Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štědré dotace nebudou, proměna sjezdovky Rozárka na park se odkládá

  13:30aktualizováno  13:30
Naděje, že se někdejší sjezdovka na Novém Hradci Králové brzy změní v park, je jen malá. Projekt, pro který v anketě hlasovaly tisíce obyvatel města, u poroty rozhodující o dotaci 25 milionů propadl.

Někdejší lyžařský areál Rozárka v Hradci Králové (23.2.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

O proměně sjezdovky se začalo mluvit před několika lety, ale nápady na její využití připomínaly spíše vize barona Prášila. Mezi návrhy se vyjímaly třeba stavba bobové dráhy, chrtího závodiště či testovacího centra pro sněžná děla (více čtěte zde).

Fotogalerie

Do boje o areál zarůstající lebedou se nedávno vložilo i město s podstatně skromnějším plánem. Na jaře Rozárku se záměrem vybudovat na svahu park přihlásilo do grantové výzvy nadace Proměny. Jenže plány vzaly za své: hradecký projekt nepostoupil ani do druhého kola a radnice se stala terčem kritiky za způsob, jak se o dotaci až 25 milionů korun ucházela.

Město uspořádalo anketu, ve které hlasovaly čtyři tisíce obyvatel, vyhrál v ní právě park. „Hradecká anketka byla metodologicky až groteskně špatná,“ myslí si Aleš Dohnal z Kruhu pro občanskou společnost (KOS).

Radnice projekt nehází přes palubu

Nadační neúspěch města ho prý nepřekvapil. „Základním předpokladem udělení grantu je zapojení veřejnosti a ideálně vypsání architektonické soutěže. Přitom oboje město odmítá, a to i u daleko důležitějších investic, jako je třeba obnova Gayerových kasáren,“ míní.

I když radnice s Rozárkou neuspěla, projekt nehází přes palubu. „Město bude určitě dále usilovat o dotační titul v rámci výzvy, ať už u této nadace, pokud by podobnou výzvu měla zopakovat, anebo se bude snažit získat dotaci jinde. Nadále bude při hledání titulu zohledňovat původně stanovený záměr, tedy budoucí využití svahu pro rekreaci se zelení a s napojením Rozárky na lesopark,“ ubezpečuje mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

O soutěži

  • Hradec Králové v konkurenci dalších 33 měst se svou Rozárkou narazil a nadace do užšího výběru nezařadila ani Nové Město nad Metují
  • Ve finálové čtveřici kraj svého zástupce přesto má. V až 25milionovou dotaci může věřit Jičín, který se přihlásil se záměrem vybudovat nový park u Cidliny.
  • Vítěze na podzim vybere správní rada nadace Proměny, kromě Jičína budou o milionovou podporu soutěžit Svratecké nábřeží v Brně, klášterní zahrada v Plzni a čtrnáctihektarový Ďáblický drak, tedy území na vrchu pražského Ládví.

„I když podporu nadace získá jen jedno město, jsem přesvědčená, že tam, kde příprava projektu nebyla pouze formálním vyplněním žádosti, radnici dosud odvedená práce se může jen zúročit,“ uvádí ředitelka nadace Jitka Přerovská a připomíná, že některé radnice se v zapojování obyvatel do důležitých rozhodnutí zlepšily.

Grantová výzva má tuto skutečnost zakotvenou v podmínkách. Hradecká radnice v případě revitalizace Rozárky však vypsala anketu „naruby“, tedy s dotazem, co si lidé na svahu rozhodně nepřejí.

„Vyhrálo“ parkoviště, téměř polovině hlasujících by se však v areálu nelíbila ani restaurace a třetina tady nechce ani dětské hřiště.

„Chceme-li do města přilákat ještě více turistů, je obyčejný park málo. Já bych se přiklonil k výstavbě naučného arboreta s posezením na vyhlídkách, s jezírky a tekoucí bystřinou. Další dominantou města by se pak mohla stát nová, třeba i kamenná rozhledna,“ je přesvědčen například Hradečák Jiří Kocourek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz