Lidé v Hradci Králové nosí javorový list, chtějí zachránit alej podél Orlice (14.11.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lidé bojují s listem na srdci za stoletou alej. U Orlice se zatím nekácí

  • 9
Nejen peticí, ale už i nošením listů na srdci protestují Hradečané proti kácení více než stoleté aleje na březích Orlice. Povodí Labe ale otočilo a tvrdí, že žádné masivní kácení zdravých stromů nehrozí.

Už 11 tisíc lidí podepsalo petici proti kácení stromů na březích Orlice. Nyní přišla s protestem v podobě symbolického listu na srdci iniciativa Nechceme holé břehy.

"Projevte nesouhlas s plánovaným kácením stromů v Hradci Králové. Noste na srdci list!" vyzývá z plakátu mladá dívka s javorovým listem připnutým na košili.

"Přestože nejsem z Hradce, bydlím tady na kolejích, ale každý den tou alejí chodím do školy. Už potkávám s listem i lidi, které neznám, a jsem rád, že jim kácení stromů není lhostejné," vysvětluje mluvčí iniciativy Denis Patlejch, jenž studuje Fakultu informatiky a managementu na hradecké univerzitě.

Protesty Hradečanů rozpoutalo začátkem října barevné označení, které se objevilo na více než 300 stromech rostoucích na obou březích Orlice už od roku 1905.

Povodí připustilo kácení. Pak mluvilo o evidenci

Pracovníci Povodí Labe se nejdříve netajili tím, že oranžová tečka znamená pokyn ke kácení, ale pak otočili a začali tvrdit, že označení neznamená smrt, ale pouze evidenci těchto stromů.

"U stromů označených barvou už bylo provedeno mapování a toto označení neznamená, že je strom určen ke kácení," mírnila rozhořčení lidí mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Ještě na začátku října ale pro MF DNES uvedla: "Ty stromy jsou problém a je potřeba s tím něco udělat. (...) Při jejich vyvrácení hrozí protržení ochranných hrází a následné zatopení části města."

Úředníci potvrzují, že se mělo kácet

Následné tvrzení ředitele Povodí Labe, že záměr vykácet 300 stromů nikdy ani neexistoval, vyvrací také úředníci hradeckého magistrátu a další svědci, s nimiž zaměstnanci Povodí Labe o kácení údajně jednali.

"Já osobně jsem u toho nebyla, ale kolegům na dotaz, co znamenají ty tečky na stromech, pracovníci Povodí sdělili, že ty stromy mají být vykáceny. Slyšelo to více svědků," trvá na svém vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá.

Na Povodí Labe už poslala dopis s výhradami, nyní čeká na další kroky druhé strany. "Předpokládáme, že stále platí to, na čem jsme se domluvili. Že až bude něco připraveno, tak to s námi přednostně projednají, než podají oficiální žádost," dodává vedoucí odboru životního prostředí.

Posoudí zdravotní stav stromů

Povodí Labe chce do konce roku zpracovat posudky zdravotního stavu 108 let staré aleje a o kácení odborníci rozhodnou až teprve na základě zjištěného poškození, špatné stability nebo třeba napadení houbovými chorobami.

"Pro rizikové stromy zadáme vypracování koncepce s návrhem řešení a dlouhodobé péče, jako jsou úpravy korun, monitoring, skácení," dodává Burianová. Tento návrh předloží Povodí Labe hradeckému magistrátu pravděpodobně v červnu 2014.

Zdravé stromy prý přežijí, odpůrci tomu nevěří

Do té doby se stromů pily údajně nedotknou a přežít by měly všechny zdravé duby, javory, břízy a topoly, mezi nimiž jsou i chráněné druhy nebo například javor mléč pyšnící se titulem Hradecký strom roku.

"Nevěřím tomu. Spíš jim jde o to, aby to lidi přestali řešit a až se to přestane řešit, tak se to pokácí," myslí si jednadvacetiletý student hradecké univerzity původem z Litoměřic, který vymyslel "listový protest".

Na plánované kácení upozornili také ochránci přírody. "Dokladů o tom, že Povodí Labe hodlalo označené stromy skutečně kácet, je dost. Je například zajímavé, že nikdo neoznačkoval stromy pod hrází, ale jen na jejím vrcholu. Ty tedy nikdo evidovat nebude?" ptá se hradecký zastupitel Adam Záruba, podle něhož se podobné kácení chystá i na jižní Moravě a na březích Chrudimky.

,