecké polytechnické centrum.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz