Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec může mít unikátní školu tlumočníků znakové řeči, kraj je proti

  17:00aktualizováno  17:00
V Hradci Králové by mohla vzniknout jedinečná vyšší odborná škola vzdělávající tlumočníky do českého znakového jazyka, kterých je nedostatek. Krajští zastupitelé však snahu nepodpořili.

Na Mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici, kde by měla vzniknout i vyšší odborná škola, se studenti připravují na profesi kuchaře. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2007 v České republice kolem 74 tisíc lidí se sluchovým postižením.

Aby mohli vést plnohodnotný život a co nejvíce se zapojit do společenského života, je potřeba, aby jim v některých případech asistoval kvalifikovaný tlumočník perfektně ovládající český znakový jazyk. Například v Hradci Králové jsou ale jen tři lidé, kteří požadavek splňují.

Rozšířit jejich počty by mohla nová vyšší odborná škola, která by každé dva roky vychovala 28 nových tlumočníků ze znakového jazyka. Vzniknout měla od příštího školního roku při hradecké Mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici. Krajští zastupitelé ale snahu nepodpořili.

Na podporu nové školy vystoupila i poslankyně Berdychová

„Vzdělávání tlumočníků do českého znakového jazyka řešíme dlouhodobě, protože jich je nedostatek. Ten následně neslyšícím znemožňuje přístup ke vzdělání,“ uvedl Petr Vysuček, prezident Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.

Tato organizace se zasazovala o to, aby specializovaná škola, která by kromě tlumočníků vzdělávala i pedagogické asistenty z řad neslyšících, vznikla právě v Hradci Králové.

Školský výbor, který vznik projednával, ho nedoporučil. „Ne všechny skutečnosti uvedené v důvodové zprávě výboru ale byly tak, jak nám předložili. Měli bychom proto podpořit, aby škola od prvního září začala fungovat,“ uvedla členka výboru a zastupitelka Anna Maclová.

Na podporu nové školy vystoupila v pondělí i krajská zastupitelka a poslankyně Martina Berdychová, která se pokusila své kolegy přesvědčit, aby zřízení unikátní školy odhlasovali.

„Kraj vše odůvodňoval tím, že by musel ministerstvu navrhnout utlumení jiné školy. Není to pravda. Od ministerstva je možná podpora škol, které vyučují nový obor, jehož absolventi se dobře uplatní,“ upozornila Berdychová.

Kraj by musel dát 250 tisíc ročně

Zřízení školy by krajský rozpočet přišlo na 250 tisíc korun ročně. Vyšší odborná škola, která by vzdělávala tlumočníky, by měla být první svého druhu a její absolventi by našli uplatnění v různých odvětvích, od úřadů přes nemocnice až po školy. „Tlumočnictví českého znakového jazyka bylo nabídnuto formou celoživotního vzdělávání dospělých,“ argumentovala radní pro školství Táňa Šormová.

Podle Vysučka to ale nestačí. „Znaková řeč je plnohodnotný jazyk, k jehož perfektnímu zvládnutí nestačí jen tak nějaký kurz. K jeho studiu je potřeba několik let. Hradecká škola rovněž už má kvalifikované vyučující, kterých je jinak nedostatek,“ vysvětlil Vysuček.

Zastupitelé návrh nakonec nepodpořili a odsouhlasili pouze další prověření dostupnosti oboru tlumočník z českého znakového jazyka.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz