Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesy ČR dají miliony do potoků. Bez údržby jsou hrozbou při povodních

  9:30aktualizováno  9:30
Rozsáhlá protipovodňová opatření, budování malých vodních nádrží či velké opravy koryt potoků plánují na území celé země v následujících čtyřech letech Lesy ČR. Projekty, které do budoucna pomohou krajině, aby se lépe vyrovnávala s velkou vodou, státní podnik plánuje uskutečnit i v Královéhradeckém kraji.

Voda se prohnala i Svobodou nad Úpou (červen 2013). | foto: Policie ČR

Pomůže i s údržbou toků v malých obcích, které by se svým rozpočtem neměly šanci se do takové akce pustit.

Fotogalerie

Jen v letošním plánu mají Lesy ČR v Královéhradeckém kraji v plánu tři protipovodňové akce v hodnotě téměř tří milionů korun. Nejnákladnější bude rekonstrukce betonových zdí, oprava přelivné hrany a odstranění nánosů pod mostem kolem vodního toku Brodec v obci Přestavlky na Rychnovsku.

Rozpočet zakázky je necelých 1,4 milionu korun, což je více než čtvrtina rozpočtu obce Borovnice, pod kterou Přestavlky se 125 obyvateli spadají. „Zahájení plánujeme ještě v tomto roce. Bude to záležet na úspěšnosti výběrového řízení a na přidělení dotace,“ říká mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Veřejnou zakázku za více než tři čtvrtě milionu korun vypíše podnik také na vyčištění části Bohdašínského potoka u Nového Města nad Metují. Jeho sedimentační prostory budou zbaveny dlouholetých nánosů, aby mohly opět sloužit jako plocha na zachytávání splavenin, které by jinak putovaly až do řeky Metuje. Zakázka je před soutěží vyčíslena na 788 tisíc korun.

Třetí stavební akce pomůže ochránit domy podél Sedloňovského potoka ve stejnojmenné obci. „Část zdí budeme kompletně rekonstruovat včetně nového základu a odvodnění rubové strany zdi. Část zdí pak opravíme, osázíme vypadané kameny a vyspárujeme. Rovněž opravíme kamennou dlažbu ve dně a spárování přídlažeb na konci úseku,“ popisuje Jouklová.

Podnik už má podepsanou smlouvu o díle, opravy přijdou na 650 tisíc korun a Lesům ČR se je podaří částečně uhradit z dotací ministerstva životního prostředí.

Zjišťují, zda by mohly vzniknout malé vodní elektrárny

V příštích letech plánuje státní podnik se sídlem v Hradci Králové řadu dalších projektů. V celé České republice chce do roku 2020 realizovat 170 větších staveb zaměřených na ochranu proti povodním či na rozsáhlé opravy koryt potoků. „Odhadujeme miliardové náklady,“ říká výrobně technický ředitel podniku Václav Lidický.

Lesy České republiky spravují po celé České republice 38 tisíc kilometrů malých vodních toků. Správa toků, která se nachází i na území Královéhradeckého kraje, se stará o 5 705 kilometrů.

„Spravujeme pouze drobné vodní toky, nikoliv řeky, které spadají pod povodí. Naše investice do nich je tedy spíš služba veřejnosti, ze které nemáme žádné výnosy,“ říká generální ředitel Daniel Szórád. Jen v loňském roce podnik utratil za správu svých malých vodních toků v celé zemi skoro 460 milionů korun.

I přesto se Lesy ČR chtějí pokusit o využití vybraných potoků a vypsaly proto grant na prověření toho, zda je reálné na některých z nich vybudovat malé vodní elektrárny. „Inspirujeme se v Rakousku, kde to takto funguje. Jejich výhodou oproti nám však je, že tam mají vysoké hory,“ říká Szórád.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz