Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První den soudu o podvodu za půl miliardy zabralo promítání obžaloby

  14:46aktualizováno  14:46
Královéhradecký krajský soud se začal opět prokousávat čtyřmi a půl tisíci stran obžaloby, která se týká podvodů v chrudimské společnosti Progres Invest. Ta podle spisu v 90. letech minulého století připravila přes 21 tisíc lidí o téměř půl miliardy korun.

Obžalovaní z podvodu nabízeli zhodnocení investic až o polovinu. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Celý první den líčení, které se kvůli vrácení kauzy vrchním soudem koná v Hradci už podruhé, zabralo jen "čtení" obžaloby. A protože opravdové čtení nebylo v lidských možnostech, promítal se obsáhlý dokument alespoň na velkoplošnou obrazovku.

Na lavici obžalovaných usedl třiapadesátiletý podnikatel Pavel Dvořák. Jeho o tři roky starší a rovněž obžalovaný spolupracovník Vladimír Michek uprchl a nikdo netuší, kde se skrývá. Dokonce ani Interpol.

Slibovali zhodnocení až o polovinu

Podle obžaloby společně připravili důvěřivé klienty zhruba o půl miliardy korun. Začali v roce 1994 a během dvou let stihli inkasovat vklady v neuvěřitelných téměř 37 tisících případů.

Podle státní zástupkyně oba obžalovaní podnikali v rozporu se zákonem o bankách a investičních fondech. "Přijímali vklady, přestože věděli, že je nezhodnotí tak, jak přislíbili. Sliby padesátiprocentního zhodnocení byly zcela nereálné," uvedla státní zástupkyně Lucie Žabková.

Uprchlý Michek v roce 1997 ještě sám pokračoval v trestné činnosti, přestože už byl v roce 1996 obviněn. Stihl ještě prostřednictvím svých obchodních zástupců vylákat od klientů 238 milionů korun a poté zmizel.

Jeden z tehdejších "obchodníků" seděl v soudní síni. Podle svých slov sám podvodníkům naletěl a patří mezi poškozené. "Dělal jsem dealera a takhle dobře jsem poradil 30 lidem, kteří dali do fondů asi půl milionu korun," říká s ironií v hlase Daniel Szturc, který prý investoval tisícovku.

Bývalý jednatel společnosti a spoluzakladatel fondu Pavel Dvořák se už před pěti lety hájil tím, že o finanční situaci společnosti nevěděl, protože se staral především o technické zázemí firmy. "Výpisy z kont ani údaje o klientech jsem nedostával, kam jejich peníze směřovaly, nevím. Měl jsem se starat pouze o obchod. Že Michek začne peníze klientů převádět jinam, tehdy nikdo nevěděl. Pak jsem z firmy odešel," uvedl tehdy před soudem Dvořák. Tentokrát se zatím ke slovu nedostal a na chodbě nechtěl novinářům říkat nic.

O peníze přišli i lidé z vyplavených Troubek

Obžalovaní podle spisu vkladatelům slibovali až dvacetinásobné zhodnocení peněz, ale peníze používali i na osobní spotřebu. "Udělali tehdy tříbarevné smlouvy, takže to bylo jednodušší a třeba ty červené slibovaly zhodnocení peněz 36 procenty na rok. Lidé opravdu dostávali co druhý měsíc šest procent," vzpomínal Szturc. "Byla to hrozná doba, měli tam uložené peníze i lidé z Troubek," dodal se vzpomínkou na moravskou obec, kterou částečně srovnaly se zemí povodně v roce 1998.

V roce 1997, ještě před svým zmizením, stihl Michek prodat firmu společnosti TGV Zlín zastupované Josefem Toušem. Ten v roli takzvaného bílého koně podepsal směnky a odčerpal z účtu 3,9 milionu korun.

Ještě týž rok se firma zhroutila a začátkem roku 1998 ji hradecký krajský soud poslal do konkurzu. Na účtech firmy zůstaly pouhé dva miliony korun.

Soud Touše před sedmi lety odsoudil k dvěma a půl rokům za mřížemi. V roce 2006 pak uložil hradecký soud vězení i šéfům Progres Investu. Michek dostal v nepřítomnosti devět let, Dvořák 6,5 roku. Vrchní soud však verdikt zrušil a kvůli procesním pochybením vrátil případ k došetření.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Spolek neposkytuje internet komerčně, řekl soud. Daň zatím musí platit dál

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že vybírání daně z přidané hodnoty Finanční správou od spolku HKFree bylo...

Cizinec dostal za znásilnění dívky poblíž diskotéky 6 let a vyhoštění

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Šestadvacetiletý Kubánec Yosmel Richard Fernandéz Marty půjde na šest let do vězení za znásilnění dívky nedaleko...

VIDEO: Na přehledné křižovatce s dobrou viditelností se srazila dvě auta

Auta se srazila na přehledné křižovatce

Ve Vrchlabí se ve středu před polednem srazila dvě auta. Na poměrně přehledné křižovatce nedala řidička přednost a oba...

Najdete na iDNES.cz