Lidé bojují s listem na srdci za stoletou alej. U Orlice se zatím nekácí

  19:04aktualizováno  19:04
Nejen peticí, ale už i nošením listů na srdci protestují Hradečané proti kácení více než stoleté aleje na březích Orlice. Povodí Labe ale otočilo a tvrdí, že žádné masivní kácení zdravých stromů nehrozí.

Lidé v Hradci Králové nosí javorový list, chtějí zachránit alej podél Orlice (14.11.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Už 11 tisíc lidí podepsalo petici proti kácení stromů na březích Orlice. Nyní přišla s protestem v podobě symbolického listu na srdci iniciativa Nechceme holé břehy.

"Projevte nesouhlas s plánovaným kácením stromů v Hradci Králové. Noste na srdci list!" vyzývá z plakátu mladá dívka s javorovým listem připnutým na košili.

Fotogalerie

"Přestože nejsem z Hradce, bydlím tady na kolejích, ale každý den tou alejí chodím do školy. Už potkávám s listem i lidi, které neznám, a jsem rád, že jim kácení stromů není lhostejné," vysvětluje mluvčí iniciativy Denis Patlejch, jenž studuje Fakultu informatiky a managementu na hradecké univerzitě.

Protesty Hradečanů rozpoutalo začátkem října barevné označení, které se objevilo na více než 300 stromech rostoucích na obou březích Orlice už od roku 1905.

Povodí připustilo kácení. Pak mluvilo o evidenci

Pracovníci Povodí Labe se nejdříve netajili tím, že oranžová tečka znamená pokyn ke kácení, ale pak otočili a začali tvrdit, že označení neznamená smrt, ale pouze evidenci těchto stromů.

"U stromů označených barvou už bylo provedeno mapování a toto označení neznamená, že je strom určen ke kácení," mírnila rozhořčení lidí mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Ještě na začátku října ale pro MF DNES uvedla: "Ty stromy jsou problém a je potřeba s tím něco udělat. (...) Při jejich vyvrácení hrozí protržení ochranných hrází a následné zatopení části města."

Úředníci potvrzují, že se mělo kácet

Následné tvrzení ředitele Povodí Labe, že záměr vykácet 300 stromů nikdy ani neexistoval, vyvrací také úředníci hradeckého magistrátu a další svědci, s nimiž zaměstnanci Povodí Labe o kácení údajně jednali.

"Já osobně jsem u toho nebyla, ale kolegům na dotaz, co znamenají ty tečky na stromech, pracovníci Povodí sdělili, že ty stromy mají být vykáceny. Slyšelo to více svědků," trvá na svém vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá.

Na Povodí Labe už poslala dopis s výhradami, nyní čeká na další kroky druhé strany. "Předpokládáme, že stále platí to, na čem jsme se domluvili. Že až bude něco připraveno, tak to s námi přednostně projednají, než podají oficiální žádost," dodává vedoucí odboru životního prostředí.

Posoudí zdravotní stav stromů

Povodí Labe chce do konce roku zpracovat posudky zdravotního stavu 108 let staré aleje a o kácení odborníci rozhodnou až teprve na základě zjištěného poškození, špatné stability nebo třeba napadení houbovými chorobami.

"Pro rizikové stromy zadáme vypracování koncepce s návrhem řešení a dlouhodobé péče, jako jsou úpravy korun, monitoring, skácení," dodává Burianová. Tento návrh předloží Povodí Labe hradeckému magistrátu pravděpodobně v červnu 2014.

Zdravé stromy prý přežijí, odpůrci tomu nevěří

Do té doby se stromů pily údajně nedotknou a přežít by měly všechny zdravé duby, javory, břízy a topoly, mezi nimiž jsou i chráněné druhy nebo například javor mléč pyšnící se titulem Hradecký strom roku.

"Nevěřím tomu. Spíš jim jde o to, aby to lidi přestali řešit a až se to přestane řešit, tak se to pokácí," myslí si jednadvacetiletý student hradecké univerzity původem z Litoměřic, který vymyslel "listový protest".

Na plánované kácení upozornili také ochránci přírody. "Dokladů o tom, že Povodí Labe hodlalo označené stromy skutečně kácet, je dost. Je například zajímavé, že nikdo neoznačkoval stromy pod hrází, ale jen na jejím vrcholu. Ty tedy nikdo evidovat nebude?" ptá se hradecký zastupitel Adam Záruba, podle něhož se podobné kácení chystá i na jižní Moravě a na březích Chrudimky.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Za útok na partnerku a spolubydlícího dostal cizinec 4,5 roku vězení

Vazební věznice Hradec Králové

Za zbití krajana kovovou tyčí a napadení partnerky si Polák Pavel G. u Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl trest...

Chov jižních nosorožců má ve Dvoře nastartovat nová samice z Francie

Do safari parku ve Dvoře Králové dorazila nová samice nosorožce bílého jižního...

Hned dva nosorožci během tří dnů přibyli do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. V neděli se narodilo historicky...

V Krkonoších už čtvrtý den sněží, hrozí takzvané klouzavé laviny

Velká Úpa na záběru kamery (11. 12. 2018)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších první stupeň lavinového nebezpečí. Důvodem je vydatnější chumelení, které...

Najdete na iDNES.cz