Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchodští zablokovali dopravu u Slávie. Schází jim obchvat města

  9:19aktualizováno  16:05
Zhruba sto lidí zastavilo po půl čtvrté odpoledne dopravu na náchodské kruhové křižovatce u Slávie. Dvacetiminutovou blokádu svolalo občanské sdružení Obchvat Náchoda na protest proti scházejícímu obchvatu města. Chtějí ho přesto, že se situace v posledních třech letech zlepšila.

Protestní blokáda dopravy na kruhové křižovatce u Slávie v Náchodě měla upozornit na chybějící obchvat města. (19. 9. 2014) | foto: Michal FantaMF DNES

„Přijďte podpořit přípravu a výstavbu obchvatu Náchoda. Ukažme, že nám záleží na prostředí, ve kterém žijeme,“ vyzvalo sdružení na svém webu. Zároveň pozvalo na křižovatku flašinetáře. Sdružení ohlásilo na policii a úřadech, že shromáždění občanů u křižovatky potrvá od 15 do 17 hodin. Samotná blokáda začala v 15:30 a skončila po dvaceti minutách.

Fotogalerie

Na Pražské ulici, kudy vede mezinárodní silnice do Polska, se tvořily kolony aut. Provoz zablokoval na kruhovém objezdu nekonečný proud chodců s gymnastkami i cyklisty.

„Prosíme jak řidiče, tak chodce o vzájemnou toleranci a ohleduplnost. Policisté budou monitorovat shromáždění kvůli zajištění bezpečnosti,“ nabádala mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. Podle reportérky se ale někteří řidiči snažili na kruhový objezd i přes korzující dav vjíždět. 

Sdružení Obchvat Náchoda svolalo protestní shromáždění ke kruhové křižovatce u Slávie už počtvrté, aby na problém s dopravou v centru města znovu upozornilo.

"Záměr stavby obchvatu se neustále posouvá. Dnešní blokáda je upozornění pro poslance, protože je velký problém, že se do územních řízení odvolávají organizace postupně a protahují je," vysvětlil předseda občanského sdružení Jan Chaloupka.

Obchvat Náchoda

Stavba obchvatu se připravuje 17 let, ale zatím nezískala územní rozhodnutí. Prosazovaná severní varianta obchvatu povede v délce 6,5 km od Vysokova přes Kramolnu, Babí a Dolní Radechovou do Bělovsi. Má mít dva tunely, 18 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Plánovaný obchvat Náchoda na silnici I/33.

Ředitelství silnic a dálnic odhaduje jeho cenu bez daně na 2,8 miliardy korun, v roce 2012 byla příprava obchvatu pozastavena. Proti stavbě protestuje část lidí, další se sdružili do spolku pro obchvat. Kvůli dopravě už pořádali tři blokády.

Obchvat Náchoda zůstává po sedmnácti letech příprav pořád jen jako čára na papíře. Krajský úřad vrátil loni vydané územní rozhodnutí zpět náchodskému stavebnímu úřadu, protože některá vyjádření institucí už byla zastaralá.

Teď je územní řízení stále přerušené. Podle starosty se však už přece jen rýsuje, že se znovu rozběhne, možná už v říjnu.

"Máme vyjádření všech dotčených orgánů kromě ministerstva životního prostředí. Pevně věřím, že už snad není nic, na co by se odpůrci obchvatu mohli odvolávat," řekl starosta Jan Birke. Protestu se osobně nezúčastnil, i když radnice i on osobně obchvat podporuje. Nechtěl však blokádou trestat řidiče.

Stavba už získala před osmi lety posudek vlivu na životní prostředí, ale má hlasité kritiky, byť je jich menšina. Několika občanským sdružením se nelíbí ničení krajiny kolem Náchoda nebo hluková zátěž pro obyvatele tamních vesnic.

Náchodem v současnosti jezdí kolem dvaceti tisíc vozidel denně, z toho asi dva tisíce kamionů. Lidé si stěžují hlavně na hluk, vibrace a zplodiny z projíždějících aut. I když Ředitelství silnic a dálnic v minulosti zaplatilo výměnu oken lidem v panelových domech na Pražské ulici, znečištěné prostředí se nemění.

Náchod čeká na obchvat i kvůli tomu, že se po osmi letech v červenci znovu rozběhla výstavba chybějícího úseku 2,5 kilometru dálnice D11 z Osiček do Hradce Králové. Její další pokračování má vést směrem na Smiřice a Jaroměř, větší část pozemků tam už stát vykoupil.

Když radnice v roce 2011 otočila dopravu v několika jednosměrkách v centru, průjezd městem se o hodně zlepšil. Ve špičkách se však stejně tvoří kolony. Stát pomůže Náchodu dílčími úpravami, které zlepší průjezd i bezpečnost. Už vybudoval novou kruhovou křižovatku v Bělovsi u Kauflandu, upravil kruh u Itálie a nedávno dokončil opravy silnice I/14 směrem na Červený Kostelec.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz