Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My vám dovolíme v Hradci supermarket, vy nám postavíte posilovnu

  9:26aktualizováno  9:26
Plány na stavbu nového supermarketu rozdělují nejen obyvatele Slezského Předměstí v Hradci Králové, ale i komisi samosprávy. Tu možná pomůže přesvědčit slib investora, že vybuduje posilovnu pro seniory.
Většina pondikatelů a obyvatel Hradce další supermarket nechtějí (ilustrační snímek).

Většina pondikatelů a obyvatel Hradce další supermarket nechtějí (ilustrační snímek). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ani tři roky poté, co hradečtí zastupitelé „roztrhali“ plány na stavbu supermarketu naproti centru Futurum, se Penny Market nevzdává. Poté, co nerad upustil od projektu v Brněnské ulici, vyhlédl si jinou kontroverzní lokalitu.

Tentokrát by firma ráda stavěla svůj obchod v někdejším historickém průmyslovém areálu vedle restaurace Budvarky na Slezském Předměstí. Zastavět míní více než 1 600 metrů čtverečních, v plánu je i parkoviště.

Většina podnikatelů a obyvatel stavbu nechce

Záměr Penny Marketu stejně jako v roce 2011 vyvolává diskuse. Zatímco místní podnikatelé téměř jednohlasně protestují a část obyvatel se domnívá, že další obchodní centrum už je zbytečným luxusem, najdou se i příznivci, byť jsou spíš v menšině. „Mně to nevadí, aspoň to budu mít blíž na nákup,“ říká Milada Fenclová.

„Už léta nakupuju v potravinách Pemi na rohu. Myslím, že další konkurence je naprosto převálcuje stejně jako další obchodníky. Já jsem proti,“ uvádí Jakub Němec.

Centrum je zbytečné rovněž podle vedoucí potravin Jitky Bursové: „Kupní síla tady v okolí není taková, aby se uživil. Zákazníci začínají být supermarkety přesycení. My si na sebe naštěstí dokážeme vydělat. Myslím si, že v dnešní době malé obchody jako jsme my nezaniknou.“

Komise zůstává neutrální

Podobná nejednotnost panuje i v komisi místní samosprávy (KMS). Právě o její názor se chce v rozhodující chvíli opřít město.

„Zůstáváme neutrální, protože i uvnitř komise jsou hlasy pro a proti,“ říká předseda Miloslav Devetter. „Komise místní samosprávy je pro mě rozhodujícím partnerem. Její konečný názor ještě neznám a budu na něj netrpělivě čekat,“ zdůrazňuje náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Plány Penny Marketu zatím předběžně projednal i výbor pro územní plánování. „Zatím nepřijal ani souhlasné, ani odmítavé stanovisko,“ pokračuje náměstek. KMS je zatím názorově nejednotná, ale existuje plán, který jí může pomoci najít shodu: nová posilovna pro seniory pod širým nebem.

„V případě splnění slibu, že její vybudování zaplatí investor, nebudeme při přípravě a realizaci stavby klást překážky,“ zdůrazňuje Devetter.

Ani sportoviště jako „odpustek“ by ale nepřesvědčilo odpůrkyni projektu - náměstkyni primátora Annu Maclovou. „Obávám se vylidnění Pospíšilovy třídy i nárůstu dopravy. V neposlední řadě mi nesedí ani krabicoidní tvary předpokládané stavby,“ zdůrazňuje.

Zástupce investora Jiří Langer však odráží všechny námitky: „Nebude to žádná velká stavba, počítá se s výškou zhruba jedenáct metrů, a bude to budova, která se tam bude hodit. Také si nemyslím, že obchodníci budou ohroženi. Ti kvalitní se udrží i nadále. Nevím, proč by tomu tak nemělo být. Možná skončí ti, kteří tu kvalitu nemají.“
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz