Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti v průzkumu chválí krajské nemocnice, hradecká hospodaří nejlíp

  10:15aktualizováno  10:15
Stovky pacientů vystavily zdravotnickým zařízením v Hradeckém kraji velmi dobré vysvědčení v průzkumu spokojenosti. Fakultní nemocnice v Hradci Králové má nejlepší hospodaření z velkých špitálů v zemi.
Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Kdyby ministr zdravotnictví Leoš Heger rozdával vysvědčení, nemocnice v Královéhradeckém kraji by prošly docela dobře. Vypovídá o tom nový žebříček "Nemocnice České republiky 2012", který sestavilo neziskové sdružení HealthCare Institute.

Nejlépe v kraji dopadla nemocnice v Jičíně, u pacientů na lůžkách vyhrála už druhým rokem v průzkumu spokojenosti. Lidé vystavili opakovaně dobrý účet i královédvorské nemocnici.

"Nemyslím, že je to náhoda, kvalitě poskytované péče se věnujeme hodně. Zavedli jsme systém interního hodnocení kvality, pořádáme vnitřní dotazníkové akce. Výsledek v žebříčku je projevem dlouhodobé práce," myslí si ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Hodnotitelé v žebříčku porovnávali spokojenost pacientů na lůžkách i v ambulancích, zkoumali spokojenost zaměstnanců i finanční postavení nemocnic. Do průzkumu se zapojilo celkem 159 nemocnic, účastnilo se přes 62 tisíc pacientů a necelých pět tisíc zaměstnanců. Absolutním vítězem se stala Karvinská hornická nemocnice.

Dobrá zpráva pro pacienty v Královéhradeckém kraji je, že se nemusí obávat pobytu v žádné ze zdejších menších nemocnic. Osmdesát procent lidí je pochválilo, i když pravda je, že slaběji hodnotí ambulance. V horních patrech ambulantní hitparády se objevil jen Trutnov a Náchod.

Potvrzuje to i jeden z pacientů. "Docházím do ortopedické ambulance v Náchodě, kde jsou sestry i lékař velmi ochotní," říká starší muž z Náchodska, který nechtěl zveřejnit jméno. Tím však jeho chvála končí. Před časem si nechal vyměnit koleno, jenže se to prý moc nepovedlo a sužovaly ho velké bolesti.

Žebříček nemocnic v Královéhradeckém kraji

Podle hospitalizovaných pacientů

1. Jičín 90,12 %

2. Rychnov n. K. 88,31 %

3. Dvůr Králové n. L. 87,37 %

Nejlepší v ČR je Masarykův onkologický ústav v Brně (95,78 %).

Podle ambulantních pacientů

1. Trutnov 87,09 %

2. Náchod 80,51 %

3. Rychnov n. K. 75,89 %

Nejlepší v ČR je Karvinská hornická nemocnice (93,74 %).

Podle zaměstnanců

1. Rychnov n. K. 70,66 %

2. Trutnov 67,67 %

Nejlepší v ČR je Karvinská hornická nemocnice (79,26 %).

Do Náchoda šel až po roce na další operaci a na pobyty na lůžkové ortopedii vzpomíná jen nerad. "Pacienti leží po osmi na pokojích, vše je to staré, na spoustu lidí připadá jeden záchod. Některé sestry byly neochotné například při mytí pacientů. Naštěstí tam byly i ty, které i pomáhají," míní muž. Pět týdnů strávil letos na rehabilitaci v Hostinném, což prý bylo nesrovnatelné. Ocenil lepší vybavení, novější prostředí i teplé večeře.

Nemocnice soutěžily i v kategorii finančního zdraví za loňský rok. Mezi jedenácti fakultními nemocnicemi byla na první příčce ta hradecká, posuzovatelé však zároveň upozornili, že všechna zařízení si vedla pouze průměrně.

"Letošní hospodaření je složitější, musíme už zapojovat rezervní fond. V dalším roce to vypadá poměrně špatně. I my jako hypoteticky nejzdravější instituce bychom se mohli dostat do propadu v řádu několika set milionů korun. Financování je třeba nějakým způsobem přestavět," tvrdí ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Fakultní nemocnice se letos neúčastnila žebříčku spokojenosti. Loni byla třetí v kraji u pacientů na lůžkách a vyhrála i titul nejusměvavější nemocnice v zemi.

Ve finančním hodnocení uspěla letos i další zařízení v kraji. První privátní chirurgické centrum v Hradci Králové vybojovalo sedmé místo mezi 51 obchodními společnostmi, hned za ním je královédvorská nemocnice. Velký skok ve výsledcích udělala nemocnice Vrchlabí. Z loňského čtyřicátého místa poskočila na třináctou pozici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Z Matiky pro spolužáky už učí víc než 120 škol, teď chce dobýt Slovensko

Marek Liška se svými učebnicemi Matika pro spolužáky

Matice pro spolužáky, projektu bývalého studenta hradeckého gymnázia J. K. Tyla Marka Lišky, se po pěti letech...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz