Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesy ČR dají miliony do potoků. Bez údržby jsou hrozbou při povodních

  9:30aktualizováno  9:30
Rozsáhlá protipovodňová opatření, budování malých vodních nádrží či velké opravy koryt potoků plánují na území celé země v následujících čtyřech letech Lesy ČR. Projekty, které do budoucna pomohou krajině, aby se lépe vyrovnávala s velkou vodou, státní podnik plánuje uskutečnit i v Královéhradeckém kraji.

Voda se prohnala i Svobodou nad Úpou (červen 2013). | foto: Policie ČR

Pomůže i s údržbou toků v malých obcích, které by se svým rozpočtem neměly šanci se do takové akce pustit.

Fotogalerie

Jen v letošním plánu mají Lesy ČR v Královéhradeckém kraji v plánu tři protipovodňové akce v hodnotě téměř tří milionů korun. Nejnákladnější bude rekonstrukce betonových zdí, oprava přelivné hrany a odstranění nánosů pod mostem kolem vodního toku Brodec v obci Přestavlky na Rychnovsku.

Rozpočet zakázky je necelých 1,4 milionu korun, což je více než čtvrtina rozpočtu obce Borovnice, pod kterou Přestavlky se 125 obyvateli spadají. „Zahájení plánujeme ještě v tomto roce. Bude to záležet na úspěšnosti výběrového řízení a na přidělení dotace,“ říká mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Veřejnou zakázku za více než tři čtvrtě milionu korun vypíše podnik také na vyčištění části Bohdašínského potoka u Nového Města nad Metují. Jeho sedimentační prostory budou zbaveny dlouholetých nánosů, aby mohly opět sloužit jako plocha na zachytávání splavenin, které by jinak putovaly až do řeky Metuje. Zakázka je před soutěží vyčíslena na 788 tisíc korun.

Třetí stavební akce pomůže ochránit domy podél Sedloňovského potoka ve stejnojmenné obci. „Část zdí budeme kompletně rekonstruovat včetně nového základu a odvodnění rubové strany zdi. Část zdí pak opravíme, osázíme vypadané kameny a vyspárujeme. Rovněž opravíme kamennou dlažbu ve dně a spárování přídlažeb na konci úseku,“ popisuje Jouklová.

Podnik už má podepsanou smlouvu o díle, opravy přijdou na 650 tisíc korun a Lesům ČR se je podaří částečně uhradit z dotací ministerstva životního prostředí.

Zjišťují, zda by mohly vzniknout malé vodní elektrárny

V příštích letech plánuje státní podnik se sídlem v Hradci Králové řadu dalších projektů. V celé České republice chce do roku 2020 realizovat 170 větších staveb zaměřených na ochranu proti povodním či na rozsáhlé opravy koryt potoků. „Odhadujeme miliardové náklady,“ říká výrobně technický ředitel podniku Václav Lidický.

Lesy České republiky spravují po celé České republice 38 tisíc kilometrů malých vodních toků. Správa toků, která se nachází i na území Královéhradeckého kraje, se stará o 5 705 kilometrů.

„Spravujeme pouze drobné vodní toky, nikoliv řeky, které spadají pod povodí. Naše investice do nich je tedy spíš služba veřejnosti, ze které nemáme žádné výnosy,“ říká generální ředitel Daniel Szórád. Jen v loňském roce podnik utratil za správu svých malých vodních toků v celé zemi skoro 460 milionů korun.

I přesto se Lesy ČR chtějí pokusit o využití vybraných potoků a vypsaly proto grant na prověření toho, zda je reálné na některých z nich vybudovat malé vodní elektrárny. „Inspirujeme se v Rakousku, kde to takto funguje. Jejich výhodou oproti nám však je, že tam mají vysoké hory,“ říká Szórád.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Najdete na iDNES.cz