Hluk trápí asi třetinu Hradečáků. Kritiku sklidilo i Velké náměstí

  7:05aktualizováno  7:05
Hluk a znečištěné ovzduší trápí lidi v Hradci Králové. Jiní se zase bojí, že když ztratí práci, rovnocennou už neseženou. I když život v Hradci vyhlíží podle většiny výsledků městského průzkumu dobře, úplná pohádka to není.

Lidé v Hradci Králové si stěžují na hlučná auta i kolony v dopravě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průzkum spokojenosti obyvatel Hradce Králové z letošního léta není jen plný pozitiv (více čtěte zde).

Výsledky, o které se postarala společnost Augur Consulting, poukázaly i na věci, jež obyvatele Hradce Králové trápí a které by měl magistrát začít rychle a důsledně řešit.

Hradečáci jsou nespokojení například se stavem Velkého náměstí, s nedostatečným pokrokem ve výstavbě fotbalového stadionu nebo příliš malým koupalištěm. Trápí je i nezaměstnanost a znečištění ovzduší, na které si oproti minulým letům stěžuje víc lidí.

1Hluk: 31,5 %

Zatímco v roce 2009, kdy si královéhradecký magistrát nechal dělat stejný průzkum, hluk v okolí bydliště obtěžoval jen 24,3 procenta obyvatel Hradce, dnes už je nepříjemný 31,5 procenta. Za velmi obtěžující ho označilo dokonce téměř 11 procent dotazovaných.

2Znečištění ovzduší: 21,7 %

Oproti minulému výzkumu vzrostl i počet lidí stěžujících si na znečištěné ovzduší v okolí bydliště, které jim způsobuje doprava. V roce 2009 bylo nespokojeno 17 procent lidí, dnes to obtěžuje více než každého pátého.

Asi nejproblematičtější z hlediska hlučnosti i znečištění ovzduší je v Hradci Okružní ulice, kterou denně projedou tisíce osobních i nákladních automobilů.

I proto se v této části prodávají byty za velmi nízké ceny. Tiché a voňavé bydlení nemají ani lidé v okolí Brněnské ulice, která je hlavním tahem na jižní Moravu.

3Strach o práci: 34,8 %

Více než třetina oslovených obyvatel Hradce tazatelům na otázku, jestli se do konce následujících dvou let obávají ztráty svého zaměstnání, odpověděla, že ano.

Když měli ohodnotit své reálné možnosti na získání adekvátní práce v Hradci Králové, pokud by ztratili stávající, celých 52 procent je označilo za špatné.

"K tomu se těžko vyjadřuje, protože situace každého člověka je jiná. Podle našich údajů by se ale zaměstnanost neměla výrazně zhoršovat. V průběhu příštího roku dokonce očekáváme postupné zlepšování," tvrdí ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Je prý optimistou v očekávání, že evropská ekonomika, která se pomalu začíná vzpamatovávat, přesvědčí zaměstnavatele, aby polevili ze své opatrnosti a začali nabírat nové lidi.

Přes 8 procent dotazovaných lidí má osobní zkušenost, že v uplynulých dvou letech přišli o práci. Někdo z blízkých ztratil v té době zaměstnání u 22 procent oslovených, 1,3 procenta lidí přiznalo, že v posledních dvou letech přišli o práci oni i někdo z členů jejich rodiny.

4Nejzávažnější problémy

Když měli dotazovaní popsat, co je v Hradci Králové nejvíc zlobí, téměř 19 procent z nich si stěžovalo na parkování, a to především na jeho ceny, málo míst a na parkovací systém.

Dalšímu nezanedbatelnému množství – 14,2 procentu oslovených – vadí dopravní situace ve městě, především kolony na okruhu.

Podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové k průzkumu vedení města často přihlíží v případech, když řeší nějaký problém. "Je to pro něj pomůcka, takový tahák. Samozřejmě ale s ohledem na rozpočet," říká.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Ukradl dvě bundy za sto tisíc, svoji v obchodě nechal. Našli jej podle DNA

Dvě bundy za 100 tisíc. Kořist zloděje ze Špindlu

Dvě drahé značkové bundy za více než sto tisíc korun ukradl loni v lednu z obchodu ve Špindlerově Mlýně zloděj z...

Další z rubriky

Otec držel dcerce nůž u krku, řekl soud. Muži vyměřil 5,5 roku vězení

Soud (ilustrační foto)

Krajský soud v Hradci Králové poslal na 5,5 roku do vězení Josefa D., který je obžalovaný, že vzal svou dvouletou dceru...

Obalovna v Týništi chce pořídit záložní zdroj, lidé se bojí znečištění

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím nemůže vybudovat záložní tepelný zdroj na hnědouhelný...

Vznik republiky slavil Trutnov až v prosinci, německá většina stát odmítla

Symbolem monarchie byla v Trutnově socha Josefa II. Češi ji odstranili v roce...

Pouze vyvěšením červenobílého praporu si Češi v tehdy německém Trutnově připomněli 28. října 1918 vyhlášení...

Najdete na iDNES.cz