Nemocnice v hradeckém kraji propustí desítky ošetřovatelek a sester

  9:06aktualizováno  9:06
Hlavně ošetřovatelky budou muset odejít z nemocnic spravovaných Královéhradeckým krajem. Ředitelé už začali rozdávat výpovědi. Letos musí ušetřit 50 milionů korun, zčásti je chtějí vzít právě z mezd těchto pracovnic.
Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto).

Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Špitály propustí řádově až desítky zdravotních sester, ošetřovatelek či uklízeček. Ti, kdo zůstanou, přijdou o zaměstnanecké benefity.

Stav nemocnic v hradeckém kraji

Letos nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví příjmy nemocnicím sníží oproti roku 2011 o 100 až 120 milionů korun. Dozorčí rada zdravotnického holdingu uložila nemocnicím, aby ušetřily 50 milionů. Celková ztráta nemocnic kraje se blíží k 250 milionům korun, z toho loňský propad předběžně činí 50 milionů.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který nemocnice řídí, zadal provedení personálního auditu, aby porovnal skutečný počet zaměstnanců s platnou personální vyhláškou. Ta garantuje nemocnicím zachování smlouvy s pojišťovnami.

"Z chirurgického oddělení musela odejít jedna ošetřovatelka, jinak jsme měli stav, který vyhláškovým tabulkám odpovídal. Víc lidí opouští internu nebo gynekologickoporodnické oddělení. Jestli to bude na odděleních znamenat i větší nával práce, to se uvidí podle toho, jak to vedení vymyslí," popsala zdravotní sestra z Náchoda, která nechtěla zveřejnit jméno.

Detailní výsledky auditu bude mít holding příští týden.

"Zatím neznám výsledky tohoto šetření, ale v některých případech máme především v oblasti středního a pomocného personálu mírný nadstav," uvedl k situaci všech nemocnic Miroslav Vávra, který dočasně řídí zdravotnický holding a vede náchodskou a rychnovskou nemocnici.

V Jičíně musí skončit 15 zaměstnanců

Například v nemocnici v Trutnově propustí čtyři uklízečky, ale zdravotníkům se výpovědi vyhnou, protože špitál žádné nadbytečné nemá. V nemocnici v Jičíně musí skončit 15 lidí, hlavně z nižšího zdravotnického personálu.

"Ne všichni dostali výpověď, někteří měli pracovní smlouvu na dobu určitou," sdělila ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková. Pro některé sestry se ještě práce v nemocnicích hledá.

"Ty, které mají plný úvazek a jsou zapracované řadu let, by se mohly přesunout mezi odděleními. Nepopírám, že k nějakým výpovědím určitě dojde, ale přesná čísla o sestrách a ostatním personálu zatím nemáme," uvedla předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Eva Smolová, která pracuje v nemocnici v Náchodě.

Šéfka odborů si stěžuje na personální vyhlášku. Podle ní se její dopad na některá oddělení ukáže teprve časem.

"Nezohledňuje počet personálu vůči těžším oddělením, jako je třeba interna. V případě onemocnění tam pak může personál chybět," podotkla Eva Smolová.

Nemocnice nemají dost peněz

Nemocnice spravované krajem, ale i další v zemi předvídají letos vážné ekonomické potíže.

Viní z toho novou úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Ta nemocnicím vyplatí za stejný počet výkonů, jaký provedly v roce 2011, o osm procent nižší platby. Kvůli tomu špitály v majetku kraje dostanou o 100 až 120 milionů korun méně.

Krajští zastupitelé zatím schválili vyrovnávací platby za poskytování veřejné služby v nemocnicích. Částka 176 milionů půjde na zajištění urgentní péče a pohotovosti, ale podle krajské radní Jany Třešňákové stačit určitě nebude. Ročně kraj posílá do nemocnic kolem 200 milionů, letos to zřejmě bude víc.

Větší šetření čeká i zdravotnický holding. Kraj ho zřídil, aby pomáhal nemocnicím s centrálními nákupy, ale podle ředitelů nemocnic holding nevypisoval dost výběrových řízení. Manažeři odešli po dohodě koncem roku (více čtěte zde).

Dočasný šéf holdingu Vávra chce změnami v systému zásobování nemocnic vyrovnat alespoň nárůst DPH. Úsporná opatření mohou dopadnout i na pacienty, některé nemocnice už avizovaly, že se možná prodlouží čekací doby na ambulancích i při operacích. V nemocnicích kraje slouží 1 500 lůžek a 2,5 tisíc zaměstnanců.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Najdete na iDNES.cz