Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec může mít unikátní školu tlumočníků znakové řeči, kraj je proti

  17:00aktualizováno  17:00
V Hradci Králové by mohla vzniknout jedinečná vyšší odborná škola vzdělávající tlumočníky do českého znakového jazyka, kterých je nedostatek. Krajští zastupitelé však snahu nepodpořili.

Na Mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici, kde by měla vzniknout i vyšší odborná škola, se studenti připravují na profesi kuchaře. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2007 v České republice kolem 74 tisíc lidí se sluchovým postižením.

Aby mohli vést plnohodnotný život a co nejvíce se zapojit do společenského života, je potřeba, aby jim v některých případech asistoval kvalifikovaný tlumočník perfektně ovládající český znakový jazyk. Například v Hradci Králové jsou ale jen tři lidé, kteří požadavek splňují.

Rozšířit jejich počty by mohla nová vyšší odborná škola, která by každé dva roky vychovala 28 nových tlumočníků ze znakového jazyka. Vzniknout měla od příštího školního roku při hradecké Mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici. Krajští zastupitelé ale snahu nepodpořili.

Na podporu nové školy vystoupila i poslankyně Berdychová

„Vzdělávání tlumočníků do českého znakového jazyka řešíme dlouhodobě, protože jich je nedostatek. Ten následně neslyšícím znemožňuje přístup ke vzdělání,“ uvedl Petr Vysuček, prezident Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.

Tato organizace se zasazovala o to, aby specializovaná škola, která by kromě tlumočníků vzdělávala i pedagogické asistenty z řad neslyšících, vznikla právě v Hradci Králové.

Školský výbor, který vznik projednával, ho nedoporučil. „Ne všechny skutečnosti uvedené v důvodové zprávě výboru ale byly tak, jak nám předložili. Měli bychom proto podpořit, aby škola od prvního září začala fungovat,“ uvedla členka výboru a zastupitelka Anna Maclová.

Na podporu nové školy vystoupila v pondělí i krajská zastupitelka a poslankyně Martina Berdychová, která se pokusila své kolegy přesvědčit, aby zřízení unikátní školy odhlasovali.

„Kraj vše odůvodňoval tím, že by musel ministerstvu navrhnout utlumení jiné školy. Není to pravda. Od ministerstva je možná podpora škol, které vyučují nový obor, jehož absolventi se dobře uplatní,“ upozornila Berdychová.

Kraj by musel dát 250 tisíc ročně

Zřízení školy by krajský rozpočet přišlo na 250 tisíc korun ročně. Vyšší odborná škola, která by vzdělávala tlumočníky, by měla být první svého druhu a její absolventi by našli uplatnění v různých odvětvích, od úřadů přes nemocnice až po školy. „Tlumočnictví českého znakového jazyka bylo nabídnuto formou celoživotního vzdělávání dospělých,“ argumentovala radní pro školství Táňa Šormová.

Podle Vysučka to ale nestačí. „Znaková řeč je plnohodnotný jazyk, k jehož perfektnímu zvládnutí nestačí jen tak nějaký kurz. K jeho studiu je potřeba několik let. Hradecká škola rovněž už má kvalifikované vyučující, kterých je jinak nedostatek,“ vysvětlil Vysuček.

Zastupitelé návrh nakonec nepodpořili a odsouhlasili pouze další prověření dostupnosti oboru tlumočník z českého znakového jazyka.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Práce horského záchranáře není žádná procházka růžovou zahradou. Zapomeňte na romantiku větrem ošlehaných horalů na...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Najdete na iDNES.cz