Hluk trápí asi třetinu Hradečáků. Kritiku sklidilo i Velké náměstí

  7:05aktualizováno  7:05
Hluk a znečištěné ovzduší trápí lidi v Hradci Králové. Jiní se zase bojí, že když ztratí práci, rovnocennou už neseženou. I když život v Hradci vyhlíží podle většiny výsledků městského průzkumu dobře, úplná pohádka to není.

Lidé v Hradci Králové si stěžují na hlučná auta i kolony v dopravě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průzkum spokojenosti obyvatel Hradce Králové z letošního léta není jen plný pozitiv (více čtěte zde).

Výsledky, o které se postarala společnost Augur Consulting, poukázaly i na věci, jež obyvatele Hradce Králové trápí a které by měl magistrát začít rychle a důsledně řešit.

Hradečáci jsou nespokojení například se stavem Velkého náměstí, s nedostatečným pokrokem ve výstavbě fotbalového stadionu nebo příliš malým koupalištěm. Trápí je i nezaměstnanost a znečištění ovzduší, na které si oproti minulým letům stěžuje víc lidí.

1Hluk: 31,5 %

Zatímco v roce 2009, kdy si královéhradecký magistrát nechal dělat stejný průzkum, hluk v okolí bydliště obtěžoval jen 24,3 procenta obyvatel Hradce, dnes už je nepříjemný 31,5 procenta. Za velmi obtěžující ho označilo dokonce téměř 11 procent dotazovaných.

2Znečištění ovzduší: 21,7 %

Oproti minulému výzkumu vzrostl i počet lidí stěžujících si na znečištěné ovzduší v okolí bydliště, které jim způsobuje doprava. V roce 2009 bylo nespokojeno 17 procent lidí, dnes to obtěžuje více než každého pátého.

Asi nejproblematičtější z hlediska hlučnosti i znečištění ovzduší je v Hradci Okružní ulice, kterou denně projedou tisíce osobních i nákladních automobilů.

I proto se v této části prodávají byty za velmi nízké ceny. Tiché a voňavé bydlení nemají ani lidé v okolí Brněnské ulice, která je hlavním tahem na jižní Moravu.

3Strach o práci: 34,8 %

Více než třetina oslovených obyvatel Hradce tazatelům na otázku, jestli se do konce následujících dvou let obávají ztráty svého zaměstnání, odpověděla, že ano.

Když měli ohodnotit své reálné možnosti na získání adekvátní práce v Hradci Králové, pokud by ztratili stávající, celých 52 procent je označilo za špatné.

"K tomu se těžko vyjadřuje, protože situace každého člověka je jiná. Podle našich údajů by se ale zaměstnanost neměla výrazně zhoršovat. V průběhu příštího roku dokonce očekáváme postupné zlepšování," tvrdí ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Je prý optimistou v očekávání, že evropská ekonomika, která se pomalu začíná vzpamatovávat, přesvědčí zaměstnavatele, aby polevili ze své opatrnosti a začali nabírat nové lidi.

Přes 8 procent dotazovaných lidí má osobní zkušenost, že v uplynulých dvou letech přišli o práci. Někdo z blízkých ztratil v té době zaměstnání u 22 procent oslovených, 1,3 procenta lidí přiznalo, že v posledních dvou letech přišli o práci oni i někdo z členů jejich rodiny.

4Nejzávažnější problémy

Když měli dotazovaní popsat, co je v Hradci Králové nejvíc zlobí, téměř 19 procent z nich si stěžovalo na parkování, a to především na jeho ceny, málo míst a na parkovací systém.

Dalšímu nezanedbatelnému množství – 14,2 procentu oslovených – vadí dopravní situace ve městě, především kolony na okruhu.

Podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové k průzkumu vedení města často přihlíží v případech, když řeší nějaký problém. "Je to pro něj pomůcka, takový tahák. Samozřejmě ale s ohledem na rozpočet," říká.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

Pálenku umí z borůvek i mrkve, zájem o ni vzrostl po metanolové aféře

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého...

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého chléva palírnu. Od té doby je v ní zavřený...

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz